X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37503
Przesłano:

Scenariusz lekcji wychowawczej związany z akcja charytatywną "Popisz się"

Scenariusz lekcji wychowawczej związany z akcja charytatywną „Popisz się”

Czas: 15-20 minut
Pomoce: kartonik/ pudełko

Cele:
1.uczeń dokonuje przeglądu zawartości piórnika i po zastanowieniu się dzieli się zbędnymi przyborami z dziećmi z Afryki, które tych przyborów mają o wiele mniej (wkłada je do pudełka, a wychowawca przekazuje organizatorowi akcji)
2. uczeń (w domu – w ramach zadania domowego) dokonuje przeglądu swojej szuflady i przynosi zbędne przybory do biblioteki (miejsce zbiórki przyborów)
3. uczeń uświadamia sobie jak wiele posiada i jak niewiele trzeba, by uszczęśliwić innych

Przebieg akcji „Popisz się”

Lekcję zaczynamy od elementu zaskoczenia. Mówimy na głos: „Moi drodzy - wyciągamy karteczki.” To z reguły przykuwa uwagę uczniów (a na lekcji wychowawczej szczególnie.) Po chwili powtarzamy –„ karteczki i piórniki. A teraz proszę zapisać”:
„Pytanie pierwsze: Liczba długopisów w moim piórniku.
Pytanie drugie :Liczba ołówków w moim piórniku.
Pytanie trzecie: Liczba przyborów, których tak naprawdę nie używam, ale noszę ze sobą, bo ...,właściwie nie wiem po co
Ostatnie zadanie: Porównaj i oblicz objętość oraz stopień zagracenia piórnika swojego kolegi obok”

„Chciałabym, abyście się zastanowili, ile z tych rzeczy rzeczywiście używacie, a ile jest tak naprawdę zbędnych. Jako typowe Europejskie społeczeństwo cierpimy na „nadmiar” rzeczy. Spora część tych przyborów nigdy nie zostanie użyta, za chwilę je wyrzucisz, zgubisz albo same wyschną. Może warto by było oddać- 1, 2 długopisy, ołówek lub kredkę. Klasa 2b gimnazjum organizuje akcję „Popisz się”. Polega ona na tym, że po przejrzeniu zawartości piórnika oraz domowej szuflady postanawiasz podzielić się paroma zbędnymi długopisami, kredkami z dziećmi z Kamerunu. Zostaną one im wysłane wraz z listem i naszymi pozdrowieniami. Kredki, mazaki, ołówki, gumki , długopisy – nieważne, czy jeden, czy kilka. Nieważne czy nowy, czy używany – byle sprawny.
Zostawiam Wam teraz 5 minut na przejrzenie zawartości piórnika i jeśli ktoś zdecyduje teraz, że jakiegoś ołówka tak naprawdę nie potrzebuje, to proszę wrzucić tu do tego pudełka. A do 15.11 można też do pudełka w bibliotece.

(po 5 minutach)
Jeśli macie pytania to kierujcie do organizatora (imię i nazwisko organizatora)
A na zadanie domowe - przejrzyjcie w domu swoją szufladę w biurku i – POPISZCIE SIĘ : )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.