Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: JESIENNE LIŚCIE - technika frotażu.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
CELE:
Rozwijanie zdolności manualnych dzieci.
Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
Doskonalenie znajomości kolorów (szczególnie barw jesiennych).
Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej.
Zwrócenie uwagi na konieczność porządkowania własnego miejsca pracy.
Doskonalenie umiejętności koncentracji.
Integracja zespołu świetlicowego.
METODY PRACY:
- Pogadanka
- eksperyment
- zajęcia plastyczne
FORMY ORGANIZACYJNE:
- zajęcia świetlicowe
- praca indywidualna
- praca zespołowa uczniów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- blok rysunkowy z białymi kartkami
- obrane z papierków suche pastele lub kredki świecowe;
- liście o grubych żyłkowaniach;
- moneta,
- metalowa płaska tarka,
- kapeć z podeszwą ze wzorkiem,
- papier ścierny
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci. Nauczyciel prosi, aby dzieci zajęły miejsca przy stolikach.
2. Nauczyciel podaje cel i temat zajęć. NaCoBeZu: Nauczyciel będzie zwracał uwagę na to, by dzieci zrozumiały pojęcia „faktura” i „frotaż”.
3. Pogadanka: Nauczyciel rozmawia z uczniami o barwach jakie mają liście jesienią. Dzieci nazywają kolory.
4. Co to jest „faktura”? Nauczyciel zadaje pytanie, czym jest faktura. Nauczyciel obrazuje pojęcie z pomocą monety, tarki, papieru ściernego i podeszwy obuwia z wzorkiem.
5. . Co się stanie, kiedy spróbujemy odwzorować fakturę i jak to zrobić? Nauczyciel na przykładzie powyższych przedmiotów prezentuje technikę frotażu. Frotaż powstaje poprzez pocieranie płasko położoną pastelą lub kredką świecową powierzchni papieru, pod którym znajduje się przedmiot z wypukłościami. Dzieci oglądają z bliska próbki prac plastycznych powstałych w ten sposób.
6. Praca plastyczna „Jesienne liście” – pocieranie kredkami/pastelami kartek papieru, pod którymi znajdują się liście ułożone żyłkowaniem do góry. Dzieci wybierają sobie liście, podkładają je pod kartki i próbują odwzorować liść i jego krawędzie wykorzystując jesienne barwy. Dzieci tworzą dowolną kompozycję z liści, zabudowując wzorami całą kartkę.
7. Po skończeniu pracy dzieci porządkują stoliki i salę. Nauczyciel pyta: Co cię zdziwiło w dzisiejszych zajęciach? Czego się dowiedziałeś? Czego nie rozumiesz?
8. Dzieci rysują na kartkach buźki, jak się czują po zajęciach.
OPRACOWAŁA:
Marta Turska - Grochocka
świetlica szkolna
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lipnie