Numer: 37600
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owoce i warzywa jemy, bo zdrowi być chcemy. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „OWOCE I WARZYWA JEMY, BO ZDROWI BYĆ CHCEMY, PRZEPROWADZONY W DNIU 28.02.2018.R
W GRUPIE 3 LATKI „MYSZKI”

CELE:
Ogólne:
• kształtowanie postawy prozdrowotnej;
• zachęcanie do zjadania owoców, ponieważ zawierają dużo witamin niezbędnych do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Operacyjne:
• poznanie walorów zdrowotnych owoców i warzyw;
• rozpoznawanie owoców przez zmysł: węchu, smaku, dotyku;
• zadbanie o higienę i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłku;

METODY:
praktyczne, podające.

FORMY PRACY:
praca zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

„Podróż do wnętrza Piramidy” – tekst bajki; ilustracje owoców (jabłko, gruszka, banan, truskawka, pomarańcza), apaszka, patyczki do szaszłyków, owoce i warzywa (jabłko, gruszka, banan, truskawka, pomarańcza, marchew), talerzyki, miseczki, fartuszki, ilustracja Piramidy Żywienia.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

1. Powitanie wszystkich dzieci piosenką „Jedną rączkę mam”.
2. „Piramida Żywienia” – przypomnienie poszczególnych pięter na podstawie ilustracji.
3. „Podróż do wnętrza piramidy” - bajka XXII Edycji Akademii zdrowego przedszkolaka. – czytanie przez nauczyciela drugiej części bajki, dotyczącej owoców i warzyw.
4. „Owocowe zgadywanki” - zagadki słowne o owocach (jabłko, gruszka, banan, truskawka, pomarańcza) – czytanie zagadki przez nauczyciela, udzielanie odpowiedzi przez dzieci a następnie wspólne sprawdzenie czy dzieci prawidłowo rozwiązały zagadkę poprzez ukazanie odpowiedniego obrazka z owocem.
5. „Tajemniczy owoc” – zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie owoców za pomocą zmysłu dotyku i smaku, nazywanie owoców.
6. „Zbieramy owoce” - zabawa ruchowa. Dzieci swobodnie poruszają się po Sali. Na sygnał nauczyciela (bodziec słuchowy) – dzieci podnoszą z dywanu owoce i warzywa.
7. Czynności organizacyjne i higieniczne: dokładne umycie rąk, założenie chusteczki oraz fartuszka, zajęcie miejsca przy stoliku.
8. Omówienie zasad bezpieczeństwa pracy, dotyczące posługiwaniem się wykałaczką.
9. Wykonanie samodzielnie owocowych szaszłyków poprzez nadziewanie pokrojonych kawałków owoców na patyk do szaszłyka.
10. Prezentacja własnoręcznie wykonanych smakołyków. Dzielenie się spostrzeżeniami dotyczącymi wyglądu. Opisywanie i nazywanie przez dzieci, z kawałków jakich owoców jest wykonany szaszłyk.
11. Wspólna degustacja szaszłyków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.