Numer: 37582
Przesłano:
Dział: Logopedia

Wirujące kwiatki - wydłużanie fazy wydechowej, utrwalanie prawidłowej artykulacji korygowanych głosek. Konspekt grupowych zajęć logopedycznych

Czas trwania: 35 min

Forma pracy: grupowe, dzieci 5-letnie;

Cel ogólny: wydłużanie fazy wydechowej; utrwalanie prawidłowej artykulacji korygowanych głosek (Dariusz – [č] – utrwalanie w zdaniach; Natalia – [ž] – połączenia dwuwyrazowe; Szymon – automatyzacja wszystkich głosek dentalizowanych).

Cele operacyjne/dziecko:
• utrwala prawidłowy tor oddechowy;
• reaguje na sygnały dźwiękowe i słowne;
• jest świadome ułożenia narządów mowy w trakcie artykulacji podanych głosek;
• rozwija pamięć słuchową – zapamiętuje i odtwarza sekwencje dźwiękowe
(z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych);
• różnicuje słuchowo głoski opozycyjne pod względem miejsca artykulacji;

Cel wychowawczy:
• przestrzega zasad obowiązujących podczas zajęć (uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela; czeka na swoją kolej wypowiadania się, stara się współdziałać, grzecznie zwraca się do nauczyciela; w sposób bezpieczny porusza się po sali).

Metody:
• aktywizująca;
• pokazu;
• słowna;
• zabawowo – naśladowcza;

Środki dydaktyczne:
• 3 szablony kwiatów;
• instrumenty perkusyjne – grzechotki, dzwonki, dzwoneczki, cymbałki, kastaniety, talerze, tamburyno;
• 4 miękkie piłeczki;
• zestaw obrazków przedstawiających przedmioty zawierające w swojej nazwie głoski syczące (występujące w śródgłosie), np. basen, fasola, kostka, lusterko, gazeta, wózek, lizak, klocki, plecak, serce, pędzle, kukurydza, pieniądze)
• zestaw obrazków przedstawiających przedmioty zawierające w swojej nazwie głoski szumiące (występujące w śródgłosie), np. kalosze, muszle, wieszak, grzebień, róża, orzechy, oczy, tęcza, klucze);
• zestaw zdań do utrwalania.

Przebieg:
1. Powitanie – uświadomienie celu zajęć.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. „Wirujące kwiatki” – dzieci samodzielnie wycinają z papieru kwiaty; przykładają „kwiat” do ściany; na sygnał „Kwiatek wiruje” nabierają powietrze (nosem), starają się dmuchać tak, aby „kwiatek” jak najdłużej utrzymał się na ścianie. Ćwiczenie wykonują 3-4-krotnie.
4. „Czy zapamiętam?” – ćwiczenie pamięci słuchowej. Nauczyciel prezentuje instrumenty perkusyjne, przypomina ich nazwy (kastaniety, dzwoneczki, dzwonki, tamburyno, trójkąt, itp.). Wybrane dziecko zamyka oczy, wsłuchuje się w dochodzące dźwięki, nauczyciel prezentuje sekwencję dźwiękową; dziecko ma zadanie odtworzyć sekwencję. Każde dziecko ćwiczenie wykonuje dwukrotnie.
5. „Gdzie jest piłka” - usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego połączone
z wykonywaniem ruchów naprzemiennych; utrwalanie różnicowania stron ciała (prawa. lewa ręka/noga). Każde dziecko otrzymuje miękką piłeczkę, naśladuje prezentowane przez nauczyciela ruchy ciała i narządów artykulacyjnych, np. „prawa/lewa ręka do góry, prawa/lewa noga do góry, język próbuje dotknąć piłki”, „przekładamy piłkę z lewej do prawej ręki, język podąża za piłką”; kręcenie „ósemek” pomiędzy kolanami z jednoczesnym „oblizywaniem warg” przy szeroko otwartych ustach, itp. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność ruchu narządów artykulacyjnych, jak i ruchy całego ciała.
6. „Pudełko czy worek?” – rozwijanie słuchu fonematycznego - klasyfikowanie obrazków, na te, które „syczą” i te, które „szumią” – dziecko wybiera obrazek, nazywa, wrzuca do pudełka – wyrazy zawierające głoski syczące, do worka – głoski szumiące.
7. Utrwalanie prawidłowej wymowy – nauczyciel układa zdania (z wyrazami
z poprzedniego ćwiczenia), dziecko powtarza pamiętając o prawidłowej wymowie
(w przypadku Natalii – nauczyciel tworzy zestawy dwuwyrazowe).
8. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.