SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 6 LATKÓW
Temat tygodnia: W KRAINIE BAŚNI.
Temat zajęcia: Jak zachować się wobec nieznajomych?- na podstawie baśni braci Grimm „Czerwony Kapturek”.
Cele ogólne:
- zapoznanie z treścią bajki O Czerwonym Kapturku oraz jej morałem;
- rozwijanie mowy i myślenia;
- nabywanie umiejętności odmawiania obcej osobie;
- aktywne uczestnictwo w zajęciu;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozwiązać zagadki;
- umie podzielić wyrazy na głoski, wyodrębnia głoskę w nagłosie;
- potrafi odczytać wyraz;
- potrafi uważnie słuchać opowiadania nauczycielki;
- potrafi ocenić zachowania bohaterów bajki;
- umie budować dłuższe wypowiedzi, zwraca uwagę na poprawność gramatyczną wypowiedzi;
- pracować w zespole;
- potrafi odgrywać scenki dramowe;
- potrafi pracować w zespole;
- wie że należy zachować ostrożność wobec obcych osób, nie wyjawia adresu zamieszkania.
Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna
- aktywizująca (drama)
Formy:
- zbiorowa;
- indywidualna;
- grupowa.
Środki dydaktyczne: chusta Klanza, jajka niespodzianki z ukrytymi zagadkami, kolorowe literki, tekst bajki „Czerwony Kapturek”, ilustracje do bajki, nagranie piosenki „Czerwony Kapturek”, Karty pracy ( ćwiczenia grafomotoryczne).
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
Powitanie dzieci oraz przybyłego gościa. Poproszenie dzieci, aby usiadły wokół kolorowej chusty.
2. Rebus fonetyczny.
Na środku chusty nauczyciel umieścił jajka niespodzianki. Dzieci losują zagadki w ponumerowanych jajkach. Odgadują rozwiązanie – nazwy przedmiotów. Dzielą wyrazy na głoski. Następnie wyodrębniają pierwsze głoski w nazwach przedmiotów.
BUDA ARBUZ JAJKO KOT IGŁA
Wśród rozłożonych na chuście literek, dzieci odnajdują litery odpowiadające wcześniej głoskom. Układają z nich rozwiązanie i odczytują hasło: BAJKI.
3. „Wszyscy, którzy...” – zabawa z chustą animacyjną.
Dzieci ustawiają się w kole trzymając w dłoniach chustę animacyjną. Nauczyciel prosi aby:
- Dzieci, które znają bajki zamieniły się miejscami przechodząc pod chustą.
- Dzieci, które lubią słuchać bajek, żeby zamieniły się miejscami przechodząc w prawo.
- Dzieci, które znają różnych bohaterów bajek, żeby zamieniły się miejscami przechodząc w lewo.
- Dzieci, które lubią tworzyć własne bajki aby usiadły na chuście.
- Dzieci, które lubią książki z bajkami aby usiadły wkoło chusty.
4. Wysłuchanie bajki „Czerwony Kapturek”.
Nauczyciel czyta fragment bajki braci Grimm „Czerwony Kapturek”. Prosi dzieci , aby odgadły tytuł bajki. Następnie czyta pozostałą część bajki i prosi o ułożenie ilustracji w odpowiedniej kolejności. Dzieci budują dłuższe wypowiedzi na temat poszczególnych obrazków.
5. Rozmowa na podstawie wysłuchanej bajki, próba oceny postępowania wilka i Czerwonego Kapturka. Wspólne zastanowienie się jak powinna postąpić dziewczynka, gdy spotkała wilka.
6. Zabawy dramowe.
Odgrywanie scenek z udziałem chętnych dzieci. Pierwszą część stanowią scenki oparte na treści bajki (odgrywanie ról Czerwonego Kapturka i Wilka).
Druga część to scenki zadaniowe:
- Czerwony Kapturek sam w domu – przychodzi nieznajomy.
- Obca osoba zaprasza dziewczynkę na przejażdżkę samochodem.
- Obca osoba częstuje dziewczynkę słodyczami.
Dzieci same wymyślają jak postąpić w danej sytuacji.
7. Zabawa ruchowa „Czerwony Kapturek”. Dzieci poruszają się w podskokach po sali, w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zamieniają się w jedną z postaci, którą wymieni nauczyciel (Babcia, Myśliwy, Kapturek, Wilk).
8. Czerwony kapturek – wesołe opowiadanie.
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy (dzieci odliczają do 4, zapamiętują swój numer). Jedynki - Babcia, dwójki - Czerwony Kapturek, trójki – Wilk, czwórki – myśliwy.
Nauczyciel czyta tekst opowiadania. Za każdym razem, gdy dzieci usłyszą nazwę swojej postaci, reagują w umówiony sposób (gestem lub odgłosem).
9. Praca przy stoliczkach:
Ćwiczenie grafomotoryczne: Zadaniem dzieci jest wodząc palcem po kartce papieru, a następnie rysując kredką drogę, zaprowadzić Czerwonego Kapturka do Babci, tak aby nie spotkał na swej drodze wilka. Chętne dzieci kolorują obrazki (Chatka, dziewczynka, wilk).