Scenariusz zajęć
Data realizacji:
Grupa wiekowa: trzylatki.
Numery obszarów podstawy programowej: I5, III1,4,5,8,9, IV2.
Temat dnia: Mieszkańcy łąki.
Cele ogólne:
- wzbogacanie wiadomości o zwierzętach i owadach żyjących na łące,
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta i owady żyjące na łące,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- dzieli wyraz na sylaby z wyklaskiwaniem,
- wykonuje estetycznie pracę plastyczną,
- rozpoznaje i naśladuje głosy znanych owadów,
- rozwija poczucie rytmu,
- doskonali motorykę dużą i małą,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody pracy:
• metody czynne:
- zadania stawiane dziecku,
- zabawy integracyjne, naśladowcze,
- ćwiczenia rytmiczne
• metody oglądowe:
- obserwacja i pokaz
• metody słowne:
- objaśnienie,
- rozmowa, wypowiedzi dzieci.
Formy pracy:
- indywidualna
- praca z całą grupą
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje do zagadek, emblematy zwierząt na sznurkach, płyta CD, kredki, puste kartki, wycięte elementy do pracy plastycznej, foliowe woreczki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa przy rymowance „Kółko, kółeczko”.
Kółko, kółeczko a w kole my,
teraz chodzimy – raz, dwa, trzy.
Kółko, kółeczko a w kole my,
klaszczemy w rączki – raz, dwa, trzy.
Kółko, kółeczko a w kole my,
teraz skaczemy – raz, dwa, trzy.
Kółko, kółeczko a w kole my,
tupniemy nóżką – raz, dwa, trzy.
Kółko, kółeczko a w kole my,
teraz siadamy – raz, dwa, trzy.
2. „Mieszkańcy łąki”- zabawa dydaktyczna - rozwiązywanie zagadek słownych.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje . Dzieci wskazują obrazek będący rozwiązaniem zagadki i umieszczają go na tablicy będącej łąką.
N-el: Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o łące i jej mieszkańcach. Przygotowałam dla was zagadki, uważnie słuchajcie, a na pewno odgadniecie i dowiecie się kto zamieszkuje łąkę.
• Ma długi ogonek, oczy jak paciorki. Gdy zobaczy kota umyka do norki (mysz).
• Nosi kubraczek czerwony w czarne kropki. Wiosną budzi się do słonka. Czy już wiesz? To ........ (biedronka).
• Nie nosi bucików, choć ma osiem nóg. Zjadłby wszystkie muchy, gdyby tylko mógł.(pająk).
• Znacie takiego małego konika, który jest zielony, w trawie sobie cyka? ( konik polny )
• Prawie nic nie widzi i ma długi ryjek. W czarnym kubraczku pod ziemią się kryje.
( kret )
• Mam skrzydełka delikatne tak jak płatki kwiatów. Lekko się unoszę nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (motyl)
• Skaczą po łące , pływają w wodzie . Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie
( żabki ).
• To jest takie dziwne zwierzę, bo ma tylko jedną nogę .Własny domek ma na grzbiecie, kto to jest, na pewno wiecie ? ( ślimak )
• Co to za panie mają pasiaste ubranie , od nich słodki miodek na pewno dostaniesz (pszczoły).
• Chociaż są malutkie, bardzo pracowite. Spotkasz je na łące, bo są ich tysiące.
( mrówki)
• Czerwone ma nogi, biało- czarne piórka, do wody przed nim żaby dają nurka...
( bocian)
3. Rytmiczny podział wyrazów na sylaby.
Dzieci nazywają obrazki, a następnie dzielą je na sylaby z wyklaskiwaniem.
4. Zabawa rytmiczna pt. „Wiosenny deszczyk” z wykorzystaniem foliowych woreczków (przy muzyce „Walc meksykański”).
5. „Co słychać na łące?”- Ćwiczenie słuchowe.. Rozpoznawanie głosów z łąki nagranych na płytę CD. Prawidłowe nazywanie zwierząt, które je wydaj i ich naśladowanie.
6. Zabawa „Na łące”.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel zakłada im na szyję emblematy zwierząt, powtarzając ich kolejność, np. pszczoła, biedronka, motyl, żaba, bocian, pszczoła, biedronka, motyl, żaba, bocian,... Wypowiada nazwę wybranego zwierzęcia. Dzieci, które mają emblematy tego zwierzęcia, muszą jak najszybciej wstać, obiec kółko siedzących dzieci i wrócić na swoje miejsce. Za każdym razem nauczyciel zaprasza do zabawy inne zwierzę.
7. Praca plastyczna „Biedronka” - działanie twórcze dzieci.
Zadaniem dzieci jest "zapełnienie" kartki kreskami malowanymi zieloną kredką.
W trakcie pracy nauczyciel puszcza z płyty muzykę oraz stosuje słowne wspomaganie inspirujące pracę dzieci. Następnie dzieci przyklejają na kartkę gotowe elementy tworzące biedronkę.