Scenariusz przebiegu
wewnątrzprzedszkolnego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym „ Przedszkolak na drodze ”
Wiek dzieci: 3,4- latki
Cele główne:
• Wdrażanie do bezpiecznego i ostrożnego poruszania się po drogach i ulicach,
• Sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpieczeństwa i odpowiedniego zachowania się
w różnych sytuacjach,
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Zna podstawowe zasady ruchu drogowego
• Zna odpowiedzi na zagadki,
• Różnicuje zdania prawdziwe i nieprawdziwe,
• Wymienia i układa w odpowiedniej kolejności światła na sygnalizatorze i wie, co oznaczają,
• Potrafi złożyć pocięte puzzle przedstawiające znaki drogowe w jedną całość,
• Rozpoznaje i nazywa niektóre znaki drogowe,
• Rozpoznaje i wskazuje niewłaściwe zachowania zagrażające bezpieczeństwu,
• Potrafi ułożyć pasy z białych i czarnych pasów,
• Wie, jakie służby powiadomić w sytuacji zagrożenia,
• Współpracuje w grupie
Metody:
• Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania,
• Słowne: żywego słowa, instrukcja, wyjaśnienia;
• Oglądowe: obserwacja pracy innych zespołów, scenki sytuacyjne;
Formy: Praca indywidualna, grupowa, zespołowa;
Pomoce dydaktyczne: płyta CD, pytania dotyczące ruchu drogowego, ilustracje przedstawiające pojazdy uprzywilejowane i numery alarmowe, koperty, puzzle ze znaków drogowych, arkusze z historyjkami obrazkowymi, plansza do punktacji, białe i czarne pasy papieru, zagadki, smutne i uśmiechnięte buzie, sygnalizatory świetlne, obrazki przedstawiające: lekarza, strażaka, policjanta oraz ich atrybuty, policyjny lizak, obręcze.
PRZEBIEG KONKURSU:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela. Nauka hasła przewodniego konkursu „ I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki ”.
2. Zabawa bez słów „ Prawda czy fałsz”
Przedstawienie dzieciom różnych sytuacji. Zadaniem dzieci jest dokonanie ich prawidłowej oceny.
Każde dziecko otrzymuje uśmiechniętą i smutną minkę. Po usłyszeniu zdania wypowiedzianego przez nauczycielkę, dziecko wybiera odpowiedź TAK ( uśmiechniętą minkę ) lub NIE ( smutną minkę )i podnosi do góry.
• Przez ulicę przechodzimy na czerwonym świetle? Nie
• Policjant jest naszym przyjacielem? Tak
• Mundur policjanta jest koloru zielonego? Nie
• Wóz strażacki jest koloru czerwonego? Tak
• Czy sygnalizator świetlny pomaga nam w przechodzeniu przez ulicę? Tak
• Dzieci mogą same poruszać się po ulicy? Nie
• Kolor czerwony znaczy „ Idź”? Nie
• Kolor zielony znaczy „ Stop ”? Nie
• Można przebiegać na drugą stronę ulicy? Nie
2. " Kogo zawiadomisz?"
Dzieci słuchają zdań czytanych przez nauczyciela. Zadaniem dzieci jest podniesienie sylwety właściwego pojazdu alarmowego - karetki pogotowia, straży pożarnej, policji,
Mały chłopiec jechał rowerem, przewrócił się, nie może się podnieść, skarży się, że boli go noga.
Na łące obok lasu pali się trawa.
Przed kinem mała dziewczynka płacze, bo zgubiła się rodzicom.
3. Zagadki – kapitanowie drużyn losują karteczki z treścią zagadek. Nauczycielka odczytuje tekst, a dana drużyna udziela odpowiedzi.
- Oko – zwrócone w twoją stronę, czerwone, żółte lub zielone.
- Stoją przy drodze na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze.
- W białej czapce na ulicy ważną jest osobą, wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem.
- Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą.
- Zgadniesz co to jest, gdy pomyślisz szczerze.
Tak nazywa się część jezdni lub w ZOO zwierzę.
- Dla bezpieczeństwa nosisz go na głowie
- Są tam czarno – białe pasy, przejście pieszym wyznaczają. Samochody, motocykle po niej się poruszają.
- Można przejść na drugą stronę, gdy światło jest ...
- Jak nazywa się przedmiot, którym policjant zatrzymuje pojazdy?
- W którym miejscu należy przechodzić przez jezdnię?
4. Sygnalizator świetlny – zadanie drużyn polega na przyklejeniu na sygnalizatorze świateł w odpowiedniej kolejności oraz wyjaśnienie, co oznaczają.
5. Zabawa ruchowa „ Samochody i światła ”- dzieci stają w rozsypce i otrzymują obręcze jak kierownicę samochodu. Nauczycielka trzyma lizak policyjny. Dzieci poruszają się po sali w różnych kierunkach. Kiedy w górze zobaczą lizak z kolorem czerwonym- zatrzymują się, kiedy z zielonym- jadą dalej.
6. Puzzle – kapitanowie drużyn losują koperty, w których umieszczone są znaki drogowe w postaci puzzli. Zadaniem drużyny jest ułożenie znaku drogowego i określenie jego znaczenia /każda drużyna ma inny znak drogowy.
7. Przejście dla pieszych
Zespoły siedzą na linii startu. Obok każdego zespołu leżą białe i czarne paski (po trzy każdego koloru). Na sygnał pierwsze dziecko z zespołu bierze pasek i biegnie do wyznaczonego miejsca i kładzie go na podłodze. Następnie wraca na miejsce. Czynność tę powtarzają kolejno, aż zostaną wykorzystane wszystkie paski.
8. „Komu potrzebne są te przedmioty?”.
Każdy zespół otrzymuje trzy obrazki przedstawiające: lekarza, strażaka, policjanta oraz przedmioty potrzebne mu w pracy. Należy przyporządkować te przedmioty do określonego zawodu.
9. Zabawa ruchowa „Samochody”.
Wdrażanie do szybkiej reakcji na znaki umowne: kolorowe krążki (czerwone-zielone – żółte światło), poruszanie się zgodnie z muzyką.
10. Historyjka obrazkowa
Sprawdzanie i utrwalanie wiedzy, na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Dzieci pracując w grupkach mają oznaczyć buźkami – adekwatnie smutnymi lub wesołymi, przedstawione na ilustracjach zachowania dzieci;
11. Podsumowanie konkursu, zliczenie punktów. Podziękowanie uczestnikom konkursu, wręczenie dyplomów i upominków w postaci znaczków odblaskowych. Nagrodzenie gromkimi brawami wszystkich uczestników.
12. Przypomnienie hasła przewodniego konkursu „ I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki ”.
Opracowała:
Magdalena Kwiatkowska