SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat zajęcia - „Co lubią misie?” – zabawy integracyjne z okazji „Dnia Pluszowego misia”
Cel główny: integrowanie dzieci podczas wspólnych zabaw
Cele szczegółowe:
- słucha nauczyciela
-stara się zgodnie bawić z innymi dziećmi
- próbuje wyrażać swoje myśli, przeżycia i potrzeby w sposób spontaniczny w rozmowach z dorosłymi
- posługuje się w mowie czynnej oczekiwanym rozwojowo zasobem słów z różnych obszarów tematycznych
- odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem;
- stara się odgrywać różne postacie i role w zabawach pantomimicznych
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
- naśladuje i stara się wykonywać różne formy ruchu w zabawach rytmicznych i tanecznych: bieg, marsz, podskoki, będące ilustracją do melodii lub treści piosenki
- uczy się tworzyć różne kompozycje z gotowych elementów: kółek orgiami
- ilustruje ruchem palców proste wierszyki paluszkowe.
Metody: słowne, oglądowe, praktycznego działania, aktywne: Pedagogika zabawy, „burza mózgów”, elementy dramy, „Krasnoludek”, zabawa paluszkowa, orgiami, relaksacja.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: misie przyniesione przez dzieci, ilustracja „Dzień pluszowego misia”, nagrania piosenek na płycie CD, magnetofon, obręcze, kółka, chusta animacyjna, kredki, słonko i chmurka, obrazki misiów, markery suchościeralne.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie w kręgu:
„Wszyscy są, witam was,
zaczynamy już czas,
jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy”.
2. „Krąg uczuć” – ćwiczenie z zastosowaniem techniki „Krasnoludek”- rolę krasnoludka pełni
miś z uśmiechniętą buźką.
Dzieci siedzą w kręgu. Dziecko trzymające „krasnoludka” mówi innym, jaki ma dzisiaj
nastrój.
- „Jestem dzisiaj wesoły, bo...”
- „Jestem dzisiaj smutny, dlatego, że...”
3. „Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci.
Misie ukryte są pod chustą animacyjną. Dzieci kolejno podchodzą i wyciągają losowo wybranego misia spod chusty animacyjnej. Dziecko, które rozpozna swojego misia odbiera go i siada w kole.
Dzieci siedząc w kole i trzymając w dłoniach swoje pluszaki i kolejno przedstawiają misia, kończąc zdanie:
- Mój miś nazywa się......, dostałam go.....
4. „Misie dwa” - zabawa ze śpiewem.
Misie dwa, misie dwa, misie dwa,
Misie szare, misie bure obydwa,
I kochają się te misie, przytulają sobie pysie,
Misie szare, misie bure obydwa.
Dzieci dobierają się w pary z kolegami i ilustrują ruchem tekst piosenki - obracają się w kółeczko, przytulają się do siebie, głaszczą po policzku, po czym następuje zmiana kolegi do zabawy.
5. „Co lubią misie?” – „burza mózgów”– tworzenie listy skojarzeń.
Nauczyciel zapisuje skojarzenia podawane przez dzieci na tablicy.
6. „Miś” - zabawa pantomimiczna – chętne dzieci naśladują za pomocą gestów i mimiki ruchy misia wykonywane podczas różnych czynności, np. miś cieszy się, je, śpi, bawi się, skacze...
7. „Naj...” - wybór misia: największego, najmniejszego, najbardziej puszystego, kolorowego, najchudszego i najgrubszego.
8. „Zmieniają miejsca misie” - zabawa ruchowa.
Dzieci siadają z misiami w obręczach/ na kółkach i zamieniają się miejscami na polecenie nauczyciela:
- zmieniają miejsca małe misie (duże misie);
- zmieniają miejsca brązowe misie (białe misie, misie kolorowe);
- zmieniają miejsca misie z kokardką;
- zmieniają miejsca wszystkie misie.
9. „Układamy misia” – orgiami.
Nauczycielka mówi wierszyk B. Szurowskiej „Miś”, układając jednocześnie sylwetkę misia na tablicy.
Kilka kółek dam ci dzisiaj i ułożysz zaraz misia
Najpierw głowa, teraz brzuszek, rączki, nóżki, para uszek.
Jest już misiek? Pokaż gdzie? Pięknie do nas śmieje się!
Następnie dzieci samodzielnie, słuchając wiersza recytowanego przez nauczycielkę komponują postać misia.
10. „Stary niedźwiedź mocno śpi” - zabawa ruchowa do muzyki.
Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi,
my się go boimy, na palcach chodzimy,
jak się zbudzi to nas zje, jak się zbudzi, to nas zje.
Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
druga godzina niedźwiedź chrapie,
trzecia godzina niedźwiedź łapie!
11. „Usypianie niedźwiadków” – zabawa paluszkowa. (Katarzyna Tomiak-Zaremba)
Dzieci zaciskają dłoń i naśladują gesty wykonywane przez nauczycielkę.
Mama niedźwiedzica cztery misie miała,
(dzieci prostują kciuk – „mama”,
następnie po kolei prostują pozostałe cztery palce – „misie”)
co wieczór je czule łapą swą głaskała:
głaszczą jedną dłonią wierzch drugiej
pierwszego po uchu,
(pokazują palec wskazujący i dotykają ucha)
drugiego po brzuchu,
(pokazują palec wskazujący i środkowy i dotykają brzucha)
trzeciego po brodzie,
(pokazują palec wskazujący, środkowy i serdeczny i dotykają brody)
czwartego po nodze.
(pokazują cztery palce – bez kciuka i dotykają nimi nogi)
Czule je tuliła i cicho mruczała,
(krzyżują dłonie na piersiach)
póki nie zasnęła misiów czwórka cała.
(dotykają policzka złożonymi dłońmi)
12. „Niedźwiadek” - zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dzieci ustawiają się w kole i pokazują gestem śpiewany tekst:
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
Ja jestem niedźwiadek (pokazują na siebie)
Trzecia łapka, czwarta łapka (pokazują prawą, lewą nogę)
A to jest mój zadek (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo pije rurką (naśladują picie rurką).
13. „Miś” – relaksacja.
Słuchanie wiersza w wykonaniu nauczyciela. ( W czasie słuchania wiersza dzieci przytulają, głaszczą swoje misie)
Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty,
miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa,
że się o nim zapomina.
A więc wezmę misia czule
i do siebie go przytulę.
14. „Słoneczko i chmurka” – ewaluacja zajęć.
Nauczycielka rozkłada karteczki z misiami. Dzieci biorą kartonik z misiem i jeśli zabawy podobały się im, kładą je na słonku, jeśli nie – na chmurce.