X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37211
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy jesteśmy sami w kosmosie? - scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 4,5-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE , dzieci 4,5-letnie

Temat zajęcia: Goście z kosmosu.
Tematyka tygodniowa: Czy jesteśmy sami w kosmosie?
Data: ...........................
Cele główne:
-wzbogacanie i uściślanie wiadomości o kosmosie,
-rozwijanie wyobraźni dzieci poprzez zachęcanie do udziału w zabawach,
-stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem,
-wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów,
-rozumie polecenia nauczyciela,
-potrafi wypowiadać się na dany temat,
-potrafi poruszać się w rytm muzyki,
-potrafi przeliczać w zakresie do 10, klasyfikuje
-potrafi rozwiązać zagadki o kosmosie,
-doskonali sprawność manualną,
-zna niektóre pojęcia astronomiczne,
-aktywnie uczestniczy w zajęciach,
-wykonuje pracę plastyczną z wykorzystaniem konkretnych technik i metod,
-śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego,
-porusza się w rytm muzyki
Metody realizacji zadań:
słowna, oglądowa, czynna, technika E.Dziamskiej, metoda R.F.Show „Malowania 10 palcami”, metoda TWAL, pedagogika zabawy
Formy pracy:
-indywidualna,
-grupowa,
-w parach.
Środki dydaktyczne: nagrania na CD, paczka, list, opaski dla każdego dziecka, balony w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim, różowym, czerwonym w umieszczonymi wewnątrz zadaniami, ilustracje, chusta animacyjna, folia aluminiowa, farba, szary papier, rolki z papieru toaletowego
Podstawa programowa: 1.5, 3.8, 3.9, 4.1, 4.2, 4.7, 4.8, 4.12

Przebieg zajęć.

I Wstęp

1.Piosenka na powitanie „Słoneczko cieplutkie”- dzieci i rodzice stają w kole, śpiewają wspólnie piosenkę.
N. Czy Słońce jest planetą? Jakie jest Słońce? Czy znacie inne gwiazdy i planety?
Dz. Ziemia, Mars ......

II Część główna

1.Przesyłka od nieznajomych gości- paczka z listem i prezentem dla dzieci. Odszyfrowanie adresu.

Kochane dzieci!
Przybyliśmy na planetę Ziemia z bardzo dalekiego Marsa. Nasz statek kosmiczny wylądował tu – w Waszym przedszkolu w sali Żabek. Jest nas pięcioro. Nasze imiona to: Żółciulek, Zieloniulek, Niebieściulek, Różowiulek, Czerwoniulek. Wasza sala bardzo nam się spodobała. Jest taka kolorowa. Bardzo chcielibyśmy się z Wami pobawić, niestety nie możemy się ujawnić, dlatego zostawiliśmy w tym liście propozycje zabaw i zadań, które przeczytają Wam wasze panie. Wiemy, że w Waszym przedszkolu będą też Wasi Rodzice. My z ukrycia będziemy Was obserwowali, jak wspólnie się bawicie ze swoimi Rodzicami. Zanim jednak to zrobicie otwórzcie pakunek. Przygotowaliśmy Wam niespodziankę.(Dzieci rozpakowują pakunek, zakładają opaski na głowy) . Jeżeli jesteście już gotowi możecie już zacząć rozwiązywać zadania i bawić się wspólnie z Rodzicami. Zadania ukryte są w kolorowych balonach odpowiadającym naszym imionom. Acha – przypomniało nam się, że zepsuł nam się statek kosmiczny i nie mamy jak wrócić na Marsa. Może wasze panie mają jakiś pomysł by nam pomóc w powrocie do domu czyli na planetę Mars? Dziękujemy dzieciaki – przedszkolaki. Być może kiedyś się jeszcze spotkamy. Do zobaczenia – ufoludki – kosmoludki.
2.Zadania i zabawy do wykonania przez dzieci i Rodziców.
a)balon żółty- zagadki o kosmosie, wspólne wyjaśnienie słów będących rozwiązaniem, dzieci i rodzice siedzą w kole i podają sobie” kosmiczny kamień”, na przerwę w piosence “Ufoludek” osoba która będzie trzymała kamień rozwiązuje zagadkę. Wspólny podział wyrazów będących rozwiązaniem zagadki na sylaby, podawanie liczby sylab. Dzieci śpiewają piosenkę podczas podawania kamienia.
Co to za przestrzeń między Ziemią, Księżycem, Planetami oraz między gwiazdami? (Kosmos)
Zawsze jest nad nami. To płacze czasami deszczem, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem? (Niebo)
Kiedy wędruje po niebie nocą, dookoła niego gwiazdy migocą. Raz jest rogalik, raz okrągły jak talerz. Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. (Księżyc)
Z Ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samoloty! (Rakieta)- Zwrócenie uwagi na wieloznaczność słowa rakieta – nauczyciel rozkłada przed dziećmi: rakietę do tenisa stołowego, ziemnego i obrazek rakiety kosmicznej. Dzieci nazywają poszczególne przedmioty, określają do czego służą.

