Przedmiot: Religia
Klasa: 1
Data: 16.05.2018 r.
Nauczyciel prowadzący katechezę: Renata Katarzyna Graczykowska
Temat: Boże Ciało
I. Zakres treści
- W uroczystość Bożego Ciała oddajemy cześć Panu Jezusowi obecnemu w
Najświętszym Sakramencie,
- Boże Ciało to dzień, w którym odbywają się uroczyste procesje podczas których ludzie
publicznie wyznają swoja wiarę w obecność Jezusa pod postacią Chleba.
II. Cele katechetyczne:
- przybliżenie dzieciom prawdy, że Pan Jezus pozostał z nami pod postacią Chleba i jest
ukryty w Najświętszym Sakramencie,
- kształtowanie postawy właściwego uczestnictwa w procesji Bożego Ciała
III. Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa
IV. Metody pracy:
- zabawa w ukryty przedmiot
- odczytanie Pisma Świętego
- pokaz ilustracji
- praca z tekstem biblijnym
- procesja
V. Środki dydaktyczne:
- Pismo Święte
- ilustracje
- podręcznik
- nagranie multimedialne
VI. Plan zajęć:
Faza wprowadzająca – punkt wyjścia
1. Czynności organizacyjne: powitanie dzieci, modlitwa, sprawdzenie obecności,
2. Wprowadzenie w temat poprzez zabawę w ukryty przedmiot (przedmiot jest odwrócony do dzieci), dzieci przy pomocy pytań odgadują o jaki przedmiot może chodzić:
- jest to przedmiot, który znajduje się w kościele
- najczęściej stoi na ołtarzu lub tabernakulum
- jest duży i ciężki
- trzyma go kapłan
- wyglądem przypomina słońce
- kapłan wkłada do niego hostię, czyli Pana Jezusa pod postacią chleba
- ten przedmiot to...
3. Wykonanie zadania 1 w „Podręczniku ucznia” a następnie katecheta pyta:
- do czego służy monstrancja w kościele?
- czy Pan Jezus chce pozostać z nami tylko w kościele?
- On chce być z nami obecny nie tylko w kościele, ale wszędzie tam gdzie mieszkamy, uczymy się, bawimy, chce chodzić z nami ulicami naszych miast i drogami naszych wsi. Tak właśnie dzieje się w uroczystość Bożego Ciała.
4. Podanie tematu i zapisanie go do zeszytu (K:61 Boże Ciało).
Faza realizacyjna – przekaz treści
1. Wprowadzenie w treść Bożego Ciała:
Raz do roku obchodzimy taki dzień, kiedy Pan Jezus wychodzi z kościoła by kroczyć z nami ulicami, drogami, wśród naszych domów, szkół, miejsc pracy, placów zabaw, pól i łąk. Na takie wyjątkowe spotkanie zaprasza nas Pan Jezus. Posłuchajmy teraz fragmentu z Pisma Świętego. Dowiemy się czy wszyscy których zaprasza się na spotkanie przychodzą.
2. Odczytanie fragmentu Pisma Świętego o uczcie Łk 14,16-24
3. Analiza tekstu:
- co urządził pewien człowiek?
- kogo zaprosił na ucztę?
- co odpowiadali mu zaproszeni?
- co wtedy zrobił gospodarz?
- co dziś jest taką ucztą?
- kogo na nią zaprasza?
- jak powinniśmy odpowiedzieć na zaproszenie Pana Jezusa?
4. Procesja do ołtarzy:
- krótkie odczytywanie fragmentów z Pisma Świętego
- modlitwa „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.”
Faza podsumowująca – podsumowanie katechezy
1. Podsumowanie zajęć:
- jak nazywa się uczta na którą zaprasza nas Pan Jezus?
- jak nazywamy uroczystość, podczas której Pan Jezus w procesji idzie z nami ulicami
naszych miast i drogami naszych wsi?
- jak powinniśmy się wtedy zachowywać?
- jaką modlitwą witamy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie?
2. Nauczyciel podaje zadanie domowe – wieczorem podczas modlitwy podziękuj Panu Jezusowi, że pozostał z nami pod postacią chleba ponieważ bardzo nas kocha i chce z nami być.
3. Ocena aktywności uczniów – głośne przedstawienie ocen wraz z argumentacją.
4. Ćwiczenia ewaluacyjne – czy podobały wam się zajęcia? ( jeśli tak, uczniowie zostają poproszeni o uśmiech).
5. Pokaz multimedialny – jeśli wystarczy czasu – jeśli nie, będzie formą powtórzenia treści na następnej katechezie.