SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-LETNICH
Blok tematyczny: Przyszła zima.
Temat: Co nas chroni przed śniegiem i mrozem?
Cele główne:
- Rozumienie konieczności zabezpieczania się przed śniegiem i mrozem.
- Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5.
- Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt.
Cele operacyjne:
- Rozumie konieczność zabezpieczania się przed śniegiem i mrozem.
- Określa, które ubrania i tworzywa są ciepłe – chronią przed zimnem.
- Potrafi formułować proste wypowiedzi. Uzasadnia swoje zdanie.
- Zachowuje prawidłowy tor oddechowy.
- Wskazuje części ciała.
- Przelicza swoje palce stosując liczebniki główne i porządkowe.
- Rozumie pojęcia odnoszące się do figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt i posługuje się ich nazwami.
- Tworzy układy z darów.
- Tworzy pracę plastyczną – wykleja szablon tekturowej rękawiczki papierowymi figurami geometrycznymi.
- Samodzielnie przygotowuje napój – herbatkę z cytryną i miodem.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Metody pracy: metody Froebla, pogadanka, pokaz, działalności praktycznej.
Środki dydaktyczne:
• dary Froebla: 7, 8, 9, 10; szablony rękawiczek; ubrania: z wełny, płótna, bawełny, polaru, sztucznego futra; bębenek; sześcian z daru 2 - kostka do gry; ubrania: kurtka, czapki letnia i zimowa, parasol, krem do twarzy, bluzka z krótkim rękawem, spodnie narciarskie, rękawiczki, spódnica, buty: zimowe i sandały itp.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. PORANNE KOŁO
1. Usadzenie dzieci w kole. Przywitanie.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Oglądanie ubrań: kurtka, czapki letnia i zimowa, bluzka z krótkim i długim rękawem, spodnie narciarskie, rękawiczki, spódnica, buty: zimowe i sandały itp. Określanie, które ubrania są ciepłe – chronią przed zimnem.
3. Ogrzewamy paluszki – ćwiczenia oddechowe na podstawie wiersza Joanny Wasilewskiej.
Ogrzewamy paluszki
Przyszła zima do ogrodu,
Śnieg zasypał drzewa,
A na ścieżkach i chodnikach
Już się ślizgać trzeba.
Wyszły dzieci do ogrodu,
Bawią się śnieżkami,
Lepią igloo i bałwanka,
Chłopcy z dziewczynkami.
A paluszki w rękawiczkach
Gwałt podnoszą wielki:
Jest nam zimno! Chcemy słonka
Lub ciepłej kołderki!
Gdy to dzieci usłyszały,
Przerwały zabawę.
Zdjęły mokre rękawiczki
I tak powiedziały:
Chu – chu – chu – chu,
Wielki paluchu. Dzieci nabierają powietrze nosem
i chuchają na kciuk.
Dla ciebie, wskazujący,
Mamy oddech gorący. Chuchają na palec wskazujący.
Środkowy paluszek
Też chuchaniem
Ogrzać muszę. Chuchają na palec środkowy.
Paluszku serdeczny,
Tobie ciepły chuch – konieczny. Chuchają na palec serdeczny.
A palec najmniejszy Chuchają na mały palec.
Cichuteńko śpiewa,
Już nam ciepło,
Dzieci wiedzą,
Jak się ogrzać trzeba.
4. „Dłonie i paluszki” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci poruszają się w rytmie wygrywanym przez nauczycielkę na bębenku. Nauczycielka przestaje grać i na hasło: „Przyklejają się nasze dłonie / kciuki / palce wskazujące... „ dzieci w parach dotykają się wymienionymi częściami ciała.
5. „Zmarznięte paluszki” – zabawy matematyczne.
• Rozmowa na temat ubierania się stosownie do pogody o tej porze roku. Zwrócenie uwagi na ochronę rąk – zakładanie rękawiczek.
• „Zmarznięte palce” – masowanie i liczenie palców.
Nauczycielka pokazuje kolejne palce (zaczyna od najmniejszego), masuje je i liczy, stosując liczebniki porządkowe. Dzieci naśladują nauczycielkę. Następnie masują i liczą palce drugiej dłoni, zaczynając od kciuka. Dzieci sprawdzają, czy w obu rękach jest tyle samo palców: dotykają palców lewej ręki odpowiadającymi im palcami prawej ręki. Potem sprawdzają, czy osoba siedząca obok też ma tyle samo palców w prawej ręce i tyle samo w lewej ręce.
• Związek liczby porządkowej z kardynalną.
Ponowne przeliczanie palców. Wszystkie palce zgięte. Dzieci prostują kciuk
i mówią: pierwszy palec. Nauczycielka pyta: Ile jest wyprostowanych palców? (jeden). Dzieci prostują kolejne palce, mówią, który to z kolei i ile jest wyprostowanych palców.
• „Tyle palców, ile kropek” – zabawa dydaktyczna. Nauczycielka rzuca dużą kostką do gry (sześcian z daru 2 Froebla z naklejonymi kropkami od 1 do 5 na boku). Pyta, ile oczek wypadło. Dzieci samodzielnie ustalają liczbę wyrzuconych oczek i pokazują tyle palców, ile wypadło oczek. Zabawę powtarzamy kilka razy.
II. PRACA W GRUPACH ZABAWOWO – ZADANIOWYCH:
- grupa darów: ozdabianie sylwety rękawiczki darami 7, 8, 9, 10; nazywanie figur geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt).
- grupa badawcza: oglądanie różnych materiałów, np. sztuczne futro, wełna, płótno, bawełna, polar, folia, tektura (wyciętych w kształcie koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta). Określanie, które – chronią przed zimnem. Nazywanie figur geometrycznych.
- grupa twórcza: wyklejanie - ozdabianie szablonu tekturowej rękawiczki papierowymi figurami geometrycznymi; nazywanie figur geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt). Zwrócenie uwagi na estetyczne wykonanie pracy.
- grupa gospodarcza: przygotowanie dla kolegów i koleżanek rozgrzewającej herbatki z cytryną i miodem.
Ewaluacja zajęć:
Rozmowa z dziećmi na temat dzisiejszych zajęć. Podsumowanie prac dzieci
w grupach. Poproszenie, by dzieci, którym podobały się zajęcia uniosły swe ręce z wyprostowanymi palcami, a te, którym się nie podobało, by opuściły swe ręce wzdłuż ciała i schowały palce .
Zakończenie prac – sprzątanie swojego stanowiska pracy.