SCENARIUSZ EDUKACYJNEGO ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA DZIECI i RODZICÓW
Rodzaj zajęcia: Edukacja społeczno –emocjonalna. Rozwój mowy i myślenia.
Temat: „Mam Zespół Downa – uśmiech dziecka”
Podstawa programowa: II 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9; III 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9; IV 5.
Cele ogólne:
-rozumie, że są wśród nas osoby chore, które wymagają wsparcia i pomocy,
-rozumie ogólne znaczenie choroby jaką jest Zespół Downa
-wykazuje empatię i wrażliwość w stosunku do kolegi z zespołem Downa, rozmawia o tym otwarcie ale z szacunkiem.
Cele szczegółowe - dziecko:
-wysłucha z uwagą czytanego tekstu,
-odpowie na pytania do tekstu,
-współdziała z rówieśnikami w sytuacji zadaniowej,
-chętnie uczestniczy w zabawie,
-czerpie radość ze wspólnej zabawy z rodzicem.
Środki dydaktyczne: książka pt.: „Mam Zespół Downa”, atrybuty lekarskie (fartuch, stetoskop), zdjęcie pana Johna Langdona Downa, prezentacja multimedialna „Uśmiech dziecka” (prezentacja przedstawia uśmiechnięte dzieci różnych narodowości), emblematy uśmiechnięte i smutne buzie dla każdego dziecka.
Formy:
-zespołowa,
-praca z rodzicem.
Metody:
-słowna (opowiadanie),
-poglądowa (obrazki, zdjęcia),
-zadaniowa (zadania do wysłuchanego tekstu)
-czynna (zabawa).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców, wprowadzenie do tematu (zaznaczenie że jest to temat bardzo trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych ale trzeba o trudnych tematach rozmawiać).
2. Odczytanie opowiadania pt.: „Mam Zespół Downa” rozmowa na temat treści opowiadania.
3. Zabawa dydaktyczna „Co to znaczy zespół?”
Spośród rodziców zostają wybrani chętni, którzy będą odgrywali rolę lekarzy. Dzieci zostają przydzielone do dwóch zespołów po 6 – 7 osób. Pozostałe dzieci pozostają pojedynczo. Wszystkie dzieci otrzymują emblematy ze smutna buzią jako znak choroby. Zespoły trzymają się za ręce i jako jedna osoba z wieloma chorobami udają się do lekarza, który nie może wyleczyć wszystkich chorób, leczy tylko 2-3 choroby, obracając emblematy tak, aby buźki były uśmiechnięte. Dzieci, które pozostały pojedynczo również udają się do lekarza, który może wyleczyć jedna chorobę zamieniając emblemat ze smutną buzią na uśmiechniętą buzię. Wyjaśnienie, że zespół oznacza że ktoś ma więcej niż jedną chorobę i nie można kogoś takiego całkowicie wyleczyć, tak jak kogoś kto ma tylko jedną chorobę np.: anginę, czy grypę. Pytanie do dzieci: * czy osobie która ma wiele chorób jest łatwo?
* jak możemy pomóc takiej osobie?
4. „Uśmiech dziecka” – prezentacja multimedialna
Przedstawienie fotografii pana Johna Langdona Downa, wyjaśnienie kim był i że to właśnie od jego nazwiska nazwano chorobę ponieważ to on jako pierwszy ją opisał. Oglądanie prezentacji i rozmowa na jej temat, próba odpowiedzi na pytanie: „Co łączy wszystkie dzieci?”
5. Zachęcenie do wzięcia udziału w akcji „Kolorowa skarpeta”
Pierwszy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa ogłoszony przez Down Syndrome International odbył się 21 marca 2006 roku. Dzień i miesiąc zostały tak wybrane, aby odpowiadały kolejno genowi 21 i trisomii
Zespół Downa, trisomia 21 ,– zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. W 1959 roku Jérôme Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia chromosomu 21.
6. Podziękowania za zajęcia.