X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37336
Przesłano:

Kartka świąteczna. Scenariusz zajęć plastycznych

Scenariusz zajęć plastycznych

Temat : Kartka świąteczna.
Czas trwania zajęć: ok. 90 min- dwie jednostki dydaktyczne
Klasa: I

Cel ogólny:
- Poznawanie tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia;
- Poznanie sposobu wykonania kartki świątecznej;

Cele operacyjne:
- dziecko zna tradycje bożonarodzeniowe w Polsce ;
- dziecko potrafi wymienić podstawowe tradycje bożonarodzeniowe w Polsce;
- dziecko potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
- dziecko potrafi opisać przedstawione mu obrazki i wyjaśnić jaki mają związek z podejmowanym tematem zajęć;
- dziecko rozróżnia podstawowe kształty geometryczne i porównuje ich wielkości;
- dziecko potrafi odrysować posiadany szablon;
- dziecko potrafi zaplanować i zaprojektować swoją pracę, by wykonać i ukończyć kartkę świąteczną;
- zachowuje porządek przy stoliku podczas pracy,

Metody:
• oparte na słowie: rozmowa, odpowiedzi na pytania
• oparte na obserwacji: pokaz wykonania pracy
• oparte na działaniu praktycznym: wykonanie pracy plastycznej
• metoda ewaluacji: samoocena

Formy organizacyjne:
• indywidualna,
• zbiorowa,

Potrzebne materiały
- kolorowe kartki z bloku technicznego
- kartki z bloku technicznego w kolorze białym i zielonym
- falista tektura – czarna, granatowa, fioletowa lub czerwona
- koraliki o średnicy ok. 0,5 cm
- ołówki, nożyczki, klej do papieru i wikol
- nagranie kolędy „Lulajże, Jezuniu”
- Kartki świąteczne do demonstracji oraz gotowa kartka wykonana przez nauczyciela
- szablony choinek
- karteczki z życzeniami świątecznymi

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, przygotowanie stolików do pracy ( najlepiej gdy stoliki da się połączyć, tak by dzieci siedziały dookoła nich, by każde widziało nauczyciela, który siada pomiędzy nimi) wprowadzenie w temat zajęć, słuchanie kolędy „Lulajże, Jezuniu”. ( W trakcie wykonywania kartek, w tle, nauczyciel cicho włącza kolędy).
2. Nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę kierowaną na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
- Jakie znacie zwyczaje bożonarodzeniowe?
- Czy w czasie świąt możemy spotkać się ze wszystkimi bliskimi?
- Jak możemy przekazać życzenia tym, którzy są daleko?
3. Następnie nauczyciel pokazuje dzieciom rożnego rodzaju kartki świąteczne- zarówno gotowe, ogólnodostępne w sklepach, na poczcie itp., jak również robione ręcznie wykonane w różnych technikach oraz rozmawia o nich:
- Jakie motywy możemy zobaczyć na tych kartkach? Co Wam się kojarzy ze świętami Bożego Narodzenia?
4. Prowadzący prezentuje wykonaną wcześniej kartkę, demonstrując dzieciom, co one będą wykonywały, mówiąc: Dziś własnoręcznie przygotujecie kartki świąteczne. Takie bliscy lubią najbardziej.
4. Nauczyciel rozdaje w bok kolorowe kartki z bloku technicznego prosząc, by dzieci przekazywały je sobie dalej, a następnie po kolei podaje instrukcje, co uczniowie mają robić, równocześnie prezentując te czynności ( przed przejściem do kolejnego etapu upewnia się czy wszystkie dzieci wykonały polecenie i są na takim samym etapie pracy) :
- Złóżcie kartkę równiutko na pół.
- Teraz niech każdy z Was weźmie kartki białe i zielone oraz szablony choinek (trójkąt większy – biały, wys. 12 cm, dł. podstawy 7 cm, trójkąt mniejszy – zielony, wys. 11 cm, dł. podstawy6 cm). Mniejszy trójkąt odrysujcie na zielonej kartce, a większy na białej.
- Wytnijcie trójkąty bardzo starannie, następnie sklejcie tak, aby zielony był dokładnie na środku białego.
- W czasie, gdy dzieci przygotowują choinki, nauczyciel rozdaje przygotowane prostokąty z tektury falistej (wymiary 16 x 10 cm) i gdy każde dziecko ma gotową choinkę poleca: Na złożone kartki przyklejcie prostokąty tektury ( Nauczyciel pokazuje, jak przykleić tekturę centralnie na złożonej kartce).
- Na tekturowym prostokącie przyklejcie choinki, czyli sklejone trójkąty. Pamiętajcie,
aby klejem posmarować choinki.
- Nauczyciel rozdaje uczniom koraliki (po 10 koralików dla każdego) i wikol. Prosi dzieci:
Policzcie, ile macie koralików, a następnie przyklejcie je na choinkę, korzystając z wikolu. Pod każdy koralik wyciśnijcie niewielką kroplę kleju. Starajcie się równomiernie rozmieścić bombki.
- Nauczyciel pomaga uczniom zakończyć pracę: Czego brakuje w waszej kartce świątecznej? Co powinno znajdować się w środku? Jak takie życzenia mogłyby wyglądać, czego sobie życzymy na święta? ( dzieci podają propozycje życzeń)
- Nauczyciel rozdaje dzieciom gotowe, wcześniej przygotowane karteczki z życzeniami świątecznymi ( może być kilka wersji ),chętne dziecko czyta życzenia.
- Uczniowie podpisują się pod życzeniami i wklejają karteczki do środka pocztówki.
5. Wszystkie kartki uczniowie układają na jednej z ławek, następnie porządkują miejsce pracy i wspólnie oglądają swoje dzieła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.