SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Wiejskie podwórko.
Cel główny: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie, na czym polega zadanie, które ma wykonać;
- dziecko potrafi współdziałać w zespole;
- dziecko współdziałając w zespole, osiąga określony cel;
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: praca plastyczna w małych grupach
Pomoce i środki dydaktyczne: ilustracje lub zdjęcia wiejskiego podwórka, nagrania odgłosów zwierząt wiejskich, duże arkusze białego papieru, papier – wycinanka, kredki, rysunki zwierząt gospodarskich (pomalowanych dzień wcześniej), klej, nożyczki.
Przebieg:
1. Zabawa ruchowo- naśladowcza Ruchy zwierząt
Dzieci naśladują sposób poruszania się zwierząt wiejskich, których głosy usłyszą z nagrania CD.
2. Ćwiczenia słuchowe.
Dzieci siedząc na dywanie wyklaskują rytmicznie nazwę zwierzęcia, którego głos usłyszą z nagrania.
3. Oglądanie ilustracji wiejskiego podwórka.
- Jak wygląda wiejskie podwórko?
- Jakie zwierzęta zamieszkują wiejskie podwórko?
- Czy są na nim jakieś budynki? Do czego one służą?
4. Wykonanie pracy plastycznej w małych grupach.
• Nauczyciel dzieli dzieci na czteroosobowe grupy i wyjaśnia zasady współpracy w grupie.
• Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy
- wspólne planowanie (jak będzie wyglądało nasze podwórko?, jakie budynki, jakie zwierzęta znajdą się na naszym podwórku?)
- rysowanie, wycinanie, wydzieranie elementów wiejskiego podwórka (budynków, narzędzi, maszyn, roślin itp.)
- wycinanie i przyklejanie sylwet zwierząt
• Wykonanie prac.
• Wspólna ocena prac.
• Umieszczenie ich na wystawie.