Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3- letnich
Cele główne:
- Rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci poprzez wykonywanie zabawki ekologicznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Wymienia materiały recyklingowe, z których można wykonać zabawkę.
- Wykonuje grzechotkę z dostępnych materiałów recyklingowych.
Metody wg M.Kwiatowskiej:
- metody czynne- metoda kierowania aktywnością
- metody percepcyjne- metoda obserwacji i pokazu
- metody słowne- rozmowy; objaśnianie i instrukcje
Formy pracy:
z całą grupą, indywidualnie
Środki dydaktyczne:
Butelki plastikowe po jogurtach z nakrętkami, farby, pędzelki, serwetki, gumki recepturki, fasola, ryż, kasza, gazety, woreczki foliowe, odtwarzacz i płyta CD.
Przebieg:
1. Przywitanie z dziećmi piosenką „Jestem muzykantem”. Dzieci śpiewają piosenkę
i ilustrują jej treść ruchem.
2. Rozmowa z dziećmi nt. zgromadzonych surowców wtórnych i możliwości ich ponownego wykorzystania. Zachęcanie dzieci do tworzenia przez siebie zabawek również w domu z pomocą rodziców i wspólnych zabaw nimi zamiast np. oglądania telewizji czy gry na komputerze.
3. Zabawa „Mokra ulica”.
Przed rozpoczęciem zabawy nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy, z których jedna otrzymuje gazety, a druga woreczki foliowe i wyjaśnia, co będę dzieci robić podczas recytacji wiersza (pukanie palcami w gazetę i torebki foliowe, zgniatanie ich). Nauczycielka mówi wiersz, a dzieci wydają ustalone wcześniej odgłosy z pomocą gazet i torebek foliowych.
„Mokra ulica”
Pada deszczyk.
Wieje wietrzyk.
Błyska błyskawica.
Wielki grzmot.
Wielki huk.
Mokra jest ulica.
4. Nauczyciel udziela wskazówek dotyczących wykonania grzechotki, podaje pomysły
i możliwości, jak ozdobić instrument.
5. Wykonywanie przez dzieci zabawki ekologicznej- grzechotki z butelek po jogurtach. Dzieci wsypują do pojemników ryż, kaszę lub fasolę, ozdabiają pojemnik- malują farbami, ozdabiają serwetkami.
6. Prezentacja grzechotek i wspólne granie na wykonanych przez dzieci instrumentach.