X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37501
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mamo, tato pobaw się ze mną! Scenariusz zajęć metodą Ruchu Rozwijającego

Temat zajęcia: "Mamo, tato pobaw się ze mną" - zajęcia otwarte z udziałem Rodziców prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Grupa: gr V ( 3, 4 latki)
Metody: Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, metoda relaksacji M. Bogdanowicz

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Cele ogólne:
-wzmacnianie więzi emocjonalnej z Rodzicami
- zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu
- wyrażanie swoich uczuć i emocji w sposób nie werbalny
- rozwijanie zaufania do siebie, partnera, grupy
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
- integracja grupy ( dzieci, Rodziców i nauczycieli )
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
- usprawnianie motoryki
- zaspokajanie podstawowej potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby ruchu, potrzeby nawiązywania kontaktu z innymi
- wdrażanie do aktywnego i ruchowego spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym
rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni
Cele szczegółowe: dziecko
- zna możliwości swojego ciała,
- kształtuje prawidłowo postawę ciała,
- zgodnie współpracuje z partnerem,
- potrafi wykonywać ćwiczenia,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
Pomoce dydaktyczne: nagrania z muzyką, kocyki, chusta animacyjna

PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. Powitanie piosenką
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
2. Rodzice i dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – śpiew do pląsu :
„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,
Ta gimnastyka to fajna sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty,
głowa, ramiona, kolana, pięty oczy, uszy, usta, nos.

3. Powitanie w parach: rodzic z dzieckiem na przeciw siebie. Witają się: ręce, kciuki, palce, nosy, łokcie, stopy.
Schemat ciała . Przestrzeń
1. Badanie przestrzeni – przesuwanie się w siadzie po podłodze. Rodzic wskazuje kierunek- dziecko w siadzie, ślizgając się, podąża za rodzicem.
2. ,,Bączek” Dziecko siedzi w siadzie skulnym, rodzic próbuje obracać dziecko wokół jego własnej osi
3. Zabawa „ Statki” - dziecko leży na plecach na dywaniku, rodzic ciągnie je za nogi
4. Zabawa „ Zaprzęg” - dziecko leży na brzuchu na dywaniku, rodzic ciągnie je za ręce przy pomocy szarf
5. Mostek ( rodzic robi mostek, dziecko przechodzi pod nim, nad, dookoła), potem próbuje mostek robić dziecko
6. Relaks - masażyk wg M. Bogdanowicz "Rzeczka" ( dziecko rodzicowi)
Tu płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach, tedy przeszły słonie, tu przebiegły konie, przyleciała szczypaweczka, zaświeciły dwa słoneczka, spadł drobniutki deszczyk, czy przeszedł cię dreszczyk?
Pizza (rodzic dziecku) (zabawa włoska, oprac. M.Bogdanowicz)
Najpierw sypiemy mąkę (Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni)
i zgarniamy ją (brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające),
lejemy oliwę (rysujemy palcem falistą linię),
dodajemy szczyptę soli (lekko je szczypiemy)..
no... może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto (z wyczuciem ugniatamy boki dziecka),
wałkujemy (wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół),
wygładzamy placek (gładzimy plecy) i na wierzchu kładziemy:
pomidory (delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki),
krążki cebuli (rysujemy koła),
oliwki (naciskamy palcem w kilku miejscach),
później ... (dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy),
posypujemy serem (szybko muskamy po plecach opuszkami palców obu dłoni)
i... buch! do pieca (Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji).
Wyjmujemy i kroimy: (Kroimy plecy brzegiem dłoni)
dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata
dla Matyldy... a teraz (dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy).
Polewamy keczupem (kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami)
i... zjadamy... mniam, mniam, mniam.
Ćwiczenia oparte na relacji "z"
1. Zabawa „Prowadzenie ślepca” - Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go bezpiecznie po sali – zamiana ról
2. "Bagaż": dziecko uczepia się rodzica, rodzic próbuje się przemieszczać z dzieckiem mocno trzymającym się nogi rodzica
3. Zabawa „Wspólne kroki”- dziecko i rodzic w parach; dziecko opiera się stopami na stopach dorosłego i próbuje utrzymać równowagę, gdy dorośli poruszają się z nim po sali.
4. Naleśniki - dziecko kładzie się na brzuchu, ręce wzdłuż ciała , rodzic próbuje go delikatnie przewrócić na plecy, potem zamiana ról
5. Koniki : rodzic na czworakach dziecko siedzi na plecach, koniki wyruszają na spacer
6. ,,Cukierek” – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a dorosły próbuje je „rozpakować” (zmiana ról)
7. Przepychanki - w siadzie para odwrócona do siebie plecami, nogi zgięte w kolanach, zadaniem ich jest wypchanie przeciwnika na przeciwną stronę
Zabawa muzyczno ruchowa,,magiczna liczba 7
Ćwiczenia - razem jest weselej
1. Waga ( rodzic siedzi na przeciw dziecka , oboje w siadzie rozkrocznym), podają ręce i na sygnał wstają razem i siadają w siadzie rozkrocznym
2. Pojazdy: w siadzie na pupie - auta pojedynczo, dołącza się przyczepa - w parach, tir w czwórkach, pociąg, potem statki - w siadzie jedno za drugim ręce na boki kołyszemy się, łódki - już w parach.)
3. Wielki Most - wszyscy dorośli robią most na czworakach - dzieci przechodzą pod nim
4. „Kołyska” – dorosły w siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko siedzące przed nim tyłem, kołyszą się na boki – muzyka relaksacyjna
Ćwiczenia z rekwizytem - chusta.
1. Falowanie-lekko,mocno, lekko, podnoszenie do góry, opuszczanie w dół
2. Przechodzenie dzieci pod płachtą, rodziców na określone hasło
3. Dzieci siadają na płachcie a rodzice kręcą w koło
4. ,,Kot i myszki” – wszyscy uczestnicy zajęć, siedzą dookoła chusty, trzymają ją pod brodą Jeden z rodziców jest kotem i wchodzi pod chustę. Następnie uczestnicy zamykają oczy, a wtedy kot” zaprasza (łapie) któregoś z nich pod chustę. Wszyscy otwierają oczy i starają się zgadnąć, kto zniknął

Ewaluacja zajęć.
Dzieci- wybierają obrazki stosownie do samopoczucia ( wesoła i smutna minka).
Podziękowanie za udział, pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.