Scenariusz zajęć okolicznościowych dla dzieci 3-4-letnich
Data:
Prowadząca: mgr Anna Grzelak
Temat dnia: WALENTYNKI
Cele ogólne:
1. Kultywowanie tradycji walentynkowej.
2. Zachęcanie do okazywania uczuć.
3. Integracja z grupą.
4. Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna tradycje walentynkowe;
- próbuje nazwać swoje emocje;
- buduje atmosferę przyjaźni;
- współpracuje z innymi;
- wypowiada się na określony temat;
- bierze czynny udział w zabawach muzyczno-rytmicznych;
- uczestniczy w zabawach ruchowych;
Metody pracy:
Czynne – zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
Słowne – rozmowa, tłumaczenia,
Oglądowe – oddziaływanie przykładem osobistym, pokaz
Aktywizujące- burza mózgów
Formy pracy:
Zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana, grupowa
Pomoce dydaktyczne: serca do dekoracji sali (im więcej tym lepiej), balony w kształcie serca dla każdego dziecka, pluszowa poduszka/zabawka w kształcie serca, stetoskop, brystol i mazak, papierowe kolorowe serduszka (walentynki), kredki, „skrzynka walentynkowa”, ilustracje przedstawiające ludzi, zwierzęta, rośliny, przedmioty, piernikowe serca dla każdego dziecka, płyta CD z nagraniem piosenki „Nie chcę Cię znać”.
Przebieg zajęć:
I
• Zabawy dowolne dzieci w kącikach tematycznych.
• Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was...”
• „Iskierka przyjaźni”- zabawa integracyjna
Dzieci siedzą w kręgu i trzymają się za ręce. Nauczyciel „wypuszcza iskierkę” poprzez delikatny uścisk dłoni do dziecka siedzącego obok słowami: „Iskierkę puszczam w krąg. Niech magiczna i ciepła wróci do mych rąk”. „Iskierka wędruje” z rąk do rą aż wróci do nauczyciela.
• Poranne zabawy ruchowe – według uznania nauczyciela.
II
• „Co robi serce?”- zabawa badawcza w parach
a) Czy serce można usłyszeć?- dzieci po kolei słuchają bicia serca kolegi/koleżanki przez stetoskop.
b) Czy serce można poczuć?- po pokazie N., dzieci paluszkami sprawdzają puls kolegi/koleżanki.
c) Czy serce odpoczywa?- wspólne dochodzenie do wniosku, że serce zawsze bije, sprawdzanie rytmu serca podczas odpoczynku/siedzenia- bije wolno; a także po wykonaniu ćwiczeń (10 podskoków, 5 przysiadów, 7 pajacyków, 6 skłonów, 5 podskoków na każdej nodze itp.) – bije szybko.
• „Kto ma serce?”- zabawa dydaktyczna.
N. pokazuje ilustracje przedstawiające ludzi, zwierzęta, rośliny, przedmioty. Jeśli dana ilustracja zawiera postać, która zdaniem dzieci posiada serce muszą wstać, jeżeli nie- klasnąć w ręce. Kto się pomyli robi 3 przysiady.
• „Co to znaczy kochać?”- burza mózgów
N. na dużym arkuszu papieru rysuje serce, a w środku umieszcza napis „KOCHAĆ KOGOŚ”. Od serca rysuje strzałki. Dzieci wymyślają odpowiedzi na pytanie: „Co to znaczy kogoś kochać?”. Zapisuje wszystkie odpowiedzi. Na koniec wspólnie podsumowują zebrane odpowiedzi.
• „Św. Walenty”- opowiedzenie krótkiej historii walentynek i św. Walentego biskupa, który uzdrawiał ludzi i udzielał ślubów zakochanym.
• „Miłe słowo lub przytulas”- zabawa integracyjna.
N. podaje pluszowe serce do pierwszego dziecka wypowiadając imię innego przedszkolaka z grupy. Dziecko, które trzyma serce ma za zadanie powiedzieć tej osobie, której imię usłyszało coś miłego lub ją przytulić. Następnie przekazuje jej serce i wypowiada kolejne imię. Zabawa trwa dopóki dzieci chcą ją kontynuować.
• „Walentynka dla Ciebie”- rysowanie walentynek do ulubionej koleżanki/kolegi.
N. rozdaje dzieciom kolorowe serduszka, na których rysują dowolne obrazki. Pyta każdego po kolei do kogo adresuje swoją walentynkę. Dzieci szepczą N.-lowi na ucho adresata w celu podpisania kartki. Wszystkie walentynki zostają umieszczone w walentynkowej skrzynce.
• „Walentynkowy spacer”- spacer po okolicy z balonikami w kształcie serca.
III
• „Nie chcę Cię znać, chodź do mnie...”- zabawa ruchowa przy piosence.
• „Poczta walentynkowa”- rozdanie walentynek ze skrzynki
• „Obrazek dla Ciebie”- zabawa relaksacyjna z elementem masażyku (rysowanie palcami po plecach kolegi/koleżanki).
• „Słodkie serduszka”- wręczenie dzieciom piernikowych serduszek.