„Wiosenna gra planszowa”
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3- letnich
Opracowała i przeprowadziła: Anna Kowalska
Data: 17.03.2017r.
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności konstruowania gry planszowej;
- Doskonalenie umiejętności matematycznych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Posługuje się liczebnikami głównymi;
- Przestrzega ustalonych reguł i zasad zabawy;
- Uczy się zdrowej rywalizacji;
- Rozwija percepcję wzrokową, logiczne myślenie oraz sprawność ruchową;
Metody pracy:
• słowna - instrukcje, wyjaśnienia
• czynna - działań praktycznych, zadań stawianych do wykonania
• percepcyjna – obserwacja, pokaz
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne: chodniczek do gry, obrazki do naklejania na polach chodniczka z oznakami wiosny, zakrętki, kostka do gry, medaliony „Przyjaciela wiosny”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z wierszykiem „W ten wiosenny poranek”.
Dzieci stoją w kole, mówią wierszyk i naśladują ruchy nauczyciela:
„W ten wiosenny poranek ,
czas na powitanie.
Pomachamy, pięknie się uśmiechamy.
Będziemy bawić się wspaniale
nie będziemy nudzić się wcale ”.
2. „Oznaki wiosny” – zabawa dydaktyczna z piłką. Dzieci siedzą w kole i podają sobie piłkę w rytm wierszyka:
„Wiosno, wiosenko
po czym poznamy, że jesteś już z nami?”.
Kiedy wierszyk zostanie powiedziany do końca, dziecko które trzyma piłkę w rękach wybiera obrazek, na którym znajduje się „oznaka” wiosny (np. motylek, bocian, słońce, bazie, kwiaty, deszcz). Zabawa zaczyna się od początku, do momentu, aż zostaną wybrane wszystkie wiosenne obrazki.
3. „Wiosenna gra planszowa” – zabawa.
a) Nauczyciel prezentuje dzieciom chodniczek do gry na dużym arkuszu szarego papieru. Następnie dzieci wspólne z nauczycielem wykonują grę: uzupełniają jego pola, ustalają zasady gry.
b) Gra w wykonaną grę. Dzieci przesuwają się po polach chodniczka zgodnie z liczbą kropek, które wyrzuciły na kostce. Wygrywa to dziecko, które pierwsze dotrze do mety
4. „Przyjaciel wiosny” – Nauczyciel wręcza dzieciom medaliony „Przyjaciela wiosny”.