X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37395
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opracowanie piosenki "Wlazł kotek na płotek". Konspekt zajęcia prowadzonego Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz

KONSPEKT
Zajęcia prowadzone Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz

Temat: Opracowanie piosenki “Wlazł kotek na płotek”

Czas trwania zajęć: 20 minut z grupą 5 - latków,

Czworo dzieci: chłopiec z autyzmem, 3 dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Cele:
ogólny:
- rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, dotykowych i motorycznych oraz integracja percepcyjno-motoryczna w zabawach z piosenką „Wlazł kotek na płotek”.

szczegółowe:
Dzieci:
- wystukują rytm śpiewanej piosenki na przemian ręką prawą i lewą zgodnie
z podanym układem,
- dzielą słowa na sylaby,
- określą , co jest długie, a co krótkie, wykonają ruchy określonymi częściami ciała
zgodnie z nazwanym kierunkiem,
- ilustrują ruchem całego ciała postać kota,
- odtwarzają wzór graficzny na materiale sypkim,
- wykazują zainteresowanie partnerem podczas wspólnych zabaw i ćwiczeń,
- znają schemat własnego ciała,

Forma zajęcia:
- zajęcia prowadzone z małą grupą.

Środki dydaktyczne:
- gazety do tworzenia kulek,
- szarfy
- postacie kotów,
- plansza ze wzorem znaku graficznego 3C,
- tacki z kaszą dla każdego dziecka,
- obrazek objaśniający treść piosenki,
- woreczki wypełnione materiałem sypkim (ziarnem)
- kredki, ołówki
- pałeczki drewniane.
- wałeczki każdego trocinami dla każdego dziecka, wzór w folii dla każdego dziecka, pisaki sucho ścieralne, kartki z bloku, kredki, ołówki, (4 sztuk), cymbałki (2 sztuki), cienka bibuła w arkuszach (po 2 dla każdego dziecka), opaskiz czapki dla każdego dziecka (kotki).

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające
 ustawienie w kole przesłanie iskierki -
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,
Niech wróci do moich rąk"
 Powitanie - odśpiewanie piosenki powitalnej :
W kole wszyscy tu stoimy,
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy,
Tak zabawa się zaczyna.
 Powitanie piosenką „Witaj Aniu...” (na melodię Panie Janie)
3. Zabawa ze śpiewem przy piosence „Głowa, ramiona”
 dzieci wskazują części ciała i twarzy (głowę, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos).
Dzieci „kotki” witają się ze sobą:
 kolanami,
 łokciami,
 ogonkami (szarfy)
Stawianie łapek między szczebelkami płotka ułożonego z szarf.
4. Słuchanie piosenki pt. „Wlazł kotek na płotek” - rozmowa na temat treści piosenki:
- Co zrobił kotek?
- Co kotek robi na płocie?
- Czy Wy też potraficie mrugać? Nauczyciel prosi dzieci by zamrugały najpierw jednym, potem drugim okiem i dwoma jednocześnie.
- Co to znaczy, że piosenka jest: w sam raz?
Nauczyciel proponuje dzieciom różne przedmioty, których długość można porównać. Prosi by dzieci porównały długość np. dwóch kredek i odpowiedziały na pytanie:
- Która z nich jest dłuższa, a która krótsza?
- W jakie porze roku nosi się długie spodnie, a w jakiej krótkie?
- Które słowo jest dłuższe, a które krótsze: płot, płotek.
- Które z nich ma więcej sylab?
- Co ma zrobić kotek?
5. Ćwiczenie funkcji językowych: podziel wyraz kot, kotek koteczek, kociątko, kocur, na sylaby.
Zabawy ilustrowane ruchem:
- „Koty na spacerze” (prawa łapka, lewa, koci grzbiet, wąsiki)
- „Kotki bawią się piłeczkami” – ugniatanie kulek z gazety prawą i lewą ręką, przesuwanie kulek poprzez pstrykanie paluszkami)
- „Drapieżne koty”– zaciskanie pięści, wysuwanie pazurków.

II. Zajęcia właściwe:
1. Ćwiczenia ruchowe, oddechowe, emisyjne
Dzieci poruszają się w czasie trwania akompaniamentu na czworakach, naśladując
ruchy kota, jednocześnie omijając papierowe kule, na przerwę w muzyce bawią się
kulami tak jak koty.
Przejście po papierowym płocie zgodnie z rytmem wypowiadanych sylab.
Zabawa paluszkowa np. do tekstu “Kotki”

2. Ćwiczenia ruchowo- słuchowe
Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki w pozycji siedzącej na woreczkach wypełnionych ziarnem kolejno prawą i lewą ręką (pięścią , jednym palcem, bokiem dłoni).

II. Zajęcia właściwe:
a) zabawa ruchowa do piosenki: chodzenie w czworaka, tupanie, uderzanie w ręce partnera.
b) ćwiczenie ruchowo- słuchowe: wystukiwanie rytmu piosenki na wałeczkach.
c) ćwiczenie ruchowo- słuchowo-wzrokowe: prezentacja wzoru do piosenki, kreślenie wzoru palcem na kartce, w powietrzu, na tacy z kaszą.
d) toczenie kłębków wełny przez dzieci kotki.
e) nazywanie kolorów wełny( miauczenie przy wybranym kolorze wełny)

3. Ćwiczenia ruchowo- słuchowo-wzrokowe
Prezentacja wzoru graficznego piosenki na tablicy oraz rozdanie wzorów dla
dzieci.
 odtwarzanie gotowego wzoru palcem na kartce wraz z jednoczesnym śpiewem piosenki,
- na tabliczkach kredą,
 odtwarzanie wzoru na materiale sypkim (kasza manna, mąka) – palcem,
 układanie wzoru z pasków gazet,
 Odtwarzanie wzoru kredką na kartce papieru - bez śpiewu oraz ze śpiewem.
 Etap polisensorycznego uczenia się wzoru powinien być powtarzany wiele razy (np. doznania termiczne – rysowanie palcem po szablonie nałożonym na zimne lub ciepłe podłoże),
 Odtwarzanie wzoru ołówkiem na karcie pracy.
Nauczyciel proponuje dzieciom urządzenie wystawki swoich prac. Zaprasza dzieci do zabawy ruchowej i wyjaśnia jej przebieg: dzieci które otrzymają emblemat chmurki biegają po wysoko na paluszkach słysząc muzykę, a dzieci z emblematami kałuż leżą w tym czasie płasko na dywanie (zwraca uwagę, aby dzieci „chmurki „ ostrożnie poruszały się pomiędzy „kałużami”); zabawę powtarza 2x zamieniając dzieci rolami.
III. Zajęcia końcowe:
Relaks przy muzyce poważnej: Nauczycielka wyłącza oświetlenie w sali stwarzając odpowiedni nastrój. Prosi dzieci, aby położyły się na dywanie w dowolnej pozycji z zamkniętymi oczami i cichutko śpiewa kołysankę „Kocia Dobranocka” Śpiewające Brzdące masowanie ciała, „Zaczarowany ogród", ułożenie wzoru do piosenki z chrupek.
Podziękowanie, zjedzenie chrupek.
III Zakończenie
1. Dzieci siadają, nauczyciel rozmawia o zajęciach – wrażeniach i odczuciach.
-Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć.
- Pożegnanie wspólny śpiew piosenki:
W kole wszyscy tu stoimy
I za ręce się trzymamy,
Do widzenia już mówimy,
Tak ze sobą się żegnamy.
Wspólny śpiew piosenki z jednoczesnym odtwarzaniem rytmu z wykorzystaniem pałeczek drewnianych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.