X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37533
Przesłano:

Cechy charakterystyczne ptaków. Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej w klasie I

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej w klasie I
Opracowała: Ewa Ligner

Krąg tematyczny: Świat z lotu ptaka.
Temat dnia: Skrzydlaci przyjaciele.
Temat zajęć: Cechy charakterystyczne ptaków.

Cel ogólny: uczeń zapoznaje się z budową ptaków i ich zwyczajami
Cele szczegółowe:
• śpiewa piosenkę
• dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20
• przyporządkowuje nazwy ptaków do ilustracji
• rozwiązuje krzyżówkę
• wymienia czynności wykonywane przez ptaki
• opisuje gniazda budowane przez ptaki
• czyta informacje na temat ptaków
• układa zdanie z rozsypanki wyrazowej
• naśladuje ruchem wybrane ptaki

Metody pracy: problemowa, oglądowa, burza mózgów, ćwiczeń praktycznych
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne stosowane na zajęciach: płyta CD z piosenką „Ptasie głosy”, ilustracje ptaków z działaniami, nazwy ptaków z liczbami, krzyżówka, ćwiczenie 1 str.67 i 4 str.66, rozsypanka wyrazowa, krótkie zdania na kartkach
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do zajęć – zaśpiewanie piosenki „Ptasie głosy”.
3. Nauczyciel wiesza na tablicy ilustracje ptaków z działaniami:
• skowronek (18 – 3=)
• dzięcioł (12 + 7=)
• bocian (17 – 5 =)
• łabędź (20 – 6=)
• jaskółka (13 + 4=)
• kukułka (11 + 5 =)
Zadaniem dzieci jest wykonanie działań i odnalezienie wyników na kartonach z nazwami ptaków. Uczniowie przywieszają odpowiednie kartoniki pod ilustracjami ptaków i odczytują ich nazwy.
4. Omówienie budowy ptaków. Porównanie z budową ssaków. Wskazanie cech charakterystycznych : pióra, dziób, skrzydła, dwie nogi.
5. Przerwa śródlekcyjna: „Bociany i jaskółki”- zabawa ruchowa z elementem równowagi. Dzieci naśladują latanie ptaków. Na hasło „bociany !”- stają na jednej nodze, rozkładają w bok ręce i przez chwilę utrzymują równowagę. Na hasło „jaskółki !”- przez chwile stoją na jednej nodze, następnie zginają wpół tułów i wyciągają poziomo drugą nogę równo z tułowiem.
6. Rozwiązanie krzyżówki.

1. Ptak wielkości wróbla z czerwonym brzuszkiem.
2. Wydaje głos „kra, kra”.
3. Ma białe pióra, czarny ogon, długi czerwony dziób i długie czerwone nogi.
4. Duży, biały, piękny ptak – ozdoba stawów i jezior w parkach.
5. Król ptaków – dostojny ptak drapieżny.
6. Jest doktorem drzew.
7. Mały szarobrązowy ptak zwiastujący wiosnę.

Rozmowa z dziećmi na temat hasła krzyżówki –gniazdo. Nauczyciel zadaje pytanie :
- Dlaczego ptaki budują gniazda ? (Nauczyciel informuje dzieci, że ptaki są jajorodne, czyli młode wykluwają się z jaj.)
Wykonanie zadania w zeszycie ćwiczeń polegającym na połączeniu liniami po śladzie ptaków z ich gniazdami. Omówienie wyglądu gniazd w zależności od gatunku ptaka.
- Z czego ptaki budują gniazda?
- Gdzie ptaki budują gniazda?
- Czy wszystkie ptaki budują gniazda?
8. Rozsypanka wyrazowa – dzieci układają zdania z wyrazów na temat ptaków- praca zróżnicowana. Następnie prawidłowo ułożone zdania zapisują w zeszycie.

ptaków jest Ciało piórami. pokryte

mają Ptaki dziób.

dwie Posiadają skrzydła. i nogi

jajorodne Ptaki są ,ponieważ się jaj. wykluwają z

9. Uczniowie otrzymują krótkie zdania, które są wypowiedziami ptaków znajdujących się na tablicy. Zadaniem każdego dziecka jest przyczepienie prawidłowej wypowiedzi przy ilustracji ptaka.
10. Podsumowanie zajęć –nauczyciel czyta zdania prawdziwe i fałszywe o ptakach. Zadaniem dzieci jest podskoczenie na prawidłową wiadomość a przysiad na fałszywą informacje.
11. Samoocena pracy. Dzieci naśladując ptaki przylatują do gniazd (hula hop) z napisami : pracowałem bardzo dobrze, dobrze, mogłem się bardziej postarać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.