Scenariusz zajęć „Święto pluszowego misia 25 listopada”
w grupie mieszanej dzieci w wieku 2,5 – 5 lat.
Cele ogólne:
- umożliwienie dzieciom przeżywania uroczystości przedszkolnej
- aktywne włączanie dzieci do przygotowania i uatrakcyjniania wspólnego świętowania
- propagowanie wśród dzieci głośnego czytania
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat
- integracja dzieci przedszkolnych
Cele operacyjne:
- dzieci znają historię powstania Święta Pluszowego Misia,
- potrafią uważnie słuchać czytany tekst
- potrafi opowiedzieć na zadany temat
- integrują się ze sobą (dzieci młodsze ze starszymi)
- potrafią aktywnie się włączać do zabawy w zespole
- zna wybrane piosenki i wiersze o misiach
Metody:
- słowna (pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa (ilustracje, bajka)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: misie – pluszaki, obrazki przedstawiające misie, wiersz pt. "Miś"(autor nieznany), wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia”, płyty CD z utworami piosenek i zabaw: „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie”, „Taniec pajacyka z misiem”.
Przebieg zajęć:
1.Rozmowa z dziećmi przy ilustracji pluszowego misia.
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy warto go świętować? Uważam, że zdecydowanie tak. Niewiele rzeczy w dzisiejszym świecie wzrusza, pobudza ciepłe emocje i ma w sobie tyle łagodności i dobra, ile zawiera się w tej prostej zabawce, jaką jest pluszowy miś. Jest też prawdziwym indywidualistą XXI wieku – ile osobowości, tyle misiów i ich wcieleń.
2. Wy również dzisiaj przynieśliście swoje misie, dlatego proszę opowiedzcie mi skąd je otrzymaliście, jak się nazywają i dlaczego je tak lubicie?
3. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Naprawimy misia”, rozmowa z dziećmi o konieczności szanowania zabawek.
3. Piosenka „Mój miś” - taniec z misiami.
4. Rozmowa z dziećmi w kole przy pomocy wiersza pt. „Miś” autor nieznany:
- Jak wyglądały pierwsze misie?
- Kiedy powstał pierwszy miś i jaka była tego przyczyna?
- Jak powstaje miś?
- Jakie misie znasz z bajek lub książek?
- Jakie zalety ma miś – za co go lubimy?
- Jakie wady ma miś – co moglibyśmy zrobić, by był jeszcze lepszy?
5. Prezentacja filmu z youtube „Dlaczego, po co jak? Jak powstaje pluszak?”. Rozmowa nt. oglądanego filmu.
6. Taniec do wesołej piosenki o misiach „Jadą, jadą misie”.
7. Nauczyciel opowiada dzieciom, że na początku misie były bardziej zbliżone swoim wyglądem do prawdziwych niedźwiedzi, wypchane drewnianą wełną, co sprawiało, że były dość sztywne. Z biegiem czasu miś wzbogacony był o kolejne elementy, np. o ubiór, a jego kształty i wypełnienie stawały się bardziej delikatne i dziecięce.
8. Dzień Pluszowego Misia – kiedy postał pierwszy miś i jaka była tego przyczyna? Historyjka obrazkowa – nauczyciel czyta prezentację przygotowaną na slajdach.
9. Zabawy z chustą animacyjną do piosenek o misiach.
10. Układanka gigant „Nasz miś” zadaniem dzieci jest ułożenie ogromnej układanki misia i pokolorowanie elementów.
11. Ewaluacja zajęć – Quiz co dzieci zapamiętały z przeprowadzonych zajęć.
12. Słodki poczęstunek herbatnikami w kształcie misiów.
Opracowała Katarzyna Skóra