Scenariusz zajęć
Temat : Dzień misia.
Grupa : 3,4,5,6 latki.
Cele ogólne :
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat,
- rozwijanie aktywności twórczej : ruchowej, plastycznej , muzycznej,
- nauka współdziałania w grupie,
- integracja dzieci przedszkolnych.
Cele szczegółowe :
Dziecko :
- potrafi uważnie słuchać czytany tekst ,
- udziela odpowiedzi ,
- uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych ,
- próbuje miodu ,
- integruje się z innymi dziećmi z przedszkola ( różne grupy wiekowe) ,
- potrafi współdziałać w grupie podczas malowania ,
- porządkuje swoje miejsce pracy .
Metody :
Słowna : rozmowa pogadanka, wiersz ,
Oglądowa : pokaz, obserwacja ,
Czynna : aktywność własna, zadań stawianych dzieciom ,
Odtwórcza : zabawowo- naśladowcza.
Forma :
- grupowa ,
- indywidualna .
Środki dydaktyczne : odtwarzacz , pendrive z muzyką, pacynka misia, maskotki – misie przyniesione przez dzieci, miód, szary papier, farby, pędzle.
Przebieg zajęcia :
1. Wjazd pociągami zrobionymi przez dzieci na sale gimnastyczną przy piosence „ Jadą ,jadą misie ‘’
2. Powitanie wszystkich przez maskotkę misia.
3. Wiersz „ Miś ‘’ – rozmowa kierowana na temat jego treści.
Miś jest mały i puchaty,
Miś jest fajny i kudłaty,
Miś jest gruby jak ta kula,
Misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa,
Że się o nim zapomina,
A więc wezmę misia czule,
I do siebie go przytulę.
4. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Niedźwiadek’’ ( melodia- „Mam chusteczkę’’ )
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę ),
Ja jestem niedźwiadek (pokazują na siebie ),
Trzecia łapka , czwarta ,łapka (pokazują prawą , lewą nogę ),
A to jest mój zadek ( klepią się po pupie ),
Lubię miodek , kocham miodek (masują brzuszek ) ,
Wybieram go pszczółkom ( podnoszą prawą, lewą rękę ),
Jedna łapką, drugą łapką ( pokazują rękę prawą, rękę lewą ),
Albo piję rurką ( naśladują picie rurką ).
5. Prezentacja swoich maskotek przez dzieci z każdej grupy- po troje.
6. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne misie.
7. Quiz- rozpoznawanie bajek, w których występują niedźwiadki po fragmencie utworu.
8. Co lubią misie – degustacja miodu.
9. Tańce dowolne przy piosence „Pluszowy miś ‘’ .
10. Praca plastyczna- po wybraniu przez każda grupę sylwety ulubionego misia, wypełnianie konturów farbami plakatowymi- praca zbiorowa.
11. Wystawa prac.
12. Podziękowanie za aktywny udział w zabawach.