Scenariusz zajęć przyrodniczych w przedszkolu
grupa mieszana (3,4 i 5 - latki)
Temat: Woda - źródłem życia.
Cele ogólne:
- poznawanie właściwości i stanów skupienia wody, poprzez obserwacje , proste doświadczenia i wyciąganie wniosków,
- uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin ludzi i zwierząt, oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania,
-kształtowanie umiejętności wnioskowania i logicznego myślenia,
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- bada właściwości wody ,za pomocą zmysłów / wzroku , smaku , węchu dotyku ,
- wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń,
- wymienia sposoby wykorzystania wody,
- rozumie potrzebę zakręcania wody i dokładnie zakręca kran po myciu,
-potrafi obrazować ruchem wskazane czynności,
- zna rolę wody w przyrodzie,
- wie, że woda występuje pod różnymi postaciami,
- stosuje liczebniki porządkowe,
- zgodnie współpracuje w grupie,
- stosuje się do poleceń nauczyciela.
Metody:
aktywizująca, oglądowa, słowna.
Formy:
• praca zbiorowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
papierowe szablony kropel wody, papierowe koła, obrazki przedstawiające wodę w różnej postaci, lusterko, szklanki z wodą, sok pomarańczowy, malinowy, cukier, fasola, kasza, czajnik bezprzewodowy, bańki mydlane, nagranie z deszczową muzyką, tamburyno.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Wprowadzenie do zajęć - zagadka:
„Służy do mycia , służy do picia
Bez niej na ziemi nie byłoby życia” (woda)
2. „Porozmawiajmy o... wodzie.”
Nauczycielka pyta, czy wszyscy domyślają się już, o czym będą dzisiejsze zajęcia. Następnie przypina w centralnym miejscu napis WODA, a dzieci próbują go odczytać. Nauczycielka inicjuje rozmowę na temat wody:
–Do czego potrzebna jest na świecie woda?
–Do czego ludzie potrzebują wody?
–Gdzie możemy znaleźć wodę?
–Skąd ludzie mają wodę?
Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin i o konieczności jej oszczędzania
3. Zabawa ruchowa "Parasole".
Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce szukają wolnego papierowego kółka, podnoszą do góry i trzymają nad głową tworząc parasol.
4. "Zabawy badawcze z wodą".
- obserwacja wody / określanie koloru, wyglądu, stanu skupienia /
- obserwacja lodu - topnienie,
- parowanie wody,
- barwienie wody,
- rozpuszczanie substancji w wodzie.
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kałuże, rzeka, jezioro”.
Dzieci spacerują po sali przy akompaniamencie muzyki. W przerwie, na hasło
„kałuże” formują trzyosobowe kółeczka, na komendę „rzeka” –
wszystkie chwytają się za ręce, nie zawiązując koła, ale tworząc długą rzekę. Na hasło „jezioro” tworzą jedno duże koło.
6. Oglądanie krótkiego filmu pt. "Krążenie wody w przyrodzie".
7. Ewaluacja:
Nauczyciel zawiesza na tablicy obrazki. Dzieci wybierają te, na których jest woda pod różną postacią. Podsumowanie w formie zabawy twórczej / dedukcja/ – Co by było gdyby na całym świecie zabrakło wody.
8. Wesołe zabawy z wodą , czyli puszczanie baniek mydlanych.
9. Ocena zajęcia przez dzieci – jeśli dzieciom podobały się zajęcia ustawiają się obok obrazka "uśmiechniętej kropli", a jeśli nie podobały obok "smutnej kropli".