X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37368
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Żegnaj, bałwanku! - historyjka obrazkowa na podstawie utworu A. Galicy pt. "O upartym bałwanku". Konspekt zajęć

Temat kompleksowy: CZEKAMY NA WIOSNĘ
Temat zajęcia: „Żegnaj bałwanku” – historyjka obrazkowa na podstawie utworu A. Galicy pt.: ”O upartym bałwanku”

HASŁO PROGRAMOWE:
Poznawczy obszar rozwoju dziecka (ob.IV p.5; p.7; p.8; p.18; p.21)
Fizyczny obszar rozwoju dziecka (ob.I; p. 5; p.9)
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka (ob.II p.6; p.8)
Społeczny obszar rozwoju dziecka (ob.III p.5; p.8)
CELE OGÓLNE:
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego;
- kształcenie spostrzegawczości i uwagi;
- kształtowanie logicznego myślenia;
- dostrzeganie i rozumienie zmian zachodzących w przyrodzie w związku ze zmianą pory roku.

CELE OPERACYJNE (dziecko ...):
- przestrzega określonych umów w trakcie zajęć;
- potrafi uważnie słuchać i patrzeć;
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści utworu;
- potrafi rozwiązać zagadkę słowną
- potrafi ułożyć obrazki według kolejności wydarzeń (wie, co wydarzyło się najpierw, a co potem);
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- prawidłowo reaguje na umowne sygnały;
- wie, że po zimie następuje wiosna;
- potrafi zaobserwować zmiany w przyrodzie w związku ze zmianą pory roku;
- wie, jakie są charakterystyczne oznaki wiosny

METODY:
- czynne: zadania stawiane do wykonania, zajęcia ruchowe;
- aktywizujące: zagadka słowna
- słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje

FORMY PRACY:
- praca indywidualna;
- praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje do historyjki obrazkowej, nagrania na płycie CD, tekst opowiadania

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie zabawą integracyjną: ”Wszyscy są...”

2.Wprowadzenie do tematu :
-zagadka słowna:
”W eleganckim kapeluszu,
Z nosem z marchwi, lecz bez uszu;
Na podwórku zimą stoi,
Mrozu wcale się nie boi”

- rozmowa nt. aktualnej pory roku (przedwiośnie) i zmian zachodzących w przyrodzie.

3.Wysłuchanie opowiadania przeczytanego przez nauczyciela.

4. Rozmowa kierowana na temat opowiadania.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
- co zrobiła zima?
- co powiedziała do bałwanka?
- dlaczego bałwanek nie chciał odjechać razem z zimą?
- dlaczego myślał, że jest chory?
- dlaczego topniał?
- kto zabrał bałwanka?
- gdzie zima zabrała bałwanka?
- jaka pora roku się zaczyna?

5. „Słońce świeci -deszczyk pada” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

4. „Żegnaj bałwanku” – historyjka obrazkowa na podstawie utworu A. Galicy pt.: ”O upartym bałwanku”
Nauczyciel pyta dzieci, co wydarzyło się najpierw, a co potem. Ułożenie przez dzieci ilustracji na tablicy wg kolejności zdarzeń (użycie określeń: najpierw, potem , na końcu)

5. „.Uciekaj zimo” - zabawa w kole przy piosence.

6.”Marcowa pogoda” – ćwiczenia grafomotoryczne (łączenie kropek)

7. Podsumowanie zajęcia: - ewaluacja zajęcia: „uśmiech dziecka” – zadowolenie z zajęcia, „mina smutna” – niezadowolenie

Opracowanie: J. Sobocińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.