Konspekt zajęć otwartych dla rodziców
(wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i muzyczno-ruchowe zaczerpnięte z przewodnika Mac Kolorowy start, płyt CD oraz wg własnego pomysłu).
Data: 24.05.2018
Prowadząca: Beata Kaim
Grupa: 3, 4 – latki
TEMATYKA KOMPLEKSOWA: Na wiosennej łące.
TEMAT: Z pszczółką Mają na majowej łące.
CEL OGÓLNY:
- rozwijanie umiejętności językowych w zakresie mowy,
- kształtowanie umiejętności porządkowania, klasyfikowania i liczenia.
- umuzykalnianie dzieci,
- rozwijanie sprawności fizycznej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- dziecko wymienia zwierzęta żyjące na łące,
- uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę,
- układa historyjkę obrazkową do wiersza wg kolejności zdarzeń, odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego wiersza,przelicza w zakresie sześciu,rozpoznaje i nazywa kolory, prawidłowo określa położenie przedmiotów w przestrzeni oraz względem siebie stosując przyimki: na, nad, pod, przed, obok, między itp. uczestniczy w zabawach: muzyczno-ruchowych i ruchowych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: list od pszczółki Mai, kwiatek z zadaniami, zakodowany obrazek przedstawiający łąkę, kartoniki do kodowania obrazka, wiersz T. Kubiaka Małgosia, 3 zielone duże liście z brystolu, 12 sylwet ślimaczków, odtwarzacz płyt CD, płyty CD, kostka dydaktyczna, obrazki do wiersza, kartoniki przedstawiające bociany i żaby, motylki i kwiatki w trzech kolorach, kapsułki z jajek niespodzianek z pytaniem dla każdego dziecka, kapelusz, piłka, kółeczka – buźki wesołe i smutne, gazety, kartki A4 z bloku technicznego, papier kolorowy wycinankowy, kolorowa bibuła, plastelina, kredki, nożyczki, klej, tamburyno, obręcz.
METODY:
- Oglądowa (eksponująca) – pokaz.
- Problemowa – „rozkodowanie obrazka”, rozwiązywanie zagadek, zabawa prawda czy fałsz.
- Podająca: rozmowa, wiersz.
- Praktyczna – zabawa ruchowo – naśladowcza, zabawa integracyjna przy muzyce.
- Weryfikująca – ocena, pochwała.
FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Piosenka porządkująca dzieci do ustawienia koła – Wszyscy pięknie się witamy i do kręgu zapraszamy.
2. Zabawa na powitanie z wykorzystaniem piosenki zabawa wg KLANZY "Wszyscy są, witam was".
3. Odszukanie w sali tajemniczego listu oraz kwiatka z pięcioma listkami w różnych kolorach, pod którymi ukryte są wskazówki do zadań, które będą wykonywane przez dzieci. Odczytanie listu, przystąpienie do wykonywania zadań. treść listu:
Kochane dzieci
Odwiedziłam wasze przedszkole wczesnym rankiem, kiedy Wy byłyście jeszcze w swoich domkach i zostawiłam dla Was ten list. Zrobiłam to po to, żeby opowiedzieć Wam o miejscu, w którym bardzo lubię przebywać. Teraz właśnie tam jestem. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co to za miejsce musicie podążyć wskazówkami, które dla Was zostawiłam. Pomoże wam w tym Wasza pani. Jeżeli wykonacie zadania dowiecie się kim jestem, a przy okazji będziecie się świetnie bawić. Zadania dla Was ukryte są w sali w kwiatuszku umieszczonym na tablicy. Pod każdym płatkiem kwiatka znajdziecie jedno zadanie dla Was. W środku kwiatka ukryłam się ja. Ale ten środek możecie odsłonić dopiero na koniec zajęć, kiedy wykonacie wszystkie zadania.
Powodzenia, życzę miłej zabawy,
pa, pa tajemniczy gość.
4.Piosenka Wyciszanka do zajęć (śpiewa nauczycielka).
Zadanie nr 1. Zakodowany obrazek – ćwiczenia przeliczania w zakresie 6 (lub wg indywidualnych możliwości dziecka), rozwijanie percepcji wzrokowej.
Obrazek przedstawiający łąkę został zakodowany za pomocą kartoników wzorowanych na kostce do gry (kropki od 1 do 6). Takie same kartoniki znajdują się na kostce dydaktycznej wykonanej prze nauczycielkę z białego brystolu. Dzieci rzucają kostką, przeliczają ilość kropek, następnie odnajdują na obrazku kartonik z taką samą ilością kropek i zdejmują go, odsłaniając część obrazka. Odgadują jednocześnie co może przedstawiać. Po odgadnięciu co przedstawia obrazek – łąkę, dzieci określają, jaką mamy obecnie porę roku, jaka pora roku była zanim „nastała” wiosna (zima), jak wygląda łąka, jakie zwierzęta żyją na łące, jaka pora roku nastąpi po niej (lato). Opowiadają co znajduje się na obrazku – rozpoznają i nazywają kolory.
5.Zabawa muzyczno – ruchowa z gazetami (z udziałem rodziców).
Zadanie nr 2. Słuchanie wiersza T. Kubiaka "Małgosia" czytanego przez nauczycielkę, z wykorzystaniem odpowiednich obrazków. Rozmowa na temat treści wiersza kierowana pytaniami nauczycielki. Układanie historyjki obrazkowej do wiersza wg kolejności zdarzeń (4 elementy).
Układanie puzzli w grupach (biedronka, pszczoła, motyl, żaba).
6.Zabawa muzyczno – ruchowa „Deszczyk” wg KLANZY (z udziałem rodziców).
Zadanie nr 3. Zabawa matematyczna "Liczymy ślimaczki". Przeliczanie ślimaków i liści, określanie czego jest więcej. Układanie sylwet ślimaków na zielonych liściach z brystolu, według ilości kropek na kartoniku przyporządkowanym do każdego liścia. Określanie, na którym liściu jest ich najwięcej, a na którym najmniej.
7.Zabawa muzyczno ruchowa Leci komar na wycieczkę – Kiedy maluchy zamieniają się w zuchy (z udziałem rodziców).
Zadanie nr 4. Zabawa dydaktyczna Układanie rytmów z wykorzystaniem sylwet bociana i żaby. Rozpoznawanie przez dzieci rytmu i kontynuowanie go (bocian – żaba – dwa bociany, jedna żaba).
8.Zabawa muzyczno – ruchowa „Motylki na łące”. Każde dziecko otrzymuje motylka: niebieskiego, żółtego lub czerwonego. Na dywanie nauczycielka rozkłada duże kwiatki w takich samych kolorach. Dzieci – motylki poruszają się po sali przy melodii A. Vivaldiego „Wiosna”. Na przerwę w muzyce szukają kwiatka w „swoim” kolorze i siadają na nim.
9.Zabawa Prawda czy fałsz służąca sprawdzeniu wiedzy nabytej przez dzieci podczas zajęć. Każde dziecko otrzymuje dwie buźki – wesołą i smutną. Nauczycielka umieszcza w kapeluszu kapsułki po jajkach niespodziankach, w których znajdują się zdania prawdziwe lub fałszywe. Dzieci siedzą w kręgu. Podczas piosenki Żabi koncert dzieci przekazują sobie piłkę. Gdy muzykę milknie, dziecko mające piłkę w ręce losuje pojemnik i po przeczytaniu zdania przez nauczycielkę podnosi do góry buźkę wesołą – jeśli zdanie jest prawdziwe, lub buźkę smutną – jeśli zdanie jest fałszywe.
Zdania:
• Mamy teraz porę roku zimę.
• Mamy teraz porę roku wiosnę.
• Na łące rośnie trawa.
• Trawa jest czerwona.
• Trawa jest zielona.
• Na łące możemy spotkać słonia.
• Na łące możemy spotkać biedronkę.
• Na łące możemy spotkać motylka.
• Na łące możemy spotkać żyrafę.
• Na łące możemy spotkać ślimaka.
• Na łące możemy spotkać lwa.
• Na łące rośnie dużo kwiatów.
• Na łące rośnie dużo bananów.
• Łąka jest kolorowa.
• Bocian jest niebieski.
• Bocian jest biało – czarny.
• Bocian ma czerwone nogi.
• Trawa jest czerwona.
• Na łące możemy spotkać pszczołę.
• Żaba jest zielona.
• Żaba jest czerwona w niebieskie gwiazdki.
• Na łące możemy spotkać bociana.
10. Zabawa ruchowa ?Rób tak, nie rób tak" z wykorzystaniem tamburyna.
11.Odkrycie środka kwiatka i poznanie tajemniczego gościa (nadawcy listu) pszczółki Mai.
Zadanie nr 5. Praca plastyczna Wiosenna łąka wykonana techniką kolażu (wspólna praca we współpracy dziecka z rodzicem). Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy. Wycinanie zwierząt żyjących na łące z gazet, przyklejanie ich na białą kartkę z bloku technicznego, wykonywanie innym elementów obrazka (trawa, chmury, słońce itp.) wykorzystując papier kolorowy wycinankowy, kolorową bibułę, plastelinę, kredki. Wspólne omówienie prac, umieszczenie ich w kąciku dla rodziców.
12. Zakończenie zajęć, omówienie co się dzieciom podobało najbardziej. Ewaluacja za pomocą buziek wesołych i smutnych. Każde dziecko otrzymuje dwie buźki. Dzieci umieszczają odpowiednią buźkę w obręczy położonej na środku dywanu – zajęcia się podobały (buźka wesoła), zajęcia się nie podobały (buźka smutna). Podziękowanie za wspólną zabawę.