X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37563
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa w kodowanie. Scenariusz zajęć matematycznych z elementami kodowania dla dzieci pięcioletnich

"Zabawy w kodowanie" - scenariusz zajęć matematycznych z elementami kodowania dla dzieci pięcioletnich

Data: 05.03.2018

Opracowała: Anna Jańczak

Grupa dzieci pięcioletnich

Temat: "Zakodowany pajacyk" - zajęcia kształtujące kompetencje matematyczne.

Cel główny: Wdrażanie do kodowania poprzez zabawy matematyczne.

Cele operacyjne:
- śpiewa piosenkę w grupie
- orientuje się w przestrzeni - wykonanie poleceń do przodu i do tyłu
- dostrzega różnice w układzie kilku elementów
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
- współpracuje w małej grupie
- rozpoznaje kierunki na macie edukacyjnej (góra, dół, prawo, lewo)
- ustala drogę przedmiotu A do przedmiotu B poprzez stosowanie poleceń góra, dół, prawo, lewo,
- układa pajacyka dobierając odpowiednie figury wg kodu
- wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją
- informuje nauczyciela o trudnościach
- radzi sobie z niepowodzeniem
- cierpliwie czeka na swoją kolej

Metody:
Eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem
Praktyczna

Formy: - zbiorowa
- w małych grupach
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne: mata do kodowania, figury geometryczne, guma do gry, plansze "Naciśnij mnie", "Bystre oczko" - koła

Przebieg zajęć

1. Powitanie
Witajcie dziewczynki, witajcie dziewczynki
Miło nam, miło nam,
Dobrze, że jesteście, dobrze, że jesteście
Zostańcie wśród nas.

Witajcie chłopaki, witajcie chłopaki
Miło nam, miło nam,
Dobrze, że jesteście, dobrze, że jesteście
Zostańcie wśród nas.

2. " Idzie Zuch" - zabawa ruchowa kształtująca orientację w przestrzeni
Idzie Zuch, a wicher dmucha,
i do tyłu ciągnie zucha,
ale zuch się nie przejmuje,
i do przodu maszeruje.

3."Bystre oczko" - zabawa kształtująca percepcje wzrokową
Dzieci mają za zadanie rozpoznać elementy nie pasujące do pozostałych.

4. Gumowe figury - rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych
Dzieci podzielone na grupy, układają z gumy do grania figurę geometryczną pokazaną przez nauczyciela. Dzieci nazywają daną figurę.

5. Mucha wyszła - zabawy w kodowanie
Nauczyciel przy pomocy poleceń prowadzi przedmiot po macie edukacyjnej, gdy dany przedmiot wyjdzie poza granice maty dzieci mówią umówione hasło "mucha wyszła".

6. Z jakich figur geometrycznych składa się pajac - Kodowanie na macie edukacyjnej
Przy pomocy maty do kodowania dzieci określają drogę (przy pomocy określeń góra, dół, prawo, lewo ) do poszczególnych figur geometrycznych, z których będzie składał się pajacyk

7. Układamy pajacyka - praca w grupach
Ustalamy cztery grupy, każda grupa ma za zadanie ułożyć pajaca z figur geometrycznych. Dzieci przy pomocy kodu ustalają ilość, rodzaj i kolor figur geometrycznych potrzebnych do ułożenia pajacyka.

8. "Naciśnij mnie"
Dzieci wykonują polecenia zawarte na kolejnych planszach .

9. Ewaluacja zajęć
Dzieci otrzymują żółte koła, które kładą w zależności od tego czy zajęcia im się podobały czy nie na uśmiechniętej lub smutnej buźce. Następuje podliczenie kółek i zakończenie zajęć. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.