Scenariusz zajęć dydaktyczno- wychowawczych w grupie dzieci 6 letnich.
„ Sowy”
Opracowany przez: mgr Paulinę Zimnicką.
Data przeprowadzonych zajęć: 07.05.2018r
Temat zajęć: Zwiedzamy nasze miasto .“Obrazkowa wycieczka po Kielcach.”
Cele ogólne:
• wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole, kształtowanie postawy akceptacji innych w grupie,
• rozwijanie umiejętności dostrzegania ,rozumienia i przeżywania wartości wizualnych otaczającego środowiska,
• rozwijanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się i wzbogacania słownika,
Cele szczegółowe:
• potrafi przypomnieć sobie informacje zdobyte w trakcie zwiedzania miasta na wycieczkach pieszych i autobusowych.
• umie współdziałać w zespole,
• umie wypowiadać się na temat ilustracji,
• potrafi odczytać wyrazy, przeczytać zdania,
• potrafi ze spokojem czekać na swoją kolej podczas udzielania odpowiedzi na pytania,
• wykazuje zainteresowanie krajem ojczystym, jego językiem ,swoim miastem, zabytkami własnej miejscowości ,
Metody: praktycznego działania, podające.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna .
Środki dydaktyczne:
• mapa fizyczna Polski, wskaźnik,
• plan Miasta Kielc,
• obrazki ,zdjęcia ,widokówki przedstawiające własną miejscowość,
• puzzle herb miasta Kielce ,tekst do czytania,
• Krzyżówka
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem KIELCE
a. Najsłynniejsza drużyna piłkarska KORONA.
b. Słynne „Góry......” ŚWIĘTOKRZYSKIE
c. .........Lalki i Aktora „ Kubuś” TEATR
d. Rzeka przepływająca przez miasto SILNICA
e. Największa galeria handlowa w mieście ECHO
f. Do zwiedzania dla dzieci „ Muzeum...” ZABAWEK
2. Przed dziećmi znajduje się mapa fizyczna Polski i wskaźnik. Zadaniem dzieci jest odszukanie miasta które jest hasłem.
3. Na zasłoniętej tablicy wisi herb Kielc, dzieci dostają pocięty herb ich zadaniem jest ułożenie herbu w pięcioosobowych drużynach.
4. Wyruszamy na obrazkową wycieczkę;
a. Jesteśmy w Muzeum Historii Kielc -przypomnienie historii powstania miasta .
b. Katedra. Kilka ważnych informacji.
c. Co ciekawego dzieje się w Wojewódzkim Domu Kultury?
Wypowiedzi dzieci na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji ,udział w kółkach tanecznych, plastycznych teatralnych ,oglądania filmów w kinie, wystaw i pokazów.
d. Stadion –jesteśmy sportowcami. Zabawy ruchowe: Podrzuć i złap , celuj do kosza.
e. Silnica – skąd wypłynęła ta rzeka?
f. Nasze osiedle. Rozmowa na temat najbliższego otoczenia.
5. Podsumowanie zajęcia.
Praca plastyczna „ Spacer po Kielcach”.