W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami. Można je zobaczyć nocą i wieczorami. (Gwiazdy)
b) balon zielony- Zabawa ruchowa “Sprawny jak kosmonauta”. Wybieramy się w kosmos ale aby zostać kosmonautą trzeba się do tego przygotować. Nauczyciel mówi, że gdy ktoś chce zostać kosmonautą musi być sprawny i silny, dlatego musi sprawdzić czy dzieci i ich Rodzice potrafią wykonać następujące ćwiczenia: – skaczecie na dwóch nogach
– teraz skaczecie na jednej nodze
– obracacie się dookoła siebie
– zamknijcie oczy i palcem wskazującym dotknijcie czubek nosa
– dotknijcie jedną ręką podłogi a drugą palcem wskazującym pokażcie sufit
– teraz stańcie na obu nogach, wyciągnijcie ręce w kierunku sufitu
– każdy zdał egzamin na kosmonautę.
c)balon niebieski- masażyk relaksacyjny „Kosmita” autor: K. Kutyła

Była sobie mleczna droga – rysujemy na plecach dziecka palcem krętą linię;
Pełna wielu błyszczących gwiazd. – stukamy palcami po plecach
Na jednej z planet – rysujemy palcem koło
Ufoludek mieszka
Co chude nóżki ma – dwoma palcami rysujemy na plecach dwie linie
Ma duże zielone uszy – łaskoczemy dziecko w uszy
I szyję długą ma. – gładzimy szyję dziecka
Dwa okrągłe brzuszki – dwoma palcami rysujemy dwa kółka
I śmieje się ha, ha, ha. – łaskoczemy dziecko w brzuszek
d)balon różowy- zabawy z chustą animacyjną
“Burza meteorytów”- zabawa z chustą animacyjną. Dzieci zgniatają folię aluminiową- tworzą kosmiczną burzę meteorytów. Zgniecione kawałki folii wrzucają na chustę i rytmicznie potrząsają do dźwięków muzyki klasycznej.
„Statek kosmiczny”- zabawa z chustą animacyjną. Dzieci- kosmonauci, rodzice- rakieta. Dzieci i rodzice zgromadzeni wokół chusty animacyjnej poruszają rytmicznie do dźwięków tamburyna, na sygnał uderzenie w bębenek dzieci wchodzą pod chustę a rodzice nakrywają chustą dzieci- spodek ląduje.

e) balon czerwony- „Gwiezdny deszcz”- zabawa dydaktyczna, segregowanie gwiazd wg wielkości i koloru, przeliczanie. Zabawa w grupach rodzice- dzieci.

3.Praca plastyczna „Statek kosmiczny” w grupach z wykorzystaniem techniki plastycznej E.Dziamskiej, metody malowania 10 palcami i metody TWAL przy kosmicznej muzyce Jean Michela Jarre’a.

- duże arkusze szarego papieru znajdują się na dywanach, dzieci tworzą kręgi wokół papieru, w rytm muzyki na dany sygnał rysują gwiazdki żółtą kredką w dowolnym miejscu (technika E.Dziamskiej)
- malowanie statku kosmicznego metodą R. F. Show – malowanie dziesięcioma palcami, z wykorzystaniem koloru: czerwonego, niebieskiego, zielonego, żółtego oraz metodą TWAL- ozdabianie rakiety kołami (rolki z papieru toaletowego zanurzone w farbie).
- wycinanie przez Rodziców przygotowanych przez nauczyciela gwiazd z wypisanymi na nich imionami dzieci. Przyklejenie na rakiecie gwiazdy, która zostanie wysłana w kosmos.
III. Zakończenie
1. Podziękowanie dzieciom i ich Rodzicom za udział w zajęciach, wręczenie odznak małego Kosmonauty, wspólne porządkowanie sali- zbieranie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.