Katarzyna Jachymczyk Cieszyn,11.05.2018r
Przedszkole nr 8
Cieszyn
KONSPEKT ZAJĘĆ
W RAMACH SZKOLENIOWEJ RADY PEDAGOGICZNEJ
PODSTAWA PROGRAMOWA: Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków
i zachowań prowadzących do dbania o bezpieczeństwo.
TEMAT KOMPLEKSOWY: ,,Pod bezpiecznym parasolem-poznajemy numery alarmowe
i uczymy się udzielać pierwszej pomocy‟
TEMAT ZAJĘCIA: ,,Kto pilnuje bezpieczeństwa?‟
GRUPA: 5,6-latki
CEL GŁÓWNY: Wzbogacanie wiadomości na temat instytucji użyteczności społecznej
i uświadamianie znaczenia ich roli w zachowaniu bezpieczeństwa i rozumienie ich przez dzieci.
CELE OPERACYJNE:
-potrafi uważnie słuchać wiersza
-potrafi wypowiadać się na temat treści wiersza
-wie,które instytucje pilnują bezpieczeństwa kraju
-wie w jaki sposób instytucje i osoby dbają o nasze bezpieczeństwo
-wie,jak bezpiecznie poruszać się po drodze
-wie,co robi policjant,strażak...,aby było bezpiecznie
-potrafi dopasować pojazd do odpowiedniej osoby /osób/ i nazwać go
-potrafi odczytać i dopasować do odpowiedniej osoby napisy do czytania globalnego/6-latki/
-próbuje odczytać i dopasować do odpowiedniej osoby napisy do czytania globalnego/5-latki
-zna numery alarmowe
-potrafi odczytać i dopasować numer alarmowy /6-latki /
-próbuje odczytać i dopasować numer alarmowy/5-latki /
-umie współdziałać w grupie
-potrafi skorzystać z informacji zawartych w instrukcji N.i podejmuje pracę w kartach pracy
-koloruje wybrane pojazdy,
-potrafi dopasować napis do czytania globalnego,oraz numer alarmowy z dobranych odpowiednio cyfr w kartach pracy/6-latki/
-próbuje dopasować napis do czytania globalnego,oraz numer alarmowy w kartach pracy/5-latki/
-aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
FORMY PRACY: z całą grupą,indywidualnie
METODY PRACY:-podająca:wiersz,rozmowa kierowana,objaśnienia,instrukcje
-eksponująca:obrazki przedstawiające osoby,pojazdy,napisy do czytania
globalnego,numery alarmowe,cyfry,karta poetycka,wystawa kart pracy
-praktyczna:instruktaż,pokaz,praca dzieci
-problemowa:improwizacja ruchowa
-zadaniowa:stosowanie się do poleceń i instrukcji naucz.
-utrwalania swoich zachowań,przyzwyczajeń :zajmowanie przez dzieci swoich
miejsc przy stolikach,na dywanie,sprzątanie swojego miejsca pracy
INNOWACJE: el.met.I.Majchrzak,,Podpisywanie świata‟
POMOCE:karta poetycka z wierszem ,,Kto pilnuje bezpieczeństwa?‟,płyta CD 3,,Tropiciele‟
nr 27,30, lizak policjanta,obrazki przedstawiające osoby strzegące bezpieczeństwa i ich pojazdy,napisy do czytania globalnego,numery alarmowe,karty pracy,napisy do czytania globalnego do kart pracy,numery alarmowe do kart pracy,cyfry do kart pracy-6-latki,kredki,klej, kółka od sersa.
PRZEBIEG:
1.Powitanie. Dzieci zgromadzone są w kole i naucz. wita je słowami:
,,Witam dzieci,które są wesołe,
Witam dzieci,które są smutne,
Witam dzieci,które lubią wesołe zabawy,
Witam dzieci,które lubią bezpieczne zabawy‟
2.Zabawa uspokajająca i integrująca grupę:,,Podaj lizak policjanta‟.
Dzieci siedzą w kręgu,nauczyciel podaje lizak policjanta w prawą stronę i mówi:
,,W kółeczku siadamy,
i bezpieczną zabawę zaczynamy‟
( N.podaje przykryty lizak policjanta w prawo, odkryty w lewo )
Zwracanie uwagi na bezpieczne podawanie lizaka policjanta.
3.Słuchanie wiersza W.Badalskiej,,Kto pilnuje bezpieczeństwa?‟ recytowanego przez N.
Umieszczenie tekstu wiersza na tablicy.
,,Już ranek piękny wstaje
i dzieci budzą się,
by zacząć dzień kolejny
bezpieczny jak inne dnie.
Kto pilnuje bezpiaczeństwa?
Strażak, Wojsko i Straż Miejska
a Policja obserwuje i porządek zachowuje,
by nasza Polska piękna,
codziennie była bezpieczna.‟
4.Rozmowa kierowana na temat treści wiersza:
-o czym był wiersz?
-kto pilnuje bezpieczeństwa?
-w jaki sposób strażak,policjant,straż miejska,wojsko dbają o nasze bezpieczeństwo?
-w jaki sposób bezpiecznie się poruszamy?
5.Zabawa dydaktyczna na tablicy:,,Dopasuj pojazd‟
Dzieci:
-segregują obrazki przedstawiające pojazdy do odpowiednich osób
strzegących bezpieczeństwa/Strażak,Policjant,Straż Miejska,Wojsko/,
-dopasowują napisy do czytania globalnego do odpowiedniej osoby/Strażak,Policjant,
Straż Miejska,Wojsko-6-latki i chętne 5-latki.
-odczytują numery alarmowe-6-latki i chętne 5-latki: 997,998,112
-dopasowują numery alarmowe do odpowiedniej osoby
6.Zabawa ruchowa inhib.-incytac.,,Pojazdy i karetka‟-reagowanie ruchem na zmiany w muzyce:
-odgłosy ruchu drogowego-bieg ze zmianą kierunku
-odgłosy karetki,policji lub wozu strażackiego- zatrzymanie się /stop/
7.Instrukcja i pokaz N. dotyczący wykonania kart pracy:
Dzieci 6-letnie: kolorują wybrane pojazdy, w których strzegą bezpieczeństwa ludzie,przyklejają
odpowiedni napis/Policja ,Straż Pożarna,Wojsko/pod pojazdem,oraz numer alarmowy dobierając
odpowiednie cyfry: 997,998,112
Dzieci 5-letnie: kolorują wybrane pojazdy, w których strzegą bezpieczeństwa ludzie,chętne dzieci
przyklejają odpowiedni napis/Policja ,Straż Pożarna,Wojsko/pod pojazdem,oraz gotowy numer
alarmowy: 997,998,112
8.Ćwiczenia dłoni i palców:,,maszeruje wojsko,lizak policjanta‟
9.Praca przy stolikach wg pokazu i instrukcji N.
10.Zakończenie. Sprawdzanie poprawności kart pracy.