X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 3742
Przesłano:

Wytęż słuch - scenariusz zajęć rewalidacyjnych

,,WYTĘŻ SŁUCH’’ – SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH.

CELE:
- poznawczy- poznawanie, odtwarzanie dźwięków z otoczenia dzieci, rozpoznawanie różnych zwierząt- bohaterów wierszyków J. Brzechwy, poznawanie pokarmów, którymi żywią się zwierzęta;
- kształcący- kształtowanie pożądanych postaw- współpracy i odpowiedzialności w działaniu indywidualnym i grupowym;
- wychowawczy- zaspokajanie potrzeby sukcesu, bezpieczeństwa i uznania;
- rewalidacyjny- doskonalenie percepcji słuchowej, usprawnianie integracji słuchowo- ruchowej, usprawnianie pamięci i wyobraźni;

METODY: ćwiczenia, metoda wpływu sytuacyjnego- organizowanie doświadczeń wychowanków;

FORMY: indywidualna i zbiorowa przez działalność twórczą i poznawczą:

POMOCE: teksty wierszyków J. Brzechwy, zagadki, bębenek;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przygotowanie sali do zajęć, zebranie dzieci i poinformowanie o celu spotkania.
2. Zabawa ,,Imię i nastrój”. Dzieci mówią swoje imiona w nastroju radosnym, potem smutnym. Wszyscy powtarzają.
3. Zabawa ,,Poszukiwanie rymów”. Nauczyciel głośno recytuje wyliczankę a dzieci mają za zadanie odszukać w niej wyrazy, które się rymują:
,,Opowiem ci bajkę, jak kot palił fajkę,
A kocica papierosa, upaliła kawał nosa.
Trzeba lecieć po doktora, bo kocica bardzo chora.
Raz, dwa, trzy po doktora biegniesz ty.”
4. Ćwiczenie pt.: ,,Zgadywanki – rymowanki”. Dzieci mają za zadanie odgadnąć, co lubią leśne zwierzęta.
Ja już wiem, a może ty też wiesz, co lubi jeść różny leśny zwierz?
- Bo dziki, które ryją wszędzie, uwielbiają z dębu .............(żołędzie)
- Wiewiórka, która w dziupli mieszka, zjadłaby chętnie.............(orzeszka)
- A dzięcioł, który kuje stale, wyjada spod kory tłuste ................(robale)
- Leśny ptak wilga dla ochłody zrywa z krzaka czarne.................(jagody)
- Przez całe lato dla sarny strawa to czysta, zielona.............(trawa)
- Ropucha stara jak świat stary na kolację zjada bzyczące.............(komary)
- Zając, gdy ma żołądek pusty, szuka w polu główek.............(kapusty)
- A lis mając plan gotowy z góry, wykrada czasem z kurnika............(kury)
5. Ćwiczenie pt.:,, Zwierzaki”. Dzieci mają za zadanie odgadnąć, kim są bohaterowie wierszyków J. Brzechwy:
Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon to mój spadek,
A ja jestem rudy ..........
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.

Opowiem ci w słowach kilku,
Co myślę o tym.............
Gdyby nie był na obrazku
Zaraz by cię zjadł głuptasku.

........... ze strachu
Ciągle chowa głowę w piachu,
Więc ma opinię mazgaja.
A nadto znosi jaja wielkości strusiego jaja.

.............chciał pojechać koleją,
Lecz koleje nie tanieją.
Żółwiowi szkoda pieniędzy
Pójdę pieszo, będę prędzej.

Czy ta ...........jest prawdziwa?
Czy to tak naprawdę bywa?
Czy też malarz z Bożej łaski?
Pomalował osła w paski?

Jakie ma pan stopy duże,
Panie ............
Wiadomo, dlatego kangury
W skarpetkach robią dziury.

Skąd ty jesteś...............?
Ja? Znad Nilu.
Wypuść mnie na kilka chwil,
To zawiozę cię nad Nil.

6. Zabawa ,,Magiczny bęben”. Prowadzący mówi: ,,Oto magiczny bęben. Możecie poruszać się tylko wtedy, kiedy on bije. Kiedy zamilknie, wszyscy zastygają w swoich pozach. Teraz magiczny bęben ma jeszcze większą moc. Wszyscy muszą wykonywać jego rozkazy”. Nauczyciel uderza w bęben w zróżnicowanym rytmie i podaje polecenia:
- bądź miłym kotkiem, złym psem, wypłoszonym zającem, zmęczonym słoniem, wesołą małpką, sennym misiem itp.
7. Zabawa pt.: ,,Leśna muzyka”. Nauczyciel mówi: W lesie oprócz ptasich śpiewów można usłyszeć wiele innych ciekawych odgłosów:
F f f f f f f f f f f- szumi wiatr w konarach (dzieci powtarzają za wychowawcą)
Z z z z z z z z z – brzęczą leśne owady
Sz sz sz sz sz sz – szeleszczą na ścieżkach suche liście
,,Jak myślicie, czy te dźwięki nadają się do zaśpiewania? Spróbujcie na tych dźwiękach zaśpiewać melodię- Wlazł kotek na plotek”
8. Zakończenie zajęć. Dzieci opowiadają co najbardziej podobało im się na zajęciach i jak się czuły podczas zabawy. Zabawa na pożegnanie ,,Zzum”: wszyscy stają w kręgu, pierwsza osoba wraz z ruchem głowy przesyła dźwięk zzum. Osoba następna odpowiednim ruchem głowy przesyła ten dźwięk dalej.


Uwagi
Do opracowania niektórych ćwiczeń wykorzystałam „Ćwiczenia służące doskonaleniu percepcji słuchowej” – zeszyt nr III wydawnictwa Kielecka Oficyna Wydawnicza 1995

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.