X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37634
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdzie mieszkają leśne zwierzęta wiosną? Konspekt zajęć

KATARZYNA JACHYMCZYK CIESZYN,DN,20.04.2016r.
PRZEDSZKOLE NR 8
CIESZYN

KONSPEKT ZAJĘĆ

OBSZAR:XII, pkt 1.
TEMAT KOMPLEKSOWY:,,Szukamy wiosny w lesie i nad stawem”.
TEMAT ZAJĘCIA:,,Gdzie mieszkają leśne zwierzęta wiosną?”
GRUPA:4,5,6-latki

CEL GŁÓWNY: Stwarzanie różnorodnych sytuacji do wzbogacenia wiadomości i słownictwa dotyczącego treści przyrodniczych,oraz wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi poprzez stosowanie poprawnych form fleksyjnych wszystkich odmieniających się części mowy.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-odgaduje głosy zwierząt leśnych
-uważnie słucha wiersza
-wypowiada się na temat treści wiersza
-zna nazwy zwierząt leśnych i posługuje się w mowie nazwami zwierząt leśnych:ptak,wiewiórka,dzik,sarna,mrówka,lis.
-nazywa mieszkania zwierząt leśnych
-stara się poprawnie stosować formy fleksyjne wszystkich odmieniających się części mowy w swoich wypowiedziach
-potrafi odczytać napisy globalne i dopasować je do odpowiedniej ilustracji
-potrafi ruchem naśladować wybrane zwierzęta leśne
-potrafi aktywnie uczestniczyć w zabawie ruchowej
-potrafi wykonać kartę pracy według podanej instrukcji przez N.
-umieć współdziałać w grupie

METODY PRACY:
*Podająca:wiersz,objaśnienia,rozmowa kierowana,wypowiedzi dzieci
*Eksponująca:plansza poetycka z wierszem,,obrazki przedstawiające las,norę,dziuplę,różne leśne zwierzęta,napisy do globalnego czytania.
*Praktyczna:instruktarz,pokaz,praca dzieci
*problemowa:zabawa inscenizowana-inscenizowanie ruchem treści piosenki ze śpiewem

FORMY PRACY:z całą grupą,w zespołach,indywidualnie

WYKORZYSTANE INNOWACJE:
-el.met.,,Podpisywanie świata”I.Majchrzak

POMOCE: plansza poetycka z wierszem,obrazki przedstawiające:las,norę,dziuplę,gniazdo,mrowisko,wiewiórkę,lisa,sarnę,dzika,ptaka,mrówkę,napisy do globalnego czytania:LAS,NORA,DZIUPLA,GNIAZDO,MROWISKO,płyta CD,,4 Pory roku Vivaldiego”,,Zanim zostaniesz pierwszakiem”

PRZEBIEG:

1.Powitanie.
Dzieci zgromadzone są w kole i N. Wita je słowami
,,Witam dzieci, które lubią zwierzęta,
Witam dzieci, które nie lubią zwierząt,
Witam dzieci, które lubią leśne zwierzęta”

2.Zabawa uspokajająca i integrująca grupę ,,Odgłosy lasu”
Dzieci siedzą w kręgu,i słuchają odgłosów lasu z płyty CD,próby rozpoznawania ich i nazywanie zwierząt leśnych.

3.Odkrycie na tablicy planszy poetyckiej z wierszem.Słuchanie wiersza ,,Gdzie mieszkają leśne zwierzęta?”(N.odkrywa kolejne obrazki:).
,,Gdy wiosną w lesie słonko przygrzewa,
zwierzęta cieszą się w swoich mieszkaniach.
Mała sarenka biega po lesie i jest ciekawa co wiosną dzieje się w lesie.
Spotkała dzika,co mieszka w lesie,ale dzik nagle zniknął w ogromnym lesie.
Ruda wiewiórka biega po lesie i do swej dziupli orzeszek niesie.
A lisek z norki wychyla się i patrzy wkoło,rozgląda się.
Ptaszek,co w gniazdku siedzi na drzewie,też jest ciekawy,spogląda z góry.
A tuż pod drzewem jest mrowisko,w którym malutka mrówka mieszka
Wraz z nią miliony mrówek tam żyje,i jak ona ciężko pracują.”
4.Rozmowa kierowana na temat wiersza:
-O jakim środowisku przyrodniczym opowiadał wiersz?
-Jakie zwierzęta mieszkają w lesie?
-Jak nazywają się ich mieszkania?

5.Przyporządkowanie napisów do czytania globalnego /nazwy,,mieszkań”/ do odpowiednich obrazków i obrazków ze zwierzętami do ich ,,mieszkań”:
-LAS-sarna,dzik
-DZIUPLA-wiewiórka
-NORA-lis
-GNIAZDO-ptak
-MROWISKO-mrówka
/Rozmowa na temat innych zwierząt leśnych i ich mieszkań/
Odpowiadanie na pytanie N.:,,Jakie znasz inne zwierzęta leśne i jak nazywa się ich mieszkanie?”
6.Zabawa ruchowa,,Leśne zwierzęta”-inscenizowanie ruchem poruszania się leśnych zwierząt w rytm melodii ,,4 Pory roku Vivaldiego odtwarzanej z płyty CD,,Wiosna”.
/N.podaje nazwę zwierzęcia,dzieci naśladują ruchy i sposób poruszania się ptaka,lisa,wiewiórki w rytm muzyki,zgodnie z pokazem N.
7.Zabawa dydaktyczna,,Dokończ zdanie”/podsumowanie wiadomości dzieci/
N.rozpoczyna zdanie wskazujac dany obrazek,dziecko powtarza początek zdania i samodzielnie kończy:
-,,Nora to........mieszkanie lisa”
-,,Dziupla to ......mieszkanie wiewiórki”
-,,Gniazdo to......mieszkanie ptaka”
-,,Mrowisko to....mieszkanie mrówki”
-,,Cały las to........mieszkanie sarny,dzika” itp.
-,,Dzik mieszka w........dużym lesie” itp.

8.Instrukcja i pokaz N.dotycząca wykonania kart pracy:,,Gdzie mieszkają leśne zwierzęta?”
-Dzieci 5,6-letnie-wycinają zwierzęta i przyklejają na kartce obok właściwego mieszkania
-Dzieci 4-letnie-przyklejają zwierzęta obok właściwego mieszkania.Kolorowanie całości.

9.Praca przy stolikach.
UWAGA:5,6-latki-mają więcej zwierząt leśnych /6/
4-latki-mniej /4/
-sprawdzanie poprawności wykonania kart pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.