Scenariusz warsztatów jesiennych z Rodzicami
Temat: „Dary Jesieni”
Cel główny:
Budzenie zaciekawienia otaczającą przyrodą oraz stwarzanie okazji do wzmacniania więzi dziecka z rodzicami.
Cele szczegółowe:
Wzmacnianie więzi emocjonalnej w relacji dziecko - rodzic
Wyzwalanie aktywności twórczej, rozwijanie kreatywności
Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych oraz efektywnego współdziałania w zespole
Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby
Utrwalenie wiedzy na temat jesieni
Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań.
Rozwijanie wrażliwości estetycznej u dzieci i dorosłych.
Czerpanie radości z wykonania wspólnej pracy plastycznej z rodzicami.
Stworzenie warunków sprzyjających odprężeniu i relaksacji podczas wspólnej zabawy.
Włączanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w imprezach przedszkolnych
Metody pracy:
Pedagogika zabawy w pracy z grupą (Klanza)
Metody Ruchu Rozwijającego wzbogacone o ,,Masażyki’’
Czynny udział dzieci i rodziców w działaniach plastycznych i ruchowych
Środki dydaktyczne: akompaniamenty do piosenek: „Zbieramy grzyby”, „Lustra”, „Jesienny Kujawiaczek”, owoce (jabłko, gruszka, śliwka), warzywa: (ziemniak, marchew, por, burak, cebula, kapusta), liście klonu, sznureczki, nitki, wstążki.
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci i dorosłych:
W kole wszyscy tu stoimy,
Każdy czyjąś rękę trzyma.
I dzień dobry już mówimy,
Tak zabawa się zaczyna.
2. „Zbieramy grzyby” – piosenka
Tańczenie ze śpiewem do piosenki (najpierw dzieci prezentują układ taneczny, następnie zapraszają Rodziców do wspólnej zabawy)
3. Masażyk jesienny” wg E. Kordos (Klanza) (*Masują obie ręce jednocześnie)
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami – rysowanie chmur
A po parku chodzą dzieci parami – pukanie dwoma paluszkami
Wokół ścielą się z liści dywany – odciskanie dłoni
I z drzew spadają kasztany – pukanie piąstkami
My zbieramy te dary jesieni – skubanie
Układamy je w rządkach na ziemi – boki dłoni
W domu tato wywierci w nich dziurki – wiercenie
A my nawleczemy je potem na sznurki – falista kreska
4. „To owoc, a to warzywo”
Tworzenie przez dzieci zbiorów owoców i warzyw. Nazywanie poszczególnych elementów zbiorów, dzielenie na sylaby nazw owoców i warzyw, określanie liczby sylab w wyrazie
5. „Czarodziejski worek”
Rozpoznawanie za pomocą zmysłu dotyku i węchu warzyw ukrytych w worku
6. „Wiem co jem”
Rozpoznawanie za pomocą zmysłu smaku owoców
7. Zabawa ruchowa „Lustra”
„ Dobieramy się parami,
Żegnamy się oklaskami.
Pocieramy się noskami,
I stykamy się łokciami.
Chwytamy ręce kolegi,
Trenujemy razem biegi.
A teraz wszyscy kucamy,
I swoje ręce puszczamy.
A na podłodze parami,
Stopami się spotykamy.
I za ręce się chwytamy,
Delikatnie się bujamy.
Teraz wstajemy parami,
Jesteśmy swymi lustrami.
Jeden z nas ruch pokazuje,
A drugi go naśladuje.”
8. Piosenka „Jesienny Kujawiaczek”
Dzieci śpiewaj piosenkę, rodzice próbują stworzyć do niej akompaniament
9. „Jesienne bukiety”
Wykonanie (Rodzic z dzieckiem) kwiatów róży, poprzez zwijanie i związywanie kolorowych liści klonu. Tworzenie z tak wykonanych kwiatów jesiennego bukietu