X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37302
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ja i moja rodzina. Scenariusz zajęć

Nasza rodzina.

Temat: Ja i moja rodzina

Cele ogólne:
• rozwijanie przynależności do grupy społecznej (rodziny),
• wdrażanie do okazywania szacunku członkom rodziny,
• rozwijanie słownictwa związanego z rodziną.
Cele operacyjne – uczeń:
• określa swoje miejsce w rodzinie,
• ma poczucie przynależności do rodziny i wie z ilu osób ona się składa,
• zna stosunki pokrewieństwa w rodzinie,
• rozprowadza farbę na dużym arkuszu papieru;.
• wymienia dni tygodnia, ustala ich kolejność,
• umie naśladować zajęcia członków rodziny, rozpoznaje odgłosy i nazywa różnorodne czynności wykonywane przez członków rodziny w domu.

Cele rewalidacyjne:
• usprawnianie motoryki rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej, np: kształtującej umiejętność prawidłowego posługiwania się narzędziem piszącym,
• usprawnianie analizatora wzrokowego oraz orientacji przestrzennej,
• ćwiczenia w mówieniu, właściwe układanie zdań,
• ćwiczenie pamięci,

Metoda ośrodków pracy z uwzględnieniem metod:

słownych: pogadanka, formułowanie odpowiedzi na pytania,
oglądowych: pokaz, ilustracje,
ćwiczeń praktycznych: praca na indywidualnych kartach pracy, ćwiczenia manualne - malowanie,

Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
tablica obecności, kalendarz pogody, załączniki: karta pracy nr 1, karta pracy nr 2, fotografie członków swojej rodziny, płyta CD - zagadki dźwiękowe, sylwety do teatrzyku paluszkowego, arkusz szarego papieru, płatki mydlane, farby w tubach, gąbki,

bloki, kredki ołówkowe, świecowe.

Przebieg zajęć
Zajęcia wstępne.
Czynności organizacyjno- porządkowe:
o powitanie z dziećmi zabawą Uścisk przyjaźni

N-el mówi: iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna i ciepła wróci do mych rąk i przekazuje uścisk dłoni dziecku stojącemu obok, dziecko to przekazuje uścisk następnemu, aż „iskierka przyjaźni” obiegnie cały krąg.
o prawidłowe wypowiadanie nazw poszczególnych dni tygodnia ,
o ustalenie nazwy miesiąca,
o każde dziecko na tablicy obecności przypina swój znaczek (np. słoneczko) obok swojego imienia i nazwiska,
o kalendarz pogody – krótka rozmowa na temat pogody za oknem, umieszczenie odpowiedniego obrazka w kalendarzu pogody,
o przypomnienie aktualnej pory roku i pozostałych pór roku,
o Nawiązanie do tematu lekcji. Rozmowa na temat własnej rodziny i wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych. Przypięcie na tablicy zdjęć rodzinnych przyniesionych przez dzieci i krótka rozmowa na ich temat.
2. Praca poznawcza – obserwacja i kojarzenie.
Zagadki dźwiękowe „Co słychać w domu?” ̶ uczeń rozpoznaje odgłosy różnych czynności wykonywanych w domu (odkurzanie, zmywanie itp.).
3. Teatrzyk paluszkowy „ Rodzina” z wykorzystaniem sylwet bohaterów utworu .
Ten pierwszy - to dziadziuś,
a obok - babunia.
Największy - to tatuś,
a przy nim - mamunia.
A to jest – córeczka mała!
Tralalala, la, la...
A to - moja rączka cała!
Tralalala, la, la.
4. Rozmowa na temat teatrzyku .
Po wysłuchaniu teatrzyku nauczyciel prosi dzieci, aby spróbowały wymienić osoby wchodzące w skład rodziny.
Jeśli dzieci mają problemy z prawidłowym wskazaniem bohaterów utworu wówczas nauczyciel jeszcze raz zakłada na palce sylwety członków rodziny i po kolei odkrywa każdą z postaci, aby ułatwić dziecku wykonanie zadania. Następnie nauczyciel układa na stoliku sylwety rodziny i prosi dziecko o wskazanie dowolnie wybranej przez siebie sylwety i nazwanie jej. Czynność tą dzieci mogą powtórzyć kilka razy w celu zapamiętania nazw poszczególnych członków rodziny (jeśli dziecko nie radzi sobie to zadanie powinno być wykonane z pomocą nauczyciela).

5. Dzieci przeliczają członków rodziny występujących w wierszu przy użyciu palców własnej dłoni lub patyczki drewniane (liczenie w zakresie dostępnym dziecku). Nauczyciel po wykonaniu zadania ma przygotowany zestaw paluszkowej „rodziny” dla każdego dziecka. Następnie nakłada „rodzinkę” dzieciom na paluszki i zaczyna się paluszkowa zabawa w interpretacji dzieci.

6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Paluszek”

Tu paluszek, tu paluszek,
Kolorowy mam fartuszek.
Tutaj rączka, a tu druga,
A tu oczko do mnie mruga.
Tu jest buźka, tu ząbeczki,
Tu wpadają cukiereczki.
Tu jest nóżka i tu nóżka,
Chodź zatańczyć jak kaczuszka.

 Dzieci stoją w kole lub półkolu i ilustrują ruchem słowa piosenki.
Ruchem ręki zapraszają kolegę do tańca.
Tu paluszek, tu paluszek
(pokazujemy jeden palec wskazujący i drugi palec wskazujący)
Kolorowy mam fartuszek.
(rozkładamy obydwie ręce na wysokości pasa)

Tu jest rączka, a tu druga,
(pokazujemy jedną rękę i drugą rękę)
A tu oczko do mnie mruga.
(wskazujemy oko)

Tu jest buźka, tu ząbeczki,
(wskazujemy buzię i zęby)
Tu wpadają cukiereczki.
(masujemy brzuszek)

Tu jest nóżka i tu nóżka,
(pokazujemy jedną nogę i drugą nogę)
Chodź zatańczysz jak kaczuszka.
(kiwamy się na boki jak kaczka)
7. Wklejanie brakujących podpisów pod obrazkiem mamy i taty ̶ (karta pracy nr 1).
8. Zabawa ruchowa – bawimy się w naśladowanie czynności charakterystycznych dla danego członka rodziny np.: mama zmywa naczynia, tata trzepie dywan, babcia robi na drutach, brat czyta książkę itp.
9. Ćwiczenie grafomotoryczne ̶ (karta pracy nr 2).
10. Przerwa śniadaniowa – rozmawiamy o zasadach zachowania się przy stole.
11. Ekspresja.
12. Malowanie palcami i gąbkami na arkuszu szarego papieru.
Nauczyciel miesza farbę z podgrzanymi płatkami mydlanymi. Dziecko samodzielnie (lub z pomocą prowadzącego zajęcia) rozmazuje na szarym papierze farbę plakatową o różnych kolorach. Po zastygnięciu na papierze farba z płatkami mydlanymi tworzy formy przestrzenne.
Dziecko stempluje gąbkami namoczonymi w farbie arkusz papieru.
13. Ćwiczenia z zakresu samoobsługi- po zakończeniu malowania dzieci myją samodzielnie (lub z pomocą nauczyciela) ręce.
14. Wykonujemy pracę plastyczną – "Portret mojej rodziny w ramce'' - rysunek kredką ołówkową lub pastelą. Ozdabiamy ramkę najpiękniejszymi wzorami. Rysujemy na kartce z bloku rysunkowego z uprzednio przygotowanym szkicem. Omówienie prac narysowanych przez uczniów.
15. Zajęcia końcowe.
Omówienie i podsumowanie zajęć:
o wystawka namalowanej pracy przez uczniów,
o czego nowego i ciekawego dowiedzieliśmy się na dzisiejszych zajęciach?
o co nauczyliśmy się robić?
o nagrodzenie dzieci znaczkami.

16. Podanie zadania domowego:
o Pobaw się dzisiaj z bratem, siostrą lub z innym członkiem Twojej rodziny

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.