SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH
Temat: „Czym podróżujemy?” – zabawa dydaktyczna
Cele główne :
- przyporządkowanie pojazdu do miejsca po którym się poruszają - pobudzanie dzieci do wysiłku umysłowego przez stawianie określonych zadań;
-wyrabianie umiejętności rozumienia poleceń nauczyciela oraz współpracy w grupie
- kształtowanie bezpiecznego korzystania ze środków transportu,
- indywidualizacja pracy
- rozwijanie umiejętności pracy wg koncepcji planu daltońskiego
- rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wzrokowo słuchowej wyrazów (nazw środków transportu) ;
Cele operacyjne :
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo - ruchowej
-rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, w parach
- rozpoznawanie i nazywanie środków transportu
-rozwijanie umiejętności działania wg instrukcji
-rozwijanie sprawności manualnych
Metody :
Słowna: wiersz, rozmowa, społeczne porozumiewanie się ,
Czynna: zadań stawianych dzieciom ,kierowanie własną aktywnością
Percepcyjne: pokaz
Koncepcja planu daltońskiego
Formy pracy :
zbiorowa , indywidualna, zespołowa .
Pomoce : sygnalizator, zegar daltoński, list, kartki , ilustracje pojazdów, symbole: powietrza, wody, ziemi, podpisy globalne, puzzle, rozsypanki sylabowe
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Nauczycielka – Dziś rano otrzymałam list od pana Wirgiliusza, który przysłał z dalekiej podróży. : „Witajcie dzieci. Jestem w długiej podróży. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym podróżuję wykonujcie uważnie zadania za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymacie wskazówkę.
2. „Czym podróżujemy?” – zabawa dydaktyczna (praca zespołowa)
Zespół 1 - dobieranie ilustracji pojazdu do miejsca po którym się porusza
Zespół 2 - puzzle – układanie puzzli, przyporządkowanie do miejsca po którym poruszają się dane pojazdy
Zespół 3 -układanie nazw – dobieranie nazwy do obrazka, przyporządkowanie do miejsca po którym poruszają się dane pojazdy
Zespół 4 - rozsypanka sylabowa - układanie nazw pojazdów z rozsypanki sylabowej oraz przyporządkowanie do miejsc po których się poruszają
(za prawidłowe wykonanie zadania każda grupa otrzymuje 1 sylabę wyrazu będącą odpowiedzią na pytanie czy podróżował pan Wirgiljusz (samolotem)
3.Samoloty” - zabawa ruchowa w parach zadaniowych
Proszę dobrać się w pary zadaniowe, 1 osoba jest pilotem druga samolotem. Samolot ma zamknięte oczy pilot musi sterować samolotem tak by się nie zderzył on z innymi
4. Origami (20min ZEGAR DALTOŃSKI - STRAŻNIK CZASU)
Nauczyciel proponuje wykonać samolot techniką origami
Dzieci wybierają instrukcję wg indywidualnych możliwości: łatwa ,trudna.
Każda grupa w zależności od indywidualnych możliwości wykonuje samolot wg instrukcji
(wykorzystanie sygnalizatora do oznaczenia charakteru pracy:
- samodzielna (czerwone światło)
- konsultowana kolegążółte światło)
- możliwość skorzystania z pomocy nauczyciela zielone światło).
6.Wyeksponowanie prac na wystawie.
7. „Dorysuj na swojej pracy minę w zależności od tego jak podobały ci się zajęcia”- ewaluacja zajęć