SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH
Data: 19 maja 2016 r.
Prowadząca: Dorota Karyś
Blok tematyczny: Wszędzie wiosna.
Temat: Kolorowa łąka.
Cele główne:
- ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni;
- rozpoznawanie i nazywanie zwierząt żyjących na łące.
Cele operacyjne:
- Wskazuje części ciała.
- Rozumie pojęcia: góra, dół, wysoko, nisko, nad, pod, do przodu, do tyłu.
- Posługuje się określeniami: kula, sześcian, walec.
- Improwizuje ruchem muzykę.
- Potrafi formułować proste wypowiedzi.
- Tworzy układy z darów według schematu.
- Dobiera w pary skrzydła motyla na podstawie odbicia w lustrze.
- Tworzy pracę plastyczną – odbijankę symetryczną z wykorzystaniem farb plakatowych.
- Samodzielnie przygotowuje posiłek – owocowe szaszłyki.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Metody pracy: metody Froebla, pogadanka, pokaz, działalności praktycznej.
Środki dydaktyczne:
• dary Froebla: 1, 1.2, 2, 7, 8, 9, 10; sylwety owadów; rymowanki S. Kustosz; duże figury: sześcian, walec, kula; owoce do przygotowania poczęstunku – winogrona jasne i ciemne,; wykałaczki; talerzyki; szablony owadów ułożonych z darów; kartki złożone na pół; farby plakatowe i pędzelki; szablony skrzydeł motyla; lusterka; sylwety kwiatów dla każdego dziecka; odtwarzacz CD; płyta z nagraniem „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. PORANNE KOŁO
1. Usadzenie dzieci w kole. Przywitanie.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Przypomnienie flory i fauny łąk.
Zabawa dydaktyczna: „Lata osa koło nosa”. Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała z wykorzystaniem popularnej rymowanki.
Dzieci pokazują wymienione przez nauczyciela części ciała.
Lata osa koło nosa,
Lata mucha koło ucha,
Druga mucha koło brzucha,
Lata bąk koło rąk,
Drugi bąk tłuściutki lata koło bródki,
Lecą ważki koło paszki,
Lata pszczoła koło czoła,
I znów lecą muszki koło prawej i lewej nóżki,
Biegną mrówki koło główki,
Pełznie gąsieniczka dokoła policzka.
3. Ćwiczenia orientacji w przestrzeni z wykorzystaniem rymowanek S. Kustosz. Utrwalenie pojęć: góra , dół, wysoko, nisko, nad, pod, do przodu, do tyłu. Zabawy z darem 1.
Góra, dół, góra, dół.
Tam jest chmura, a tu stół.
(wskazujemy piłeczką kierunki)
W górę patrzy każde oko,
Niebieski (potem inne kolory) ptaszek leci wysoko. (unosimy wysoko piłeczkę)
Mały ptaszek zobaczył już wszystko,
Więc teraz chce polatać nisko. (opuszczamy piłeczkę)
Długie latanie jest męczące,
Ptaszek odpocznie w twojej rączce.
(Następnie: czerwona biedronka, żółta pszczółka.)
Zielony motylek nad stolikiem leci,
Wesoło uśmiecha się do wszystkich dzieci.
Teraz motylek lata pod stolikiem,
Ukrył się tutaj przed deszczykiem.
Zielony motylek leci znów do przodu
A teraz do tyłu, całkiem bez powodu.
(Następnie: fioletowa ważka)
4. Ćwiczenia izometryczne.
W pozycji siedzącej unoszenie rąk w górę, opuszczanie w dół, wysuwanie na boki, do tyłu. Wysuwanie nóg do przodu. Utrwalenie pojęć: góra, dół, do tyłu, do przodu, w bok. Zwrócenie uwagi na dokładne wykonywanie ćwiczeń (napięte mięśnie, proste plecy, obciągnięte palce).
5. Słuchanie wiersza S. Kustosz z wykorzystaniem daru 2. Przypomnienie nazw: kula, sześcian, walec.
Kula, walec i sześcian kiedyś się spotkali,
W jednym małym domku razem zamieszkali.
Chociaż różnią się od siebie,
Razem jest im tak jak w niebie.
6. Zabawy z darem 2 (sześcian). Ćwiczenia orientacji w przestrzeni z wykorzystaniem rymowanki S. Kustosz. Rozmowa z dziećmi o bokach sześcianu, o tym, czy się różnią. Oglądanie bryły z każdej strony.
Ten klocek bardzo nieuważny był -
Zapomniał, gdzie ma przód i tył;
Nie wie, gdzie góra, a gdzie jest dół,
Stoi spokojnie, oparł się o stół.
7. Zabawa dydaktyczna : „Akrobacje figur”. Ćwiczenia orientacji w przestrzeni z wykorzystaniem rymowanki S. Kustosz. Zabawy z wykorzystaniem dużych figur: sześcianu, kuli, walca.
Układanie przez dzieci schematów wskazanych przez nauczycielkę, np. stań za walcem, stań przed sześcianem, stań obok kuli, stań pomiędzy sześcianem i walcem, kula za walcem, walec z przodu sześcianu, sześcian na walcu, kula nad sześcianem, itp.
Utrwalenie pojęć: na, obok, z boku, nad, pod, z przodu, z tyłu, przed, za.
Trzy figury się bawiły.
Akrobacje polubiły.
Wskoczył sześcian na kulę-
Nie utrzymał się w ogóle.
Wskoczyła kula na walec,
Szło jej to doskonale.
Walec stanął na sześcianie
I stwierdził, że nie przestanie.
Sześcian na walcu się ustawił,
Przez chwilę dobrze się bawił.
Walec na kuli się kładł,
Lecz po chwili spadł.
Tak się figury wygłupiały, że aż się poobijały.
8. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Motyle na łące”
Dzieci - motyle „fruwają” po sali w rytm odtwarzanego przez nauczycielkę utworu P. Czajkowskiego „Walc kwiatów” (swobodna improwizacja do muzyki). Na sygnał nauczycielki – „motylek siada na kwiatku”! -plecami, brzuchem, nogą, ... - dzieci siadają na sylwecie kwiatka wyznaczoną przez nauczycielkę częścią ciała.
II. PRACA W GRUPACH ZABAWOWO – ZADANIOWYCH:
- grupa darów: „Owady” tworzenie układów z darów 7, 8, 9, 10 (według wzoru).
- grupa badawcza: „Szukam skrzydła do pary” – zabawa doskonaląca percepcję wzrokową. Przykładanie lusterka do obrazków przedstawiających połowę motyla. Szukanie drugiego skrzydła (takiego jak odbicie w lusterku). Kształtowanie pojęcia symetrii.
- grupa twórcza: Motyl - odbijanka symetryczna.
Arkusz papieru składamy na połowę uzyskując oś symetrii i otwieramy. Następnie na prawej połowie dość gęstą farbą plakatową malujemy plamę barwną (skrzydło i pół tułowia motyla). Ponownie składamy kartkę na pół wzdłuż zgięcia , a namalowane skrzydło odbija się na drugiej połowie kartki, tworząc wielobarwnego motyla.
- grupa gospodarcza: przygotowanie przekąski dla koleżanek i kolegów – owocowe szaszłyki – winogronowe gąsienice. Nadziewanie na wykałaczkę ciemnego owocu winogronu z przodu (głowa gąsienicy) i trzech zielonych owoców winogronu za ciemnym.
Ewaluacja zajęć:
Rozmowa z dziećmi na temat dzisiejszych zajęć. Podsumowanie prac dzieci w grupach. Poproszenie, by dzieci, którym podobały się zajęcia uniosły swe ręce do góry.
Zakończenie prac – sprzątanie swojego stanowiska pracy.