KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
GRUPA: UCZNIOWIE Z KLASY 1 GIMNAZJUM POSIADAJĄCE OPINIĘ PPP O DYSORTOGRAFII
TEMAT ZAJĘĆ: Utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „rz” / „ż”, „ó”/ „u”.
CELE ZAJĘĆ: kształcenie poprawności ortograficznej, ćwiczenie koncentracji uwagi i percepcji słuchowej
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: gra planszowa, karty pracy, słowniki ortograficzne
Przebieg zajęć:
1. Część wstępna:
Ćwiczenia koncentracji uwagi i percepcji słuchowej:
- wyszukiwanie wyrazów ukrytych w innych słowach:
- wyszukiwanie nazw zwierząt ukrytych w całych zdaniach:
-łańcuch słów- jedna osoba podaje dowolny rzeczownik, a zadaniem wszystkich uczniów jest zapisanie w ciągu minuty jak najdłuższego łańcucha rzeczowników, które zaczynają się na tę samą literę, na którą kończy się poprzedni (np. dom – most- trop – pudło itd.) Po każdej rundzie odpada uczeń z najmniejszą liczbą wyrazów.
2. Część właściwa:
- Gra planszowa „5 sekund” – uczniowie losują pytanie z zakresu ortografii dla drużyny przeciwnej i w ciągu 5 sekund udzielają na nie odpowiedzi. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, przesuwają się na kolejne pole, jeśli nie – pozostają na swoim miejscu. Wygrywa para, która jako pierwsza dotrze do mety.
Potrzebne materiały: plansza do gry „5 sekund”, klepsydra do odmierzania czasu, pionki, karteczki z przygotowanymi pytaniami i zagadkami ortograficznymi.
- Karta pracy:
- dyktando z lukami – uczniowie uzupełniają tekst dyktanda wpisując w luki „ó” lub „u”, „rz” lub „ż”;
- korekta własnych prac – uczniowie wymieniają się pracami, otrzymują uzupełniony tekst i sprawdzają poprawność uzupełnionych wyrazów;
- uzupełnianie znanych przysłów za pomocą „ż”, „rz” lub „sz”;
- tworzenie związków wyrazowych – dopasowywanie rzeczowników do podanych przymiotników.
- układanie jak najdłuższych zdań z wykorzystaniem podanych wyrazów z trudnościami ortograficznymi.
3. Część końcowa:
Podsumowanie zajęć- przypomnienie utrwalanych zasad pisowni.