SCENARIUSZ ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH
(ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE)
Nauczyciel prowadzący: Agata Bielawska
Zajęcia dla klas I
Czas trwania: 90 minut
Data: 31.01.2018
Temat zajęć: PUDEŁKO WYOBRAŹNI – MOJA ZIMOWA KRAINA
CELE OGÓLNE:
• zaznajomienie z tematyką zimową;
• wykonanie pracy plastycznej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• uczeń potrafi zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nadejściem zimy
• uczeń potrafi wypowiadać się o zmianach zachodzących w przyrodzie;
• uczeń poznaje zimową faunę i florę;
• uczeń rozwija swoje zdolności plastyczne;
• uczeń potrafi zaprojektować i wykonać pracę plastyczną;
• uczeń odbiera bodźce za pomocą zmysłów;
• uczeń potrafi współdziałać w grupie;
• uczeń potrafi wygłosić komentarz o wykonanych pracach plastycznych.
Metody pracy:
oglądowa, słowna, praktyczna (za K. Kruszewski).
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Dwa płaskie pudełka kartonowe, arkusz tektury falistej, bibuła gładka w kolorze białym i niebieskim, klej, nożyczki, kredki lub flamastry.
Przebieg zajęć:
Czas:
5 min.
1. Przywitanie z dziećmi na dywanie:
- puszczenie „iskierki”
- wprowadzenie w tematykę zajęć
10 min.
2. Zima wokół nas:
- rozmowa nt. zmian zachodzących w przyrodzie
- pytania o zwiastuny zimy, o symbole zimy, o zimową faunę i florę
50 min
3. Pudełko wyobraźni:
- podział dzieci na dwie grupy
- wręczenie dzieciom kartonów i przyborów plastycznych
- wyjaśnienie polecenia zadania (stworzenie w pudełku zimowego krajobrazu 3D z wykorzystaniem udostępnionych materiałów)
- wspólne podziwianie wyników prac
20 min
4. Zabawy ruchowe na dywanie:
- taniec płatków śniegu
- marsz przez zaspy
- zabawa ruchowa do piosenki „Zima zła”
5 min
5. Podsumowanie i zakończenie zajęć:
- rozmowa podsumowująca działania grupy
- przypomnienie najważniejszych informacji związanych z tematyką zimową
- na zakończenie zajęć puszczenie „iskierki”