SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5- LETNICH
TEMAT: Agresji mówię- nie!
Cele ogólne:
⦁ Rozpoznawanie i nazywanie swoich uczuć, rozróżnianie złości, wściekłości, agresji.
⦁ Ćwiczenie rozpoznawania zachowań agresywnych własnych i cudzych.
⦁ Trening werbalizowania własnych stanów emocjonalnych.
Cele szczegółowe;
⦁ dziecko wie, co to są emocje
⦁ dziecko nazywa swoje stany emocjonalne
⦁ dziecko potrafi rozładować emocje w sposób kontrolowany
⦁ dziecko potrafi wskazać pozytywne i negatywne emocje
Formy i metody pracy :
⦁ burza mózgów,
⦁ pogadanka,
⦁ dyskusja,
⦁ giełda pomysłów,
⦁ praca indywidualna,
⦁ praca grupowa
Pomoce dydaktyczne :
⦁ kartki papieru
⦁ kredki lub mazaki
Przebieg zajęcia :
⦁ Pogadanka nt. agresji i negatywnych emocji
⦁ Dzieci swobodnie wypowiadają się na forum grupy: czy doświadczyły takich emocji? jeśli tak to w jakich sytuacjach, czy sami byli obiektem agresji czy agresorami?
⦁ Zabawa rozładowująca emocje "Kule emocji" dzieci gniotą papier tworząc kule i wrzucają je z daleka do kosza
⦁ Dzieci samodzielnie rysują sytuacje, które wprawiają je w złość, gdy wszyscy skończą rysunki, prowadzący prosi, by pokazały je pozostałym dzieciom i krótko objaśniły.
⦁ Zachęcenie do szukania powodów, dla których te właśnie osoby lub sytuacje złoszczą poszczególne dzieci.
Podsumowanie :
Pytania skierowane do dzieci:
⦁ Czy masz powody by się denerwować?
⦁ Czy lubisz ten stan emocjonalny?
⦁ Czy zawsze reagujesz na trudne sytuacje złością, agresją?
⦁ Kiedy złościsz się najbardziej?
⦁ Jakie słowa kolegów, jakie zachowania złoszczą cię najbardziej?
⦁ Czy wiesz co to znaczy być agresywnym?
Odegranie z dziećmi scenki przedtawiające sytuacje stresującą i różne reakcje - pozostawiając komentarz dzieciom.