Justyna Chylak
Emilia Siedlarek-Kotlicka
Śladami Henryka Sienkiewicza - konspekt zajęć edukacyjnych dla uczniów klas 5-6 szkół podstawowych
CZAS: ok. 45 min.
CELE GŁÓWNE:
- poszerzenie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości,
- zainteresowanie uczniów twórczością dziennikarską i podróżami pisarza,
- popularyzacja miejsc związanych z pisarzem,
- promowanie głośnego czytania i sięgania do tekstów źródłowych.
CELE OPERACYJNE:
Uczniowie:
- wiedzą kim był Henryk Sienkiewicz i czym się zajmował,
- potrafią wymienić utwory napisane przez Henryka Sienkiewicza,
- wiedzą z jakich krajów Sienkiewicz relacjonował swoje podróże,
- znają muzea oraz łódzkie miejsca upamiętniające pisarza.
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa.
METODY PRACY:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- laptop, projektor multimedialny, ekran,
- prezentacja multimedialna „Śladami Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza historycznego, dziennikarza i podróżnika” dostępna na stronie: http://pbw.lodz.pl/Sienkiewicz_portal.htm,
- czytnik i e-booki z wybranymi tekstami publicystycznymi H. Sienkiewicza,
- wybrane publikacje H. Sienkiewicza.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów oraz krótkie wprowadzenie.
2. Omówienie życiorysu oraz twórczości Henryka Sienkiewicza z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „Śladami Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza historycznego, dziennikarza i podróżnika” i odwiedzeniem stron internetowych:
- Muzeum w Woli Okrzejskiej - https://www.youtube.com/watch?v=HxqyUZxFidg
- mapa podróży Henryka Sienkiewicza -
https://s3.amazonaws.com/uploads.knightlab.com/storymapjs/6abc95f102b069fe38fe22471bb2f789/sienkiewicz-zawod-reporter/index.html
- Muzeum w Oblęgorku - https://www.youtube.com/watch?v=wiccuXEijfg
3. Zadanie „czytamy publicystykę Sienkiewicza” – podczas omawiania twórczości publicystycznej HS, a następnie jego podróży wybrani uczniowie czytają na głos fragmenty felietonów w czytniku e-booków oraz listów z podróży w wybranych publikacjach.
4. Zadanie „pomieszane z poplątanym” – uczniowie podają prawidłowe tytuły pomieszanych utworów HS (np. Chlebem i mieczem, Krzyżacy w pustyni, Pan Muzykant, Janko Zwycięzca, Potop w puszczy, Szkice poznańskiego nauczyciela, Latarnik z Maripozy).
5. Zadanie „sienkiewiczowscy bohaterowie” – wybrany uczeń przy udziale całej klasy rozwiązuje na komputerze zadanie przygotowane w Learning Apps (http://LearningApps.org/watch?v=p56kvvs7a16, http://LearningApps.org/watch?v=p56kvvs7a16,).
6. Podsumowanie – zachęcanie uczniów do korzystania z PORTALU PBW w Łodzi (pełna wersja prezentacji o Henryku Sienkiewiczu oraz materiały bibliograficzne) i obcowania z twórczością pisarza oraz wertowania tekstów źródłowych, dostępnych on-line:
- https://wolnelektury.pl/katalog/autor/henryk-sienkiewicz/ (45 utworów)
- http://fbc.pionier.net.pl/search#q=dc_creator%3A%28sienkiewicz%20henryk%29 (ponad 800 dok.)
- https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Wikiprojekt_Sienkiewicz_2016
- http://www.sienkiewicz.ovh.org/ (życiorys i różne teksty HS)
- http://henryk-sienkiewicz.eu/index.php?id=kalendarium&m=menu_biografia&r=1893&akcja=pokaz
7. Ewaluacja: uczniowie oceniają stopień atrakcyjności zajęć poprzez uniesienie kciuka do góry lub do dołu.
8. Pożegnanie.