X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37636
Przesłano:
Dział: Logopedia

Olimpiada logopedyczna

Scenariusz zajęć logopedycznych
Data: 13.04.18
Temat; Olimpiada logopedyczna
Cel główny; Wspomaganie rozwoju mowy poprzez gry i zabawy.
Cele szczegółowe:
• Pogłębianie oddechu, wydłużanie fazy wydechowej, zapobieganie arytmii oddechowej.
• Wypracowanie celowych ruchów języka, warg oraz podniebienia miękkiego.
• Rozwijanie zdolności słyszenia i różnicowania dźwięków w wypowiedziach własnych i otoczeniu.
Metody;
Grupa metod czynnych-samodzielne doświadczenia, kierowana aktywność, ćwiczenia.
Grupa metod słownych-instrukcje, objaśnienia, rozmowa, wiersze, piosenki.
Grupa metod oglądowych- obserwacja przedmiotów.
Formy;
Indywidualna
Grupowa
Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne;

Przebieg
1. Powitanie. Piosenka ruchowa na powitanie . Dzieci stoją w kole śpiewają piosenkę a na przerwę w muzyce wymyślają ćwiczenie gimnastyczne.
2.Ćwiczenia oddechowe.
• Joga. Dzieci stają w rozkroku na dywaniku i robią głęboki wdech i wydech z jednoczesnym rozciąganiem się.
• Balonowe worki. Dzieci otrzymują od nauczyciela woreczek i starają się go nadmuchać jak najszybciej. W woreczku ukryte jest piórko i zadaniem dzieci jest je wprowadzić w ruch za pomocą oddechu.
• Gwizdanie. Dzieci za pomocą wdechu i wydechu starają się gwizdać w sali. Osoba chętna może wygwizdać piosenkę lub rytm.
• Ping-Pong. Dzieci dzielą się na pięć grup i za pomocą oddechu po torze dmuchając w tubę muszą jak najszybciej przeturlać piłeczkę.
• Gra na saksofonie. Dzieci stoją w kole i śpiewają wspólnie piosenkę po angielsku w przerwie grają na saksofonach.
3. Ćwiczenia artykulacyjne oraz gimnastyka buzi i języka.
• Językowe zabawy. Dzieci udają konika, oblizują wargi, wyciąganie i chowanie języka.
• Cytrynowe lizaki. Dzieci otrzymują od nauczyciela cytrynę nabitą na patyczek i jedzą.
• Zakręcone makarony. Dzieci otrzymują na tacce brązowy makaron spaghetti i musza jak najszybciej wciągnąć makaron do ust.
• Rymowana piłka. Dzieci stoją na dywanie i rytmicznie mówiąc wiersz podają sobie piłkę.
Kipi kasza, kipi groch
Lepsza kasza niż ten groch,
bo od grochu boli brzuch,
a po kaszy jesteś zdrów
• Angielska rymowanka. Dzieci siedzą w kole łapią piłkę od nauczyciela i rytmicznie powtarzają wierszyk.
Humpty Dumpty sat on a wall,
Humpty Dumpty had a great fall;
All the king's horses and all the king's men
Couldn't put Humpty together again.
.
• Echo. Dzieci wymawiają trudne głoski sobie a kolega siedzący naprzeciwko je powtarza.
3.Ćwiczenia słuchowe.
• Grające pudełeczko. Nauczyciel potrząsa trzema pudełkami i pyta się dzieci o ich zawartość.
• Czyj to głos. Nauczycielka puszcza dzieciom z telefonu nagranie trzech osób z Sali. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie czyj to głos.
• Rytm. Dzieci dzielą się na dwa zespoły stają naprzeciwko siebie pierwszy zespół wystukuje rytm następnie drugi zespół powtarza.
• Kurtyna. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie głosu osoby schowanej za kurtyną. Dziecko schowane za kurtyną mówi wyraz ,,październik, rzeżucha, szafa itp.
Relaksacja. Dzieci kładą się na dywanie i odpoczywają do muzyki relaksacyjnej. Dzieci otrzymują medal za wykonanie wszystkich zadań od nauczyciela.

Wierszyki pochodzą :

1. The Dorling Kindersley Book of Nursery Rhymes (2000)
2. Wiersze.juniora.pl Lech Dąbrowski 2012

Opracowała;
mgr Anna Cygler

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.