Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich: „W naszym przedszkolu pełno muzyki jest”- zabawy muzyczno-ruchowe.
Opracowała: Żaneta Kędzierska
Grupa: „Misie”, dzieci 4 letnie.
Temat hospitacji: „W naszym przedszkolu pełno muzyki jest..”- zajęcia muzyczno-ruchowe.
Cel główny: Kształtowanie uwagi, pamięci słuchowej, koordynacji ruchowo-słuchowej dziecka z wykorzystaniem elementów metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss.
Cele operacyjne:
Wynikające z podstawy programowej:
• I 4- Dziecko komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.
• I 5- Dziecko uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych z przyborami lub bez nich; (...).
• I 7- Dziecko wykonuje czynności takie jak: (...) trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz(...).
• III 8- Dziecko obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe.
• IV 1- Dziecko wyraża swoje zrozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdującym się w bliskim otoczeniu za pomocą (...) intencjonalnego ruchu (...) impresji technicznych (...).
• IV 7- Dziecko eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem (...).
• IV 11- Dziecko wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy (...).
Wynikające z zajęcia:
Dziecko:
• Śpiewa piosenki dziecięce
• Współdziała z innymi dziećmi w zabawie
• Naśladuje ruchy nauczyciela
• Nazywa „Bum bum rurki”, stara się wybijać nimi rytm
• Uzyskuje dźwięk z różnych przedmiotów oraz własnego ciała
• Rozpoznaje nastrój i tempo muzyki
• Wybija rytm zgodny z muzyką
• Tworzy własne instrumenty muzyczne
• Eksperymentuje z sypkimi artykułami spożywczymi
• Tworzy według własnego pomysłu
Forma pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Metody:
• Czynna: zadania stawiane dziecku
• Aktywne słuchanie muzyki według Batii Strauss
• Pedagogika zabawy
Środki i pomoce dydaktyczne:
• Płyty CD z piosenkami, odtwarzacz CD
• Bum bum rurki
• Pędzle, wycinanki, kleje, nożyce, kolorowe kartki, opakowania po jogurtach
• Woreczki gimnastyczne
• Groch, fasola, soczewica, ryż, kasza
Netografia:
• www.superbelfrzy.edu.pl
• www.blizejprzedszkola.pl
• www.bumbumrurki.pl
• www.youtube.com
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci na dywan
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan, tłumaczy czym będziemy się zajmować. Przypomina o zasadach i kodeksie.
2. „Powitanie”
Dzieci witają się ze sobą śpiewając piosenkę „Powitanie”, wybijając rytm do utworu zgodnie z ruchami nauczyciela.
3. Bum bum rurki
Dyżurni rozdają grupie Bum bum rurki, dzieci wybijają rytm do melodii „La raspa” starając się zachować odpowiednie tempo. Obserwując ruchy nauczyciela.
4. „W naszym przedszkolu”
Dzieci śpiewają piosenkę „W naszym przedszkolu” inscenizując ją ruchem.
5. „Pizzicato”
Dzieci starają się wybić odpowiedni rytm na woreczkach gimnastycznych do melodii „Pizzicato”. Naśladują ruchy nauczyciela.
6. „Manekiny z wystawy”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki wybranej przez nauczyciela, zastygają w miejscu na przerwę w muzyce starając się nie poruszyć.
7. „The black pearl”
Dzieci uważnie wsłuchują się w muzykę. Naśladując nauczyciela starają się wybić pędzlami rytm zgodny z muzyką.
8. Instrumenty
Dzieci tworzą własne instrumenty muzyczne z pustych opakowań po jogurtach i sypkich artykułów spożywczych. Ozdabiają je według własnego pomysłu.
9. Wspólne muzykowanie
Dzieci wspólnie z nauczycielem grają na instrumentach stworzonych przez siebie, odkrywają jakie odgłosy wydobywają różne artykuły spożywcze.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia, zaprasza je do swobodnej zabawy.