Opracowała: Małgorzata Nowak
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V z wykorzystaniem TIK
Temat: Liczby całkowite w życiu codziennym.
Czas trwania: 45 min.
Cel ogólny lekcji:
Kształtowanie umiejętności zastosowania podstawowych wiadomości
o liczbach całkowitych w praktyce.
Cele sformułowane w języku ucznia:
Po lekcji będziesz potrafił:
• rozwiązywać zagadki matematyczne,
• rozwiązywać interaktywne zadania na tablicy interaktywnej,
• logicznie uzasadniać swoją wypowiedź stosując język matematyczny,
• wykonywać czynności zgodnie z przedstawioną instrukcją,
• analizować treść zadania problemowego,
• współpracować w zespole,
• wykorzystać wiadomości w praktyce,
• podać przykłady rzeczywistych sytuacji, w których potrzebna jest znajomość liczb całkowitych.
NaCoBeZU:
czy potrafisz wskazać liczby ujemne, liczby przeciwne,
czy potrafisz porównywać liczby całkowite, porządkować,
czy potrafisz odczytać liczby z osi liczbowej,
czy potrafisz określić różnicę temperatur,
czy umiesz wskazać przykłady zastosowań liczb ujemnych w życiu codziennym.
Metody:
- prezentacja - pokaz multimedialny,
- ćwiczenia interaktywne – praca z tablicą interaktywną (LearningApps),
- burza mózgów, mapa skojarzeń – HEKSY EDUKACYJNE,
- ćwiczenia praktyczne,
- gra dydaktyczna (KOSZYK, KODOWANIE),
- „sygnalizacja świetlna’, „niedokończone zdania”,
- technika animacji: prawda – fałsz,
- mapa skojarzeń,
- metoda problemowa.
Formy pracy:
- praca w grupach,
- praca z całą klasą,
- praca indywidualna ucznia.
Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna, komputer, projektor,
- prezentacja multimedialna przygotowana w programie PowerPoint,
- multimedialne programy matematyczne,
- zeszyt, długopis,
- mapa skojarzeń,
- „jeżyk”,
- kreda, tablica, mazaki, magnesy,
- karty pracy ucznia.
Przebieg lekcji:
1.Podanie celów w języku ucznia oraz tematu lekcji.
2.KODOWANIE – SZYFROWANIE (odczytaj zakodowane hasło) – KOSZYK. Zadanie na dobry początek (LearningApps).
3.Zabawa aktywizująca z „koszykiem” (wstają: liczby ujemne, liczby dodatnie, pary – liczby przeciwne itp.).
Przypomnienie podstawowych wiadomości o liczbach całkowitych:
a. Jak odróżnimy liczby ujemne od dodatnich?
b. Jak wytłumaczysz koledze pojęcie liczby przeciwnej?
4.Ćwiczenia interaktywne – praca z tablicą interaktywną (LEARNINGAPPS: milioner lub układanka – wybór metody).
5.Praca w grupach.
Uczniowie otrzymują materiały do pracy w grupach.
Podsumowanie pracy. Prezentacja wyników. Samoocena (kolory), ocena koleżeńska. Zastosowanie techniki „sygnalizacji świetlnej”.
6.Metoda problemowa - mapa skojarzeń – liczby ujemne w życiu codziennym (HEKSY EDUKACYJNE).
7. ZAGADKA (tablica interaktywna).
8. Podsumowanie lekcji.
Dokończ zdanie:
Na dzisiejszej lekcji nauczyłam się ...
Cieszę się, że ...
KOSZ - WALIZECZKA
9. Zakończenie lekcji. Podziękowanie.