Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Z jesiennego lasu, sadu i ogrodu.
Wiek: 7-10 lat
Czas trwania zajęć: 60 minut.
CELE:
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem.
- Doskonalenie umiejętności słuchania i rozumienia czytanego tekstu.
- Doskonalenie umiejętności koncentracji.
- Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
- Integracja zespołu świetlicowego.
- Kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy.
METODY PRACY:
- praca z tekstem - zagadki
- pogadanka
- zajęcia plastyczne
- zabawa integracyjna słowno – ruchowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
- praca indywidualna uczniów
- praca zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- dary jesieni dopasowane do zagadek (poszczególne warzywa, owoce, liście, grzyby) i duży koszyk;
- talerzyki z papierowymi serwetkami przedstawiające kosz z darami jesieni;
- plastelina (różne kolory);
- zawieszki lub przypinki w kształcie jabłek, gruszek i śliwek;
- chusta animacyjna;
- małe karteczki i kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci.
2. Nauczyciel podaje cel i temat zajęć. NaCoBeZu: zebranie wiadomości na temat darów jesieni z lasu, ogrodu i sadu, znajomość nazw darów jesieni.
3. Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel czyta zagadki, dzieci zgłaszają się z odpowiedzią na zagadkę. Kto zgadnie, może wybrać dar jesieni, którego nazwę odgadł i włożyć do koszyka.
4. Pogadanka na temat „Jakie znasz dary jesieni?” Nauczyciel zbiera wiadomości dzieci na temat darów, jakie przynosi jesień. Dzieci odpowiadają na pytanie. Nauczyciel zwraca uwagę na umiejętność wypowiadania się przez uczniów pełnym zdaniem. Dzieci wymieniają dary, jakie mamy z lasu, ogrodu, sadu. Nauczyciel wyjmuje z koszyka poszczególne dary, omawia je wspólnie z dziećmi.
5. Praca plastyczna – „Kosz z darami jesieni”. Nauczyciel rozdaje dzieciom plastelinę. Uczniowie mają za zadanie wspólnie ulepić obfity kosz z darami jesieni. Uczniowie mają pełną dowolność w zakresie tego, jaki dar jesieni chcą ulepić.
6. Zabawa słowno – ruchowa „Sałatka owocowa”. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy z chustą animacyjną. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: jabłka, gruszki i śliwki. Każde dziecko otrzymuje obrazek z nadrukiem jabłka, gruszki lub śliwki. Przykleja go do ubrania na taśmę dwustronnie klejącą. Dzieci stają w kręgu trzymając chustę animacyjną na wysokości pasa. Jeżeli nauczyciel powie np. ''Gruszki!'' pod chustą przebiegają dzieci z zespołu gruszek, ''Jabłka i śliwki!'' przebiegają zarówno dzieci z drużyny jabłek jak i śliwek, natomiast na sygnał ''Sałatka owocowa!'' pod chustą przebiegają wszystkie dzieci (nauczyciel trzyma chustę w górze). Zabawa trwa przez chwilę.
7. Dzieci porządkują swoje stanowiska pracy. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia. Dzieci odpowiadają na pytania: czego nie rozumiem? Co mnie zaskoczyło w dzisiejszych zajęciach? Dzieci rysują na kartkach buźki obrazujące, jak się czują po zajęciach.
Opracowała: Marta Turska - Grochocka,
Świetlica szkolna, Szkoła Podstawowa nr 3 w Lipnie