DZIEŃ JABŁKA - SCENARIUSZ IMPREZY INTEGRACYJNEJ
Koordynator: Jolanta Kaczkowska
Cele:
o zachęcenie dzieci do spożywania owoców i ich przetworów jako źródło witamin, uświadamianie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się
o utrwalenie wiadomości na temat jabłek
o dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy
Hasło przewodnie:
WSZYSCY JABŁKA CHĘTNIE JEMY
I DZIEŃ JABŁKA ŚWIĘTUJEMY!
Przebieg:
1. Piosenka – OWOCOWY BLUES –wspólny taniec w kole
1. Na zmartwienia i na żale dżem ci zrobi doskonale,
bowiem w dżemie siła drzemie.
Owocowy blues! blues, blues owocowy blues,
taniec pyszny to i zdrowy, słodki ja k jabłkowy mus! Owocowy blues.
2. Na zgryzoty i kłopoty, bardzo dobre są kompoty,
Czy jabłkowe, czy gruszkowe - każdy o tym wie!
3. Chcesz być silny tak jak smok, owocowy tankuj sok!
I jabłkowy i gruszkowy - każdy dobry jest!
2. Rozwiązanie zagadki:
DO PIECZENIA, DO SMAŻENIA I NA WSZELKIE PRAGNIENIA,
NAJLEPSZE ZAŚ PROSTO DO ZJEDZENIA,
TAKIE RUMIANE, PACHNĄCE W SADZE ROSNĄCE (jabłka).
3. Pytania do grup – na zmianę (grupa losuje kopertę)
• Jaki kształt ma jabłko?
• Jakie kolory mogą mieć jabłka?
• Co znajduje się w środku jabłka?
• Co należy zrobić z jabłkiem zanim je zjemy?
• Jaką rolę odegrało jabłko w bajce o Królewnie Śnieżce?
• Podziel wyraz jabłko na sylaby?
• Jak nazywamy zamazane jabłka?
• Jak nazywa się ciasto z jabłkami?
• Jak nazywamy ogród, w którym rosną drzewa owocowe?
• Do jakich potraw dodajemy jabłka?
4. Zabawa „Prawda czy fałsz” Nauczyciel mówi zdania. dzieci jeśli się z nim zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach)
- Czy jabłka rosną na jabłoni?
- Czy z winogron robi się szarlotkę?
- Czy śliwka jest różowa?
- Czy gruszki rosną na wierzbie?
- Czy kompot gotuje się z owoców?
- Czy owoce są kwadratowe?
5. Konkursy:
„Kelnerzy” - wyścigi z jabłkiem na krążku (po 4 dzieci z grupy)
„Wyścigi jabłek”- przyciąganie do siebie jabłek umieszczonych w samochodzie poprzez nawijanie sznurka na patyk (po 2 osoby z grupy)
„Turlaj się, turlaj” - turlanie jabłka po podłodze za pomocą drewnianej łyżki do obręczy (po 3 dzieci z grupy)
„Czyj kosz będzie szybciej pełen?”- wrzucanie kolorowych piłek do koszyków (po 5 dzieci z grupy)
„Praca w sadzie”- przewożenie jabłek (balonów) w taczce do skrzynek (po 5 dzieci z grupy)
„Taki sam kolor”- dzieci wędrują wokół chusty trzymając w ręce balon (żółty, zielony lub czerwony) na przerwę w muzyce nauczyciel mówi kolor, osoba z wymienionym kolorem balonika odszukuje odpowiedni kolor na chuście (po 3 osoby z grupy)
„Wędrujące jabłko” – dzieci siedzą w kole (na chuście ) po turecku (z każdej grupy po 3 dzieci).. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc.
6. Roztańczony sad- dzieci tańczą w parach z balonem między brzuszkami.
7. Wspólne zdjęcie na zakończenie zabawy.
UWAGI
Bardzo proszę, aby tego dnia dzieci przyszły ubrane na zielono, żółto lub czerwono.
Natomiast nauczycieli proszę o przygotowanie dzieciom opasek na głowę (zielone listki z brązowym ogonkiem).
Dziękuję