Autor: Ewa Borkowska – Sowa
Nauczyciel logopeda
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zamościu
Konspekt zajęć logopedycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (wiek 11 l., 12 l.)
Czas trwania: 45 minut
Temat: W świecie zawodów...
Cel ogólny:
- Usprawnianie umiejętności językowych i komunikacyjnych.
Cele szczegółowe:
- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych oraz układu oddechowego
- kształtowanie umiejętności percepcyjnych – słuchowych
- stymulowanie mowy – usprawnianie lewej półkuli mózgu, usprawnianie percepcji wzrokowej
- usprawnianie umiejętności formułowania zdań poprawnych pod kątem gramatycznym.
Metody:
- wzrokowa
- słuchowa
- wyjaśniania
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Powitanie i zakomunikowanie uczniom celu i tematyki zajęć:
1. Rozmowa kierowana.
Pomoce:
• Plansze z ilustracjami zawodów.
• Gra z wykorzystaniem spinnera (koło z różnymi zawodami)
II. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
1. Ćwiczenia oddechowe.
2. Ćwiczenia fonacyjne.
3. Ćwiczenia artykulacyjne.
Zadania realizowane przez uczniów wraz z logopedą przy stoliku i lustrze. Uczniowie naśladują czynności wykonywane przez logopedę.
Pomoce:
• Plansza „Boisko”- dmuchanie piłeczki
• Ilustracje: .
Pielęgniarka – ćwiczenia fonacyjne:
Pielęgniarka robi zastrzyk, uczeń powtarza „aj” od szeptu po próbę krzyku.
Dentysta – ćwiczenia artykulacyjne: przywitanie się z każdym ząbkiem i radosne kląskanie.
III. Ćwiczenia wspierające rozwój mowy:
1. Ćwiczenia koherencji.
2. Ćwiczenia stymulujące rozwój mowy.
3. Wdrażanie do prawidłowej wymowy (gesty wizualizacyjne)
Pomoce:
• Pocięte wizerunki zawodów
• Np. Różne zawody – różne pojazdy:
Policjant – radiowóz
Strażak – wóz strażacki
Lekarz – do wyboru: karetka, koparka, strzykawka.
IV. Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową:
1. Wskazywanie obrazków z historyjki obrazkowej: Praca kucharza – gotowanie zupy.
2. Ćwiczenia różnicowania tempa dźwięków, liczenie dźwięków. (Kucharz miesza powoli – szybko; Ile razy kucharz posolił zupę?)
Pomoce:
• Historyjka obrazkowa
• Instrumenty.
V. Ćwiczenia percepcji wzrokowej – odczytywanie globalne.
1. Wyszukiwanie etykiet z podpisami.
Pomoce:
• Etykiety, np. Kucharz soli, Kucharz nalewa zupę z czasownikiem zaznaczonym na czerwono.
VI. Kształcenie umiejętności nadawania informacji zrozumiałych przez otoczenie
1. Powtarzanie, formułowanie zdań związanych z historyjką obrazkową. Usprawnianie umiejętności udzielania odpowiedzi na pytania otwarte i zamknięte.
VII. Ewaluacja.
1. Powtórzenie wybranych treści, klejenie do zeszytu pracy domowej.
Pomoce:
• Karta pracy: Co nie pasuje do danego zawodu?
VIII. Zakończenie zajęć.
1. Pochwałą ustna i zaśpiewanie piosenki kończącej zajęcia.