SCENARIUSZ ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH
(ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE)
Nauczyciel prowadzący: Agata Bielawska
Zajęcia dla klas II i III
Czas trwania: 90 minut
Data: 12.03.2018
Temat zajęć: WIEM, CO JEM
CELE OGÓLNE:
• kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych – uświadomienie dzieciom znaczenie warzyw i owoców w codziennej diecie;
• zapoznanie uczniów z twórczością Giuseppe Arcimboldo;
• wykonanie warzywnego autoportretu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• uczeń wie, jakie nawyki żywieniowe są prawidłowe, a jakie nieprawidłowe;
• uczeń potrafi rozróżnić zdrowe przekąski od niezdrowych;
• uczeń wie, dlaczego warto wprowadzić warzywa i owoce do każdego posiłku;
• uczeń potrafi w kilkuzdaniowej formie wypowiedzieć się o oglądanych dziełach
G. Arcimbolda;
• Uczeń doskonali swoje zdolności manualne;
• uczeń potrafi stworzyć swój portret warzywny;
• uczeń potrafi wygłosić komentarz o wykonanych pracach plastycznych.
Metody pracy:
oglądowa, słowna, praktyczna (za K. Kruszewski).
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Pluszak – warzywo (np. „świeżak”); etykiety po różnych produktach spożywczych (tych zdrowych,
jak i uznawanych za niezdrowe – np. etykieta z przecieru pomidorowego, batonika itp.); znaczniki
z warzywami (obrazki z wybranymi warzywami – np. 5x pomidor, 5x ogórek, 5x rzodkiewka,
5x papryka, 5x cebula umieszczone na taśmie dwustronnej), białe papierowe talerzyki, gazetki promocyjne ze sklepów spożywczych lub hipermarketów (ze zdjęciami owoców i warzyw), klej, nożyczki, prezentacja ppt z portretami warzywnymi G. Arcimbolda.
Przebieg zajęć:
Czas: Nauczyciel: Uczniowie:
5 min.
1. Przywitanie z dziećmi:
- powitanie dzieci na dywanie
- wprowadzenie w tematykę zajęć
20 min.
2. Zdrowo, czyli jak?
- ukierunkowana rozmowa na temat zdrowego odżywiania się
- prezentacja różnych etykiet po produktach spożywczych
- omówienie znaczenia owoców i warzyw w zdrowej diecie
15 min
3. Sałatka warzywna
- przeprowadzenie zabawy na dywanie – przyznanie dzieciom znaczników z obrazkami warzyw (wymienione przez nauczyciela warzywa zamieniają się miejscami, na hasło "sałatka warzywna" miejsce musi zmienić każde dziecko)
45 min
4. Autoportret warzywny
- ukierunkowana rozmowa prowadząca do wyjaśnienia określenia „jestem tym, co jem”
- prezentacja i omówienie portretów warzywnych G. Arcimbolda
- wyjaśnienie zasad przygotowania autoportretów warzywnych, rozdanie materiałów (dzieci na papierowych talerzach przygotowują autoportret z warzyw i owoców wyciętych z gazetek reklamowych)
- omówienie skończonych prac
5 min
5. Podsumowanie i zakończenie zajęć:
- rozmowa podsumowująca działania grupy
- przypomnienie najważniejszych informacji związanych ze zdrowymi nawykami żywieniowymi