Numer: 37627
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy. Scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 5,6- letnich

Temat kompleksowy: Zabawy na śniegu.
Temat dnia: W krainie pani Zimy- zabawy utrwalające charakterystyczne oznaki pory roku.

Cel główny:
poznanie następstwa czasowego pór roku
utrwalenie charakterystycznych cech zimowego krajobrazu

Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje wizytówkę z własnym imieniem,
wymienia pory roku,
dopasowuje charakterystyczne symbole do pór roku,
zna aktualną porę roku,
rozwiązuje zagadki o zimie,
wypowiada się na temat obrazków i własnych spostrzeżeń, mówi płynnie i wyraźnie,
odczytuje proste wyrazy,
układa wyrazy z liter drukowanych,
przelicza, dodaje w dostępnym zakresie,
rozpoznaje cyfry,
bierze udział w zabawach muzyczno- ruchowych, swobodnej improwizacji,
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej- zgłasza chęć wypowiedzi poprzez podniesienie palca,
respektuje prawa innych osób do wspólnej pracy i zabawy, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby,
nazywa emocje towarzyszące mu w czasie zajęcia.

Metody pracy:
słowne: rozmowa, zagadki, instrukcje,
czynne: zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia praktyczne, improwizacja muzyczna, zabawa ruchowa, zabawa oddechowa,
oglądowe: obserwacja, pokaz

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa, jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne: wizytówki z imionami w czterech kolorach, obrazki pór roku, wyrazy do globalnego odczytania, litery, klamry, obrazki bałwanków, zagadki, obrazki przedstawiające rozwiązania zagadek i ich nazwy, emblematy przedstawiające symbole pór roku, śnieżynki z waty, białe wstążki z bibuły, nagranie utworu A. Vivaldiego „Zima”, magnetofon, karty pracy, płatki kosmetyczne, wesoła i smutna śnieżynka

Obszary z podstawy programowej: I.5, II.1, II.6, III.3, III.7, III.9, IV.1, IV.2, IV.4, IV.5, IV.7, IV.9,IV.15, IV.16, IV.18

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie. Dzieci siedzą na dywanie w kole wewnątrz którego przygotowane są wizytówki z imionami dzieci w kształcie śnieżynek , jednego z symboli zimy, w czterech kolorach ( żółtym, niebieskim, zielonym, białym- podział na grupy). Zadaniem każdego dziecka jest odszukanie wizytówki z własnym imieniem.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć na podstawie przygotowanych ilustracji przedstawiających pory roku oraz zimowy krajobraz. Krótka rozmowa nt. charakterystycznych cech zimy, zainspirowana odkrytymi ilustracjami:

Jaką obecnie mamy porę roku?
Wskażcie odpowiednią porę roku na ilustracji?
Po czym poznajecie, że mamy zimę?
Po jakiej porze roku następuje zima?
Jaka pora roku przychodzi po zimie?

3. Przyporządkowywanie emblematów przedstawiających symbole pór roku do odpowiedniego obrazka zawieszonego na tablicy magnetycznej ( śnieżynka, bałwan, grzyby, kolorowe liście, bocian, krokusy, słońce, lody) oraz podpisów pór roku. Każda grupa otrzymuje po dwa symbole i przyporządkowuje do odpowiedniej ilustracji pory roku.

4. Zabawa ruchowa „Śnieżyca”.
Dzieci poruszają się na dywanie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce nauczycielka wywołuje kolory wizytówek, które wykonują określony ruch:
– śnieżki żółte – klaszczą w dłonie
– śnieżki zielone – klaszczą dłońmi o uda
– śnieżki niebieskie – podskakują do góry
– śnieżki białe – tupią nogami
Na hasło „śnieżyca” wszyscy uczestnicy zabawy zamieniają się miejscami.

5. „Zimowe zagadki”- rozwiązywanie zimowych zagadek wylosowanych przez dzieci (po jednej zagadce dla każdej grupy). Odszukiwanie przez wybranego reprezentanta grupy odpowiedniego obrazka i podpisu do niego. Globalne odczytywanie wyrazów:

Lepi się go, lecz nie z gliny
ani z plasteliny.
Daje się mu miotłę w rękę,
żeby nam wyglądał pięknie. (bałwan)
Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w... (sople)
Płozy, deski, sznurek,
Podejdźmy pod górę!
W dół szybko jak strzała,
Zabawa wspaniała! (sanki)

Dwie siostry – na dole, para braci – z boku,
bez nich żaden narciarz nie zjedzie po stoku. (narty)
6. Zabawa oddechowa „Śnieżynki”- dmuchanie na śnieżynki przygotowane z waty.

7. „Klamerkowe bałwanki” - zabawa matematyczna doskonaląca umiejętność przeliczania, dodawania oraz rozpoznawania cyfr. Każde dziecko otrzymuje klamrę do bielizny oraz obrazek przedstawiający bałwanki. Zadaniem jego jest dodanie bałwanków do siebie i wskazanie za pomocą klamerki odpowiedniej cyfry ( zadanie dla sześciolatków, dla Oliwii- dziewczynki z niedowidzeniem większa karta pracy) lub przeliczenie liczby bałwanków ( zadanie dla pięciolatków) .
8. „Zimowy taniec”- swobodna improwizacja ruchowa przy użyciu białych wstążek wykonanych z bibuły do utworu „„Cztery pory roku. Zima” A. Vivaldi’ego.

9. „Lepimy bałwanki” - wykonanie kart pracy. Dzieci siadają do stolików, zgodnie z kolorem leżącej na nim śnieżynki, na której przygotowane są karty pracy dla każdego dziecka. Zadaniem ich jest wykonanie sylwety bałwanka składającej się z odpowiedniej liczby kul, wykonanych z płatków kosmetycznych. (sześciolatki - liczba kul zgodnie z cyfrą umieszczoną na karcie pracy, pięciolatki- liczba kul zgodnie z liczbą kropek umieszczoną na karcie pracy). Wystawa i omówienie kart pracy.

10. Podsumowanie zajęcia:
O jakiej porze roku i zabawach z nią związanych rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach?
Układanie przez dzieci wyrazu „zima” z liter przygotowanych na stolikach, indywidualnie dla każdego dziecka ( sześciolatki układają wyraz samodzielnie, pięciolatki odwzorowują przygotowany przez nauczyciela wyraz).

11. Ewaluacja zajęcia- Nauczycielka przygotowuje dwie śnieżynki z wesołą i smutną miną. Jeżeli zajęcia podobały się dzieciom stają obok uśmiechniętej śnieżynki, jeżeli zajęcia nie podobały się stają obok śnieżynki smutnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.