SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Prowadzący Agnieszka Sobczyk- Chmielewska
2. Temat zajęć Andrzejki w świetlicy.
3. Przedmiot zajęcia świetlicowe 30. 11. 2017r.
.
4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- Zapoznał się z obrzędami andrzejkowymi
- Wyjaśnia pochodzenie zabawy andrzejkowej
- Wie co to są wróżby i wylicza kilka wróżb andrzejkowych
- Aktywnie wykorzystuje czas wolny
- Włącza się do zabaw
- Przestrzega zasad zachowania bezpieczeństwa i kultury podczas wspólnych wróżb
5. Metody pracy: podające, eksponujące, praktycznego działania
6. Środki dydaktyczne: serca z imionami, karty z wróżbami, kolory, ołówek, karty z bloku, czapka wróżb, cukierki z wróżbą, skakanka
7. Formy pracy:
- praca indywidualna
- zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna:
Nauczyciel wita się z uczniami. Podaje temat spotkania. Zadaje dzieciom pytania: co to jest za wróżba?- w jakim celu ludzie sobie wróżą? W toku swobodnej rozmowy uczniowie udzielają odpowiedzi na postawione pytania.
Część właściwa:
1. Prowadzący pyta uczniów kiedy wypada dzień św. Andrzeja i co wiedzą na temat wróżb andrzejkowych. Uczniowie wymieniają znane im wróżby i podają informacje, które usłyszą od innych.
2. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci i opowiada o dawnych tradycjach wróżb andrzejkowych.
3. nauczyciel informuje jakie przygotował dla dzieci wróżby. Kolejno wyjaśnia ich przebieg, przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa i kultury podczas zabawy.
4. zabawa „Ołówek”. Przed dziećmi leżą wróżby (napisy). Każda osoba wchodzi do środka i kręci ołówkiem. Tam gdzie zatrzyma się ołówek tam dziecko podchodzi do karteczki i odczytuje.
5. Wróżba ze skakanką.
6. Losowanie kolorów.
7. Karteczki z życzeniami.
8. Buty.
9. Losowanie zawodów.
10. Co mnie czeka- wróżba.
11. Przebijanie serca.
12. Losowanie cukierków.
13. Konkurs : „Narysuj siebie z zamkniętymi oczami”
Część końcowa:
N- l dziękuje za wspólny zabawę i prosi, by pamiętać, że to tylko zabawa.
........................................