X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37426
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Recykling - pomysł na czyste środowisko. Wykonanie pojemnika na kredki. Scenariusz zajęć otwartych

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE 5-LATKI
TEMAT:" RECYKLING"- pomysł na czyste środowisko- wykonanie pojemnika na kredki.
CELE OGÓLNE :
-rozumienie konieczności ochrony środowiska naturalnego przed degradacją.
- dostrzeganie potrzeby ograniczenia ilości śmieci przez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.
-uświadomienie sobie konieczności recyklingu makulatury, złomu aluminiowego, plastiku dla ochrony środowiska.
-angażowanie się do prac na rzecz ochrony środowiska w najbliższej okolicy i w oddziale przedszkolnym ( zbiórka surowców wtórnych)
- wdrożenie do segregowania śmieci,
-zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów, rozróżnianie szkła, papieru, metalu i plastiku,
-wskazywanie możliwości wtórnego wykorzystania odpadów,
- utrwalenie znajomości kolorów,
-czytanie globalne napisów

CELE OPERACYJNE:

DZIECKO UMIE:
- wypowiadać się na temat swojej pracy,
-oklejać pudełko,
- wypowiadać się na temat treści wiersza,
- czytać globalnie ,głoskować proste wyrazy.
DZIECKO ZNA:
-ekologiczny sposób wyrzucania śmieci,
-źródła i rodzaje odpadów
-zna kolory pojemników na odpady
-rozumie znaczenie pojęć : śmieci, odpady, segregacja, recykling
DZIECKO POTRAFI:
-podać cele i sposób segregacji odpadów,
- zaplanować sposób wykonania pracy,
- określić swoje uczucia towarzyszące wykonywaniu pracy,
- posprzątać po skończonej pracy,
METODY:
*podające: pogadanka, rozmowa, pokaz,
*poszukujące: burza mózgów, metoda sytuacyjna,
*oglądowe: pokaz ilustracji przedstawiających środowisko zanieczyszczone i czyste, prezentacja poszczególnych rodzajów odpadów,
praktyczne: zabawy muzyczno-ruchowe, praca plastyczna pojemnik na kredki.
*metod słownych- rozmowa, objaśnienie.

FORMY:
- zbiorowa,
- indywidualna ,
-grupowa,

Środki dydaktyczne:
• różne rodzaje odpadów,
• worki i pojemniki na śmieci, gumowe rękawiczki,
• kolorowe kartki papieru,
• ilustracje środowiska zanieczyszczonego, czystego, rodzajów odpadów,
• opakowania po jogurtach, gazety czarnobiałe porwane, elementy ozdobne do przyklejenia na pudełko,
• nożyczki, klej, flamastry,
. śmieci do inscenizacji,
. oznakowania pojemników.

PRZEBIEG;
1.Uzupełnienie kalendarza pogody, przeliczenie dzieci.
2.Wprowadzenie do tematu zajęć. Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel inscenizuje wiersz pt:" Sznurek Jurka", rzucając na duży arkusz szarego papieru poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.
"Sznurek Jurka"
Za przedszkolem, bardzo blisko,
Było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka,
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Opona od roweru
I ogromny stos papierów.
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki, wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
3. Rozmowa na temat wiersza :
-W jaki sposób boisko zamieniło się w śmietnik?
-Jak oceniacie postępowanie Jurka i jego kolegów?
-Czy Jurek przewidywał konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
-Co przeszkodziło w wybudowaniu tam boiska?
- Gdzie powinny te śmieci być wyrzucone?
4.Zabawa ruchowa
Pani: Dzieci , dzieci do pani?
Dzieci; Boimy się?
Pani: Czego?
Dzieci; Wysypiska wielkiego?
Pani: A gdzie ono jest?
Dzieci: Tutaj w sali?
Pani: Nie chcę żebyście w nie powpadali?
Szybko do mnie biegnijcie wysypisko omińcie.
5.Rozmowa na temat odpadów- wspólnie określamy czym są odpady, czym są śmieci( Wyjaśnienie pojęcia ODPADY- to nieużyteczne produkty wyrzucane przez ludzi.) przeczytanie wyrazu poprzez przeliterowanie- przeliczenie głosek. Nauczycielka otwiera przesyłkę , którą znalazła w sali. Czyta list do przedszkolaków.
6. Nauczycielka przedstawia dzieciom przygotowane kosze: niebieski, , żółty, zielony, brązowy. Zbiera wszystkie śmieci ułożone na makiecie i wkłada do czarnego WORKA. Następnie tłumaczy dzieciom, że jest to nieprawidłowe, że nie wolno wrzucać śmieci do jednego kosza ale należy je segregować. Pokazuje kolejno na inne kosze i tłumaczy, że do kosza niebieskiego wrzucamy papier (nakleja nalepkę z napisem papier), do kosza zielonego- szkło( nalepka z napisem- szkło), żółtego- plastik ( nalepka z napisem plastik), brązowego- organiczne - powstające w trakcie powstawania posiłków- nalepka z napisem- bioodpady.)
Jest to tak zwana SEGREGACJA (sposób gromadzenia odpadów, polegający na ich podziale ze względu na rodzaj materiału z którego został wykonany który później możemy powtórnie wykorzystać.) .Każdy z was słyszał kiedyś takie słowo jak: RECYKLING -Oznacza ono powtórne wykorzystanie materiałów (posegregowanych odpadów) do ponownego przetworzenia.
Złom jest przetapiany w hutach na metale, potem produkuje się z nich np. karoserie samochodów. Aluminiowe puszki po napojach skupują huty aluminium – powstają nowe puszki. Z plastikowych odpadów, po ich zmieleniu i rozpuszczeniu, powstają tworzywa sztuczne i pianki oraz nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła – służą do wyrobu nowych opakowań szklanych. Następnie wysypuje wszystkie śmieci z czarnego kosza i segreguje je razem z dziećmi.
7.Oznakowanie produktów;
Pokaz znaczków zamieszczonych na produktach, które kupujemy .Informują one o opakowaniach, które można poddać recyklingowi .Wybierając w sklepie towary z tymi znaczkami przyczyniamy sie do ochrony środowiska.
8.Taniec integracyjny " Samoloty". Podział dzieci na grupy , wyliczanka( papier, plastik, ).Rodzice pozbierają szkło, metal, bioodpady. Dzieci w zespołach lecą na wycieczkę samolotem, aby sprawdzić jaki jest stopień zanieczyszczenia naszej Ziemi. Lądują , zakładają rękawiczki i robią porządek zbierając do oznakowanych pojemników i odpowiednich worków śmieci. Rodzice zbierają pozostałe szkło, bioodpady. Wracają z wycieczki. Określenie których śmieci było najwięcej.
9.Zaproszenie do wykonania pracy plastycznej "Pojemnik na kredki" .Pokazanie dzieciom ilustracji co można zrobić z zużytych już surowców wtórnych.
- wyjaśnienie sposobu wykonania pracy,
-oklejenie pudełka po jogurcie gazetami, a następnie białym papierem, przylepienie małych gotowych ozdób, Powtórne wykorzystanie opakowania.
10.Podsumowanie zajęć, czy rozumiecie jak ważne jest segregowanie śmieci, przypięcie odznaki przyjaciela przyrody. Podziękowanie rodzicom za przybycie .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.