X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37404
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Zapraszam do biblioteki szkolnej. Scenariusz otwartych dla rodziców i nauczycieli zajęć z przysposobienia czytelniczego w klasie I

Scenariusz otwartych dla rodziców i nauczycieli zajęć
z przysposobienia czytelniczego w klasie I
Opracowała: Renata Szczepaniak - Knul
Temat: Zapraszam do biblioteki szkolnej.
Cele:
Uczeń:
• umie wyjaśnić pojęcia: biblioteka, regulamin, książka,
• zna podstawowe zasady regulaminu biblioteki,
• rozumie celowość korzystania z biblioteki.
Pomoce dydaktyczne:
• kartoniki z imionami poszczególnych uczniów,
• zagadki, których rozwiązaniem będą słowa: biblioteka i książka,
• litery format A4, z których da się ułożyć hasła: biblioteka, książka,
• duże obrazy z bajki pt.”Kopciuszek”,
• kolorowe plansze format A4 z postaciami z bajek: Królewna Śnieżka, Kubuś Puchatek, Baba Jaga, Koziołek Matołek, Kot w butach (mogą być inne o dwuczłonowych nazwach),
• Kartoniki z napisami: Królewna, Śnieżka, Kubuś, Puchatek, Baba, Jaga, Koziołek, Matołek, Kot, w butach (Uwaga! Każde słowo z nazwy musi być umieszczone na oddzielnym kartoniku gdyż jednym z elementów lekcji będzie utworzenie z rozsypanki właściwej nazwy i dopasowanie jej do obrazka),
• Tekst regulaminu biblioteki,
• Tekst przysięgi wygłaszanej w czasie pasowania na czytelnika,
• Dyplom pasowania na czytelnika.

Metody edukacyjne:
• rozmowa kierowana,
• pogadanka,
• pokaz,
• zabawa ruchowa – podróż pociągiem,
• praca w grupach układanie haseł: biblioteka i książka,
• układanie rozsypanki wyrazowej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, wychowawcy, przybyłych rodziców i dyrektora szkoły.
2.Przypięcie każdemu uczniowi kartonika z jego imieniem (sprawdzenie listy obecności).
3. Odczytanie zagadki, której hasło brzmi: książka
Pełno w niej jest znaczków,
niby ziaren maczku.
Czasem bywa gruba,
a czasem znów cienka,
uczy się z niej Kuba,
uczy się Jagienka.
Dzieci odgadują hasło zagadki, następnie prosimy siedmiu chętnych uczniów, aby wylosowali literki, a następnie ustawili się z nimi w takiej kolejności by powstało słowo książka
4. Odczytanie zagadki, której hasło brzmi: biblioteka
Oto zagadka książkowa!
Dziesięć liter ma to słowo,
a na końcu jest w nim „teka”.
Książka tam na Ciebie czeka,
coraz inna, coraz nowa.
Dzieci odgadują hasło zagadki, następnie prosimy dziesięciu chętnych uczniów, aby wylosowali literki, a następnie ustawili się z nimi w takiej kolejności by powstało słowo biblioteka.
5. Wspólnie z uczniami ustalamy gdzie znajdują się książki – w bibliotece.
6. Wywieszamy na tablicy temat lekcji zapisany w formie hasła: Zapraszam do biblioteki szkolnej.
7. Pokazujemy duży obraz przedstawiający Kopciuszka i prosimy, aby dzieci odgadły z jakiej bajki jest postać przedstawiona na obrazie.
8. Teraz wprowadzamy uczniów w klimat dalszej części zająć: Do Kopciuszka przyjechali goście, postacie z innych bajek, baśni i książek, my za chwilę zamienimy się w pociąg i odwiedzimy Kopciuszka i jego gości, podróżując pociągiem po posiadłościach Kopciuszka dotrzemy do stacji końcowej, ale jak będzie brzmiała jej nazwa dowiemy się na miejscu.
9. Uczniowie ustawiają się w pociąg i wyruszają w podróż do różnych stacji, na każdej stacji gości inna postać z bajki. (przed zajęciami należy przygotować na korytarzu szkolnym trasę podróży pociągu, na której uczniowie spotkają Królewnę Śnieżkę, Kubusia Puchatka, Babę Jagę, Koziołka Matołka, Kota w butach - mogą być inne o dwuczłonowych nazwach. Przy każdej stacji zatrzymujemy się rozpoznajemy bohatera i przypinamy jego nazwę utworzoną rozciętych kartoników. Należy tak zaplanować podróż, aby doprowadziła ona dzieci do biblioteki szkolnej, która będzie ostatnią stacją w ich podróży).
10. Powitanie maluchów w bibliotece szkolnej:
• pokazanie i omówienie księgozbioru,
• wytłumaczenie zasad wypożyczania książek,
• zapoznanie z kartą czytelnika i kartą książki,
• krótkie omówienie regulaminu biblioteki.
11. Powrót pociągu do klasy.
12. Złożenie przez pierwszaków ślubowania:
MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
TOBIE, KSIĄŻKO, PRZYRZEKAMY,
ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY
KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY.
OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA
BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE
I Z TWYCH RAD I Z TWYCH MĄDROŚCI
KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE.
13. Wręczenie dyplomów pasowania na czytelnika.
14. Podsumowanie zajęć, dokonanie oceny pracy uczniów, ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.