X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37535
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owady. Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Opracowała: Ewa Ligner
Grupa: 5 –latki
Dział programu: Na łące.
Temat dnia: Owady.
Cel ogólny:
• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
• Rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję plastyczną , muzyczną i ruchową
• Integrowanie grupy poprzez działanie wspólną zabawę

Cele szczegółowe:
• Śpiewa piosenkę
• Słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela
• Odpowiada na pytania do wysłuchanego tekstu
• Zna cykl rozwojowy motyla
• Przelicza w zakresie 9
• Prawidłowo stosuje liczebniki porządkowe
• Naśladuje dźwięki wydawane przez owady i zwierzęta żyjące na łące
• Tworzy improwizację ruchową do muzyki klasycznej
• Reaguje ruchem na czytany tekst
• Sprawnie posługuje się nożyczkami
• Koloruje obszar ograniczony linią

Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa
Metody pracy: słowne: opowieść ruchowa, opowiadanie; oglądowe: pokaz; czynne: zadania stawiane dziecku, zabawy naśladowcze
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z nagraniem, tekst opowiadania, ilustracje przedstawiające rozwój motyla, szarfy, kartoniki w czterech kolorach, szablony motyli, tekst do improwizacji ruchowej, farby, nożyczki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
Wspólne śpiewanie poznanej na poprzednich zajęciach piosenki pt. „Łąka”. Dzieci poruszają się po kole trzymając się za ręce, podczas refrenu podskakują.

1.Na wiosennej łące
Tańczyły zające.
Po trawie skakały,
z łąką się witały.
Witały ślimaka,
motyla i szpaka,
żabę, kreta, muchę,
mrówkę i ropuchę.
Ref: Hej- ha, hej –ha,
Raz, dwa , trzy
Z zajączkami zatańcz ty.

2.Na wiosennej łące
Tańczyły zające.
Po trawie skakały,
Kwiatki oglądały.
Oglądały bratki,
Fiołki i bławatki,
Mlecze i rumianek
Przez calutki ranek.
Ref. Hej-ha...
2. Słuchanie przez dzieci opowiadania czytanego przez nauczyciela pt. „Nikt mnie więcej nie zobaczy” Władysława Kozłowskiego. Następnie nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu poprzez zadawanie pytań:
• Kto jest głównym bohaterem opowiadania?
• Kogo spotkała gąsienica?
• Dlaczego gąsienica obraziła się na dziewczynkę?
• W co przeobraziła się gąsienica?
3. Następnie nauczyciel prezentuje poszczególne etapy rozwoju motyla na ilustracjach. Potem dzieci samodzielnie układają ilustracje w odpowiedniej kolejności: jaja, gąsienica , kokon i motyl.
4. Następnie dzieci uczestniczą w zabawie muzyczno – ruchowo - ekspresyjnej pt. „Taniec motyli”. Dzieci – motyle tańczą po całej sali trzymając w rękach szarfy zgodnie z podaną melodią: „Cztery pory roku. Wiosna” Antonia Vivaldiego.
5. Kolejnym punktem zajęć jest zabawa dydaktyczna -„Który z kolei” . Nauczyciel ustawia w szeregu wcześniej przygotowane w szeregu szablony kolorowych motyli, zadając dzieciom pytania:
• Który motyl z kolei jest żółty?
• Który motyl z kolei jest niebieski?
• Który motyl z kolei jest fioletowy?
• Jaki kolor ma ósmy motyl?
• Jaki kolor ma drugi motyl?
• Który motyl z kolei jest najmniejszy?
• Który motyl z kolei jest największy?
6. „Majowa muzyka”- zabawa naśladowcza. Nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły. Każdy zespół ma przydzielony dźwięk: czerwoni- rech, rech; zieloni- kum, kum; niebiescy- kła, kła; żółci- uch, uch. Następnie nauczyciel prezentuje szeregi różnych kolorów, a dzieci widząc kolor swojej grupy wydają umówiony głos.
7. „Motyl”- praca plastyczno- techniczna. Dzieci odrysowują szablon motyla, wycinają go , następnie składają pionowo na pół. Na jedna połówkę nakładają farbę w różnych kolorach. Następnie składają i odciskają wzór na drugiej połowie. Po skończonej pracy nauczyciel przygotowuje wystawę prac.
8. Zakończenie zajęć zabawą ruchową „Na wiosennej łące”. Nauczyciel opowiada historię, natomiast dzieci za pomocą gestów, ruchów i wyrazów dźwiękonaśladowczych próbują odwzorować jej treść.
Jest piękna pogoda, świeci słonko. Wszyscy mieszkańcy łąki już wstali i wzięli się do pracy. Mrówki budują swoje miasto, zajączki skaczą po łące: kic, kic. Żabki pływają w jeziorze: kum, kum. Ptaszki wysoko fruwają po niebie. Bocian dostojnie kroczy: kle, kle. Nagle powiał wiatr, trawy i kwiaty kołyszą się na wietrze: szu, szu, szu. Zaczął padać majowy deszczyk: kap, kap, kap. Wszystkie zwierzątka chowają się do domków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